metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 3 fotografie v galerii
Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu. | foto: HBO Go

Zabiják Barry je neskutečná pecka! Čtvrtá řada je sice napsaná, ale neschválená

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Černohumorný dramatický seriál Barry se poslední odvysílané epizody dočkal již před více, než dvěma lety. Přestože jde o neskutečnou pecku, která se dočkala mnoha nominací na cenu Emmy a získala i řadu dalších seriálových sošek, v tuzemsku nikdy o slavnou vlajkovou loď platformy HBO Go, ani její klasické kabelovky, úplně nešlo. Třetí série měla dorazit již loni, kvůli koronaviru ale byla kompletně odložena a čekalo se, kdy bude produkce znovu spuštěna. To se stalo tento měsíc. Pojďme si připomenout, proč je na Barryho radost koukat. A to jak při jeho pokusech o herectví, tak při zabíjení nejrůznějších uličníků.

Síla Barryho spočívá v tom, jakým způsobem tvůrci chytře pracují s žánry. Mix černé komedie a místy drsného thrilleru je prostě neskutečně fajn kombinace, která na ploše zhruba půl hodinových epizod a dvou krátkých sériích seriálu doposud fungovala na jedničku. 

Kdyby ale nebylo talentu Billa Hadera, na jehož hereckých schopnostech a charismatu seriál stojí, tenhle svěží kousek atmosférou trochu připomínající Perníkového tátu nebo Dextera by prostě nikdy nemohl fungovat. Barry rozhodně nemohl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Zabiják s uměleckou duší
Děj Barryho, respektive jeho námět, se dá shrnout velice jednoduše. Seriál pojednává o deprimovaném nájemném zabijákovi ze Středozápadu, který je tak trochu packal a lůzr v jednom. Během své vražedné mise v Los Angeles však dílem náhody zcela propadne herectví a začne proto vést dvojí život amatérského herce v divadle plném exotů a zabijáka pro mafiány, se kterými je sranda jen v případě, že jste divák tohoto seriálu. A ne jeho hlavní protagonista.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

K smrti vtipný
Je obdivuhodné, jak se scénáristům i samotnému Haderovi povedlo vybalancovat vážnější a humorné složky. V obou doposud natočených a odvysílaných sériích se hlavní antihrdina opakovaně dostává do situací, kdy v jedné chvíli bojuje o kejhák, aby následně řešil naprosto banální situace plné sebeparodie a humoru. Zatímco mafiánská dějová linka nám zejména v první sérii postupně servíruje jednu bizarní figurku za druhou v čele s parádním NoHo Hankem (ten je ale nejlepší až v druhé sérii, kde má více prostoru), divadelní herecké osazenstvo moc neprozkoumáváme. 

Pravda, je zde perfektní Henry Winkler coby trochu chamtivý učitel herectví Gene Cousineau a herečka Sally, jejíž narcistickou povahu Barry rozklíčovává zejména ve druhé řadě. Tím ale výčet zajímavých postav z divadla končí. I když, pravda, scény s vypořádáním se s traumaty minulosti, ve kterých figuruje kůň na ulici, zabití dvojčete v děloze či zkažený žaludek, tuhle slabinu trochu zachraňuje.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Třetí a čtvrtá řada
Barry patří mezi nejoriginálnější a nejsvěžejší seriály, jaké byly v posledních letech natočeny. Mix drsné komedie a dramatu by je famózní a po napínavém závěru již přes dva roky fanoušci trnou, kdy se herec zabiják opět na obrazovky vrátí.

Podle Billa Hadera tvůrci během pandemie stihli kompletně napsat scénář pro sérii čtvrtou. A i to navzdory faktu, že stanice HBO zatím tuto sérii oficiálně neoznámila. Je tedy pravděpodobné, že zatímco třetí série přijde mnohem později, než bychom chtěli, ta čtvrtá by dorazí naopak o něco dřív. Vše je ale zatím v rovině spekulací. Trojka se momentálně točí a kdy dorazí na obrazovky HBO prozatím tají.

Barry

  • Tvůrci: Alec Berg, Bill Hader
  • Režie: Bill Hader, Maggie Carey, Alec Berg, Hiro Murai, Minkie Spiro, Liza Johnson
  • Scénář: Alec Berg, Bill Hader, Sarah Solemani, Elizabeth Sarnoff a další.
  • Kamera: Brandon Trost, Paula Huidobro
  • Hudba: David Wingo
  • Hrají: Bill Hader, Stephen Root, Henry Winkler, Anthony Carrigan, Glenn Fleshler, Rightor Doyle, Paula Newsome, John Pirruccello, Alejandro Furth a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek