metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
V závažnějších případech pomohou naslouchadla.
Větší foto
V závažnějších případech pomohou naslouchadla. | foto: Profimedia.cz

Za zhoršení sluchu si často můžeme i sami

8. září 2018  5:56 Kamila Hudečková
Cože? Co jsi říkal? Nerozumím… Stále častěji potřebujete, aby lidé ve vašem okolí opakovali, co vám chtějí sdělit. Horší se vám sluch, což může být dáno věkem.

Dříve jste slyšeli i špendlík do sena spadnout. S postupujícím věkem je to ale horší, sluch slábne. „Sluch se nám nezhoršuje až ve stáří, jak si mnozí myslí, ale víceméně pomalinku slábne již od dětství, kdy se snižuje rozsah námi slyšených frekvencí. Rychlost zhoršení závisí nejen na naší genetické výbavě, ale velkou měrou se projevuje i hluková zátěž. Například práce v hlučném prostředí či časté poslouchání hlasité hudby,“ říká lékařka Hana Pokorná z ORL Praha.

I když postupem času slyšíme hůř, protože se snižuje sluchová ostrost, větší potíže nastupují kolem 60. roku. Nejčastěji se projevují tak, že člověk slyší konverzaci, ale již přesně nerozumí každému slovu. Problémy jsou největší v hlučném prostředí nebo v místnosti, kde hovoří více lidí najednou.

Jedinci trpící začátkem nedoslýchavosti mohou mít také potíže rozumět lidem, kteří mají příliš vysoký hlas. To souvisí s tím, jak se s věkem mění i frekvenční rozsah sluchu. Problémy začínají oslabeným vnímáním vysokých tónů a zvuků. „Příčinou nedoslýchavosti je, pokud pomineme genetiku a hlukovou zátěž, postupující zhoršení prokrvení centrální nervové soustavy spolu s prohlubujícími se změnami na cévním řečišti. Zde vlivem aterosklerózy dochází ke zmenšení průtoku krve, a tím snížení výživy buněk,“ vysvětluje Hana Pokorná.

Pro to, abyste co nejdéle slyšeli „jako rys“, je potřeba se o sluch starat. Odborníci radí, abyste se nevystavovali velkému hluku. Ale důležitá je i zdravá strava, která snižuje riziko vzniku aterosklerotických plátů v krevním řečišti, tak aby sluchový orgán byl zvláště v těch nejvyšších úrovních dobře zásoben krví. Pokud dojde k poškození těchto buněk, nelze je již vyléčit. Doporučuje se rovněž užívat vitaminy skupiny B, zvláště B1 a B12.

V závažnějších případech nedoslýchavosti mohou pak pomoci naslouchadla. Při návštěvě odborného lékaře vám doporučí nejen vhodný typ sluchadla, ale také zajistí individuální výrobu koncovky. Ta se totiž u každého jedince liší podle tvaru jeho zvukovodu.

Komunikátory na poštách

 • Úspěch mezi lidmi se sluchovým handicapem slaví i pilotní projekt komunikátorů pro nedoslýchavé a ohluchlé na pobočkách České pošty.
 • Deset krabiček, které zesilují hlas pracovníků za přepážkou, proto zůstane na pobočkách do konce roku. Lidé se sluchovým handicapem si na svém sluchadle přepnou na systém indukční smyčky. Dá se také využít jako prostý zesilovač hlasu pracovníka.

Najdete je zde:

 • Jindřišská 909/14, Praha 1
 • Moravská 1530/9, Praha 2
 • Hlavní 2459/108, Praha 4
 • Durychova 972/72, Praha 4
 • Makovského 1349/2a, Praha 6
 • Lodžská 598/3, Praha 8
 • Burešova 1663/3, Praha 8
 • Verneřická 407/6, Praha 9
 • Podjavorinské 1595/1, Praha 11
 • Kostelní 121/27, Beroun

Telefony pro nedoslýchavé

 • Ten, kdo trpí nedoslýchavostí, ví, jak je to při běžné komunikaci nepříjemné. Spoustu lidí obtěžují vaše neustálé otázky typu – co jsi říkal? Považují vás za méně chápavého, přitom problém je v tom, že jen špatně slyšíte, co říká.
 • Při běžné konverzaci si můžete pomoci odezíráním ze rtů.
 • Na trhu však již existují speciální telefony přizpůsobené sluchovým omezením, ideální pro seniory. „Při vyzvánění i hovoru tyto telefony nevyužívají běžné frekvence, které senioři neslyší a jsou běžné u většiny mobilních telefonů, ale naopak frekvence pro ně dobře slyšitelné, tedy 500 až 250 Hz. Telefony nabízí také efektivní potlačení rušivého okolního hluku či přímou kompatibilitu s naslouchátky. Právě ta není u telefonů vždy samozřejmostí,“ říká Dominika Uhrová ze společnosti Doro, která speciální telefony vyrábí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám