metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Další 3 fotografie v galerii
Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu. | foto: HBO Go

Zabiják Barry je neskutečná pecka! Čtvrtá řada je sice napsaná, ale neschválená

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Černohumorný dramatický seriál Barry se poslední odvysílané epizody dočkal již před více, než dvěma lety. Přestože jde o neskutečnou pecku, která se dočkala mnoha nominací na cenu Emmy a získala i řadu dalších seriálových sošek, v tuzemsku nikdy o slavnou vlajkovou loď platformy HBO Go, ani její klasické kabelovky, úplně nešlo. Třetí série měla dorazit již loni, kvůli koronaviru ale byla kompletně odložena a čekalo se, kdy bude produkce znovu spuštěna. To se stalo tento měsíc. Pojďme si připomenout, proč je na Barryho radost koukat. A to jak při jeho pokusech o herectví, tak při zabíjení nejrůznějších uličníků.

Síla Barryho spočívá v tom, jakým způsobem tvůrci chytře pracují s žánry. Mix černé komedie a místy drsného thrilleru je prostě neskutečně fajn kombinace, která na ploše zhruba půl hodinových epizod a dvou krátkých sériích seriálu doposud fungovala na jedničku. 

Kdyby ale nebylo talentu Billa Hadera, na jehož hereckých schopnostech a charismatu seriál stojí, tenhle svěží kousek atmosférou trochu připomínající Perníkového tátu nebo Dextera by prostě nikdy nemohl fungovat. Barry rozhodně nemohl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Zabiják s uměleckou duší
Děj Barryho, respektive jeho námět, se dá shrnout velice jednoduše. Seriál pojednává o deprimovaném nájemném zabijákovi ze Středozápadu, který je tak trochu packal a lůzr v jednom. Během své vražedné mise v Los Angeles však dílem náhody zcela propadne herectví a začne proto vést dvojí život amatérského herce v divadle plném exotů a zabijáka pro mafiány, se kterými je sranda jen v případě, že jste divák tohoto seriálu. A ne jeho hlavní protagonista.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

K smrti vtipný
Je obdivuhodné, jak se scénáristům i samotnému Haderovi povedlo vybalancovat vážnější a humorné složky. V obou doposud natočených a odvysílaných sériích se hlavní antihrdina opakovaně dostává do situací, kdy v jedné chvíli bojuje o kejhák, aby následně řešil naprosto banální situace plné sebeparodie a humoru. Zatímco mafiánská dějová linka nám zejména v první sérii postupně servíruje jednu bizarní figurku za druhou v čele s parádním NoHo Hankem (ten je ale nejlepší až v druhé sérii, kde má více prostoru), divadelní herecké osazenstvo moc neprozkoumáváme. 

Pravda, je zde perfektní Henry Winkler coby trochu chamtivý učitel herectví Gene Cousineau a herečka Sally, jejíž narcistickou povahu Barry rozklíčovává zejména ve druhé řadě. Tím ale výčet zajímavých postav z divadla končí. I když, pravda, scény s vypořádáním se s traumaty minulosti, ve kterých figuruje kůň na ulici, zabití dvojčete v děloze či zkažený žaludek, tuhle slabinu trochu zachraňuje.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Třetí a čtvrtá řada
Barry patří mezi nejoriginálnější a nejsvěžejší seriály, jaké byly v posledních letech natočeny. Mix drsné komedie a dramatu by je famózní a po napínavém závěru již přes dva roky fanoušci trnou, kdy se herec zabiják opět na obrazovky vrátí.

Podle Billa Hadera tvůrci během pandemie stihli kompletně napsat scénář pro sérii čtvrtou. A i to navzdory faktu, že stanice HBO zatím tuto sérii oficiálně neoznámila. Je tedy pravděpodobné, že zatímco třetí série přijde mnohem později, než bychom chtěli, ta čtvrtá by dorazí naopak o něco dřív. Vše je ale zatím v rovině spekulací. Trojka se momentálně točí a kdy dorazí na obrazovky HBO prozatím tají.

Barry

  • Tvůrci: Alec Berg, Bill Hader
  • Režie: Bill Hader, Maggie Carey, Alec Berg, Hiro Murai, Minkie Spiro, Liza Johnson
  • Scénář: Alec Berg, Bill Hader, Sarah Solemani, Elizabeth Sarnoff a další.
  • Kamera: Brandon Trost, Paula Huidobro
  • Hudba: David Wingo
  • Hrají: Bill Hader, Stephen Root, Henry Winkler, Anthony Carrigan, Glenn Fleshler, Rightor Doyle, Paula Newsome, John Pirruccello, Alejandro Furth a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy