metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Za první byznys jsem dostal vynadáno od babičky, říká úspěšný podnikatel

  5:40
Vždy ho zajímalo podnikání a začal si je zkoušet už v době, kdy bylo v naší zemi teprve v plenkách, tedy v devadesátých letech. Od té doby 42letý Petr Tůma postupně vybudoval firmu s mezinárodní působností. Její specialitou jsou lasery sloužící k obrábění materiálů, 3D tiskárny a také umění obchodovat s Asií.
Petr Tůma | foto: Michal Večeřa

„Když jsem v devadesátých letech z dostupných dílů sestavil stolní počítač a prodal ho přes inzerát, dostal jsem vynadáno od babičky, abych okamžitě kupci vrátil peníze. Že jsem ho okradl,“ směje se Petr Tůma, když vzpomíná na své začátky. Už v 19 letech pak začal sbírat zkušenosti s obchodováním s asijskými firmami. Tehdy totiž jeho otec rozjížděl první tuzemské kabelové televize a vyslal syna na obchodní misi. „Moje první cesta na Tchaj-wan trvala při tehdejších spojích s různými přestupy asi 60 hodin,“ vzpomíná. 

V ostrovním státě strávil tři týdny obrážením veletrhů a různých firem, aby zajistil přísun zařízení potřebných pro byznys plán – a povedlo se. Firma se postupně rozjela, až se stala atraktivní pro prodej některému z velkých mezinárodních hráčů. „To bylo v době, kdy otec onemocněl, a já už jsem tedy ve firmě působil na plný úvazek, nechal jsem i studia, abych se mohl podniku věnovat. Nakonec jsme kývli na nabídku UPC a všech 12 kabelovek jim prodali.“

Nápad vznikl v hospodě
Tenkrát se Petr pustil také do dalšího podniku, který vznikl doslova u piva v hospodě v Úvalech u Prahy. Právě zde přesvědčil několik usedlíků, aby investovali po zhruba desítce tisíc korun do vybudování místní internetové sítě. Ta dnes stále funguje a průběžně se modernizuje. „V tom je síla lidí, komunity, která se spojí. Všichni původní investoři už mají doživotně bezplatné internetové připojení v této síti. Na tento pěkný moment rádi vzpomínáme s kolegou, který mi tehdy pomáhal. Nyní spolu stále pracujeme.“ Zároveň už se také zabýval vlastní novou společností 4isp. Jako ostřílený odborník na obchod s Asií zajišťoval pro jednu britskou firmu potřebné díly z Číny. „Tenhle náš zákazník byl výrobce domácích 3D tiskáren, které bylo možné si doma poskládat. To byl vlastně začátek toho, kde jsme dnes.“

Půjčil si od maminky
Společnost Fit Eurazio, ve které v současnosti Tůma působí jako ředitel a jednatel, je výsledkem spojení jeho firmy a největšího světového producenta 3D tiskáren. „Dodávat čínské součástky britské firmě sice nebylo vůbec špatné finančně… ale byla to šílená nuda! Takže jsem stále přemýšlel, co dalšího by se dalo dělat, a seznámil jsem se s Charliem z FIT. Do rozjezdu mojí firmy totiž vložila určité finance maminka a já slíbil, že podnik neopustím, dokud se jí investice nevrátí. Abych tedy mohl dál řídit svou firmu 4isp a zároveň pracovat naplno pro Fit, nabízelo se jedno logické řešení – že firmy sfúzují. A vzniklo Fit Eurazio.“

Byznys s Čínou
Vlajkovou lodí společnosti je největší evropský showroom 3D tiskáren, laserových a dalších obráběcích strojů v Modleticích u Prahy. Mezi zákazníky patří nejen velké průmyslové podniky, ale i malé firmy. Každá mince však má dvě strany a tou druhou, hůře čitelnou, je v případě byznysu s Čínou velmi rozdílný přístup k obchodu. Není například výjimkou, když stroj uvedený v nabídkovém katalogu ve skutečnosti ještě neexistuje a teprve po první objednávce jej začne dodavatel vyrábět. Jste zvyklí, že když se něco pokazí, a je to v záruce, přijede servisní technik a postará se o opravu? Od čínského dodavatele čekejte maximálně zásilku s náhradním dílem. 

I když tedy může být lákavé nakupovat techniku z Číny přímo, bez znalosti zvyklostí může jít o velmi hořké zklamání. „Znám i případy, kdy dodaný stroj neměl parametry, třeba co se týče výkonu, jaké byly uvedeny v propagačních materiálech. Reakce výrobce? Že to přece byla marketingová informace,“ směje se Tůma a pokračuje: „Ať se nám to líbí, nebo ne, takto to prostě v Číně chodí. Kdo chce s čínskými firmami spolupracovat, musí s tím počítat. Proto je nutné mít někoho přímo tam – ne najatou agenturu, ale vlastního člověka. Který nakupovaný stroj před převzetím vyzkouší, ale také se postará o případné reklamace. Čínský stroj totiž při reklamaci nejde jen tak vrátit, protože tamní firmy nemají importní licenci a nemohou jej tedy přivézt zpět do země. To jsou všechno výzvy, ale nás baví.“ 

Autor:

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek