metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Socialistický kurz pro studenty královéhradeckého gymnázia v Trhové Kamenici....
Větší foto
Socialistický kurz pro studenty královéhradeckého gymnázia v Trhové Kamenici. Děti se na něm učily, jaké to bylo žít za komunismu. (22.6.2018) | foto: Michaela Endrštová, iDNES.cz

Za rekreaci dítěte dáme asi tři tisíce

2. července 2018  10:51 Pavel Hrabica Metro.cz
Někdo si dopřeje dovolenou u moře i víckrát za rok. Jiný ale nemá ani na tábor pro dítě. Za hranice míří za odpočinkem v posledních dvou letech dvakrát víc českých turistů než před časem. Například loni zaznamenal Český statistický úřad téměř pět milionů zahraničních cest, což je dvojnásobek toho, jak Češi cestovali před šesti lety, kdy vrcholila ekonomická krize.

Asi čtvrtina našinců pak tráví dovolenou v zahraničí až dvakrát ročně. V průměru však čeští cestovatelé vyjíždějí do ciziny na delší rekreaci jednou za dva roky.

Přesto není málo těch, kteří prožijí volno na chatě u známých, nebo dokonce jen doma. V hlavní roli jsou peníze. S prázdninami strmě rostou výdaje rodin s dětmi. „Cena dětského tábora se řeší skoro v každé rodině,“ uvádí Ondřej Hák, ředitel produktů Equa bank.

Jak jeho instituce zjistila, častým řešením bývá využití rezerv ve formě kontokorentu, který klienti nejčastěji využívají u menších částek. Jdou do minusu, musí pak doufat, že jim do měsíce přijde na účet pravidelná výplata. V horší finanční situaci jsou rodiče ochotní zaplatit dětem jeden až dva tábory během léta – obvykle to kombinují s pobytovým táborem mimo město a pak s účastí na příměstských kempech. „Cena za jeden pobyt se v průměru pohybuje kolem 2700 korun,“ dodává Hák.

Více než polovina dětských pobytů vyjde české rodiče maximálně do tří tisíc korun, často přitom využívají příspěvek od zaměstnavatele nebo zdravotních pojišťoven, třetina přitom nevydá z peněženky víc než dva tisíce. Necelých pět procent z nás si může dovolit poslat dítě na tábor, kde ho pobyt vyjde na víc než pět tisíc korun.

Ne vždy je důvodem neúčasti nedostatek peněz. Potvrzuje to Jan Borůvka z Klubu 112, jenž letní pobyty organizuje. „Dorůstá totiž generace, která neměla tábory svým způsobem za povinnost, místo táborů objevovala s rodiči svět,“ argumentuje Borůvka. Generace těchto dětí totiž trávila léto u moře nebo jinde pouze s rodiči. „Podobné léto proto nyní připravují tito lidé i pro své děti,“ dodává organizátor letních táborů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Dalo se úniku plynu z rolby předejít?

Hasiči a záchranáři zasahovali na zimním stadionu v pražských Holešovicích, kde...
vydáno 21. ledna 2019  5:56

Únik oxidu uhelnatého z rolby holešovického stadionu se stále vyšetřuje. Led tu už žehlí náhradnice na elektřinu.  celý článek

Dřív měli singles na 2+kk, teď uškudlí sotva na garsonku

Bydlení (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2019  12:20

Většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Problémem je, že jenom někdo na to má.  celý článek

Lítačku můžete také vyhrát

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)
vydáno 20. ledna 2019  5:54

Chcete mít roční kupon na MHD úplně zadarmo? Až do konce ledna jej můžete zkusit vyhrát. Organizátor dopravy Ropid totiž ve spolupráci se společností Visa...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám