metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.
Václav Láska a Pavel Žáček | foto: Metro.cz

Za Prahu 5 byl do Senátu zvolen advokát Václav Láska

  15:06,  aktualizováno  17:38
Advokát Václav Láska (za SZ) byl zvolen senátorem za Prahu 5. Ve druhém kole voleb porazil někdejšího ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka (za ODS). Vyplynulo to z konečných výsledků senátních voleb, které zveřejnil na webu Český statistický úřad. Láska v horní parlamentní komoře nahradí senátora Miroslava Škalouda (ODS), který mandát už neobhajoval. Zaměřit se chce hlavně na oblast justice a na boj proti korupci.

Druhého kola senátních voleb se v obvodu zúčastnilo 18,83 procenta lidí, o týden dřív k urnám přišlo 36 procent voličů. Čtyřicetiletý Láska získal největší počet hlasů již v prvním kole voleb, v druhém ho volilo 65,08 procenta lidí. V jeho prospěch tak bylo 12.752 hlasů. Žáček vyšel z finále voleb se ziskem 34,91 procenta hlasů, podpořilo ho 6842 lidí.

Už teď ví, jaký zákon by rád připravoval a prosazoval

„Věřil jsem v úspěch, ale myslel jsem si, že to bude vyrovnanější souboj,“ řekl ČTK po svém zvolení Láska. Závěr kampaně prý prožíval dost emotivně. Byly chvíle, kdy věřil v úspěch i kdy se bál prohry. V Senátu by se chtěl věnovat hlavně oblasti justice, bezpečnostních složek a boji proti korupce. Chce prý pokračovat v tom, co dělal už jako aktivista a advokát. Hodlá na sobě „experimentovat a dobrovolně zkoušet“ to, o čem podle něj politici tvrdili, že to kvůli chybějícím zákonům není možné.

„Chystám se i na to, že sám na sobě budu teď chtít aplikovat to, co jsem chtěl po politicích jako aktivista. Chystám se zveřejnit veškerý majetek, vést veřejně přístupný deník všech svých schůzek s lobbisty, promyslím i další věci,“ popsal Láska. Už teď ví, jaký zákon by rád připravoval a prosazoval. „Bude to nadlouho, bude to přinášet všeobecný odpor. Je to zákon o financování politických stran. To neprůhledné financování politických stran je obrovským motorem korupce v ČR. Ze začátku to bude o hledání podpory, abychom se mohli vůbec do něčeho takového pustit,“ dodal.

Advokát Václav Láska se zaměřuje na hospodářskou kriminalitu

Vizitka nového senátora za volební obvod Praha 5

Nestraník za KDU-ČSL a SZ, navržený SZ. Advokát, bývalý policejní vyšetřovatel. U policie pracoval od svých 18 let, od pochůzkáře po vyšetřovatele hospodářské kriminality (vedl týmy objasňující krach Investiční a poštovní banky a vytunelování Harvardských fondů). Od policie odešel v roce 2003. Poté se živil jako ekonomický poradce, krátce působil v bezpečnostní agentuře ABL.

Narodil se 4. srpna 1974 v Rakovníku. Vystudoval sociální patologii na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové a právo na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Byl předsedou správní rady Transparency International (TI), v níž pracoval do roku 2011. V loňských volbách do Poslanecké sněmovny byl středočeským lídrem Strany zelených, která však neuspěla. Napsal knihu Jak se zavírají tuneláři (2005) a román Advokát aneb o dravcích v právní džungli (2008). Je ženatý, má tři děti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy