metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Neděle 2. října 2022. Svátek má Olívie, Oliver
Vyhořelé výstaviště v roce 2008 | foto: RadušKap - Wikimedia Commons

Zábava místo veletrhů. To bude Výstaviště po rekonstrukci

  15:17
Spíš než jako místo, kam se chodí za zábavou, mají Pražané spojené v posledních letech Výstaviště s požárem, povodní, soudy a pomalým chátráním. To by se do dvou let mělo konečně změnit.

"Podařilo se nám Výstaviště zbavit všech závazků, ať vůči pojišťovnám či Inchebě. Teď je potřeba se dohodnout, co bude dál." vysvětluje náměstek primátora Václav Novotný. Výstaviště by se podle návrhu, který zpracoval útvar rozvoje města, mělo rozdělit na dvě části. Horní část, s řadou památkově chráněných objektů, by se měla více otevřít a propojit s okolím.

V plánu je i vznik nové železniční zastávky

Naopak dolní část, která je významnou součástí městské zeleně a hrozí jí nebezpečí velké vody, by se měla po rekonstrukci proměnit na místo, kde se budou konat kromě tradiční Matějské poutě i koncerty a festivaly. "Velká výhoda této části spočívá v její uzaviratelnosti. Veletrhů ubývá, a tak nám přijde logické se orientovat spíše na festivaly a podobné akce," potvrzuje Novotný. Velká změna podle Novotné začne v roce 2015, do té doby město získá všechna potřebná povolení.

Proměnit se má i okolí Výstaviště. Magistrát chce zlepšit i dopravní dostupnost celé lokality, a to jak pro auta, tak je v plánu i vznik nové železniční zastávky na frekventované trati, která má v budoucnu spojovat letiště a centrum. Výstaviště bude mít také nového správce, po odchodu Incheby ho bude spravovat přímo město, pravděpodobně prostřednictví některé z už existujících organizací. "Dovedu si představit, že se o Výstaviště postará třeba Obecní dům nebo Kongresové centrum," dodává Novotný. Původně přitom město chtělo získat pro Výstaviště po Inchebě nového investora. to se podle novotného bohužel nepodařilo.

Výstaviště Praha

Vzniklo ve východní části původní Královské obory (Stromovky) při příležitosti Jubilejní zemské výstavy uspořádané v roce 1891.

  • Za komunistické éry bylo přejmenováno na Park kultury a oddechu Julia Fučíka a Průmyslový palác na Sjezdový palác. Pořádaly se tu i stranické sjezdy KSČ.
  • Výstaviště postihlo několik velkých požárů. V r. 1991 shořel Bruselský pavilon, v r. 2005 divadlo Globe a naposledy v r. 2008 jedno z křídel Průmyslového paláce.
  • Nejznámější akcí pořádanou na Výstavišti je už padesát let Matějská pouť.
  • Magistrát se několik let pokoušel vypovědět nevýhodnou smlouvu se správcem areálu, společností Incheba. Od 1. 1. 2015 bude Výstaviště spravovat sama Praha.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Chceš kapesné větší o inflaci? Bohužel! Českým dětem musí stačit to, co braly dosud

vydáno 1. října 2022  20:21

Průzkum ukázal, že téměř 90 procent rodičů bude kvůli rostoucím cenám a výdajům dávat kapesné dětem stejné nebo o něco nižší.   celý článek

Strašně mě inspiruje Jiří Suchý, říká Michal Malátný. Novou desku Chinaski pokřtí fanoušci

vydáno 1. října 2022  5:09

V těchto dnech si budou moci fanoušci poprvé poslechnout novou desku kapely Chinaski. Mnozí až při koncertech, kterých pětičlenná parta odehraje během...  celý článek

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek