metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie
Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zabíjel býk i popelářské auto. Úrazů ale ubývá

  9:37
Zdraví nekuřáci mohou na pojištění ušetřit.

Prvním, kdo letos zemřel v práci, byl popelář, který stál na stupačce auta pro svoz odpadu. To dostalo smyk a pracovníka přimáčklo. Incident se stal 12. ledna. Smrtelné pracovní úrazy jsou v Česku ale spíše jen výjimečné. Dobrá zpráva je i to, že jejich počet klesá. Loni se jich v Česku stalo 98, což bylo o 25 méně než v roce předešlém.

Být hráčem bowlingu je stejný risk jako kázat víru

Žebříček rizikovosti profesí si pojišťovny sestavují sami.

Například Česká pojišťovna má tři skupiny a jednu speciální pro profesionální sportovce a osoby provozující extrémní sporty.

První skupina zahrnuje osoby, které se zabývají duševní, řídicí či administrativní činností (učitel, kadeřnice).

Do druhé rizikové skupiny spadají manuální či výrobní profese se středním rizikem úrazu (klempíř, jeřábník).

Třetí riziková skupina zahrnuje zejména pracovníky, kteří vykonávají pracovní činnosti s vysokým rizikem úrazu (práce v hlubinných dolech, záchranné či havarijní práce).

ČSOB Pojišťovna má pro změnu skupiny čtyři. Sporty jsou zahrnuty v nich. V první skupině tak najdete kromě diskžokeje či kněze i profesionálního hráče bowlingu. Ve třetí rizikové skupině jsou pak zkušební piloti nebo závodníci na bobu. Čtvrtá skupina pak zahrnuje kaskadéry nebo sportovce na nejvyšší úrovni.

Podle Státního úřadu inspekce práce se v loňském roce třetina z celkového počtu pracovních úrazů v zemědělství stala při práci se zvířaty. V médiích se řešil asi nejvíc incident s býkem. Ten se udál v obci Sokoleč na Nymbursku. Zvíře tu zabilo devětapadesátiletého ošetřovatele. Při vypouštění ze stájí do venkovní ohrady jeden z býků muže přitlačil k hrazení a poranil mu hrudník.

Zvířata také často hrají roli i v kuriózních úrazech, které řeší pojišťovny. „Naše klientka nám nedávno nahlásila, že si při jízdě na praseti vykloubila rameno. Snad ještě kurióznější než samotný úraz je fakt, že klientce bylo v době úrazu téměř 60 let,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Kolik klientka za svůj úraz dostala odškodné, ale mluvčí neprozradila.

Oceňovací tabulky

U vyplácení peněz od pojišťovny hrají roli mimo jiné takzvané oceňovací tabulky. Výši pojistného pro změnu určuje například věk a povolání klienta. Každá pojišťovna si sestavuje podle svých statistik vlastní žebříčky rizikovosti profesí. „Čím vyšší riziková skupina, tím větší riziko a vyšší pojistné,“ říká Petr Milata z ČSOB Pojišťovny, která k rozlišení rizikovosti využívá čtyřúrovňový systém.

„Povolání popelář je zařazeno do druhé skupiny se zvýšeným nebezpečím, naopak zcela bezpečné z pohledu pracovních úrazů je být poslancem či senátorem,“ říká Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.

S novinkou nedávno přišla Allianz pojišťovna. „Naše sazby nově zohledňují i zdravý životní styl a to, zda jste nekuřák. V takovém případě je tam i sleva,“ říká Václav Bálek, mluvčí Allianz a uvádí příklad: „Zatímco kuřák s nadváhou zaplatí 808 korun měsíčně, nekuřáka s ideálním indexem tělesné hmotnosti vyjde pojištění na 596 korun.“

Komentáře

Hlavní zprávy

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek