metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop
Kdo z nich se nakonec stane senátorem? | foto: Metro.cz

Začalo druhé kolo senátních voleb. V Praze se utká o tři křesla šest kandidátů

  14:12
V metropoli začalo ve 14 hodin finále letošních senátních voleb. Hlasovat budou moci lidé ve třech pražských volebních obvodech dnes do 22 hodin, po noční přestávce pak v sobotu od 8 do 14 hodin. Výsledky by měly být známy do sobotního večera.

V Praze se ve druhém kole v boji o křeslo senátora utká šest kandidátů. Za volební obvod Praha 9 usedne v Senátu buď ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová (ANO), nebo současný senátor Tomáš Kladívko (ODS). V Praze 1 se rozhodne o senátorovi mezi bývalým rektorem UK Václavem Hamplem (KDU-ČSL a SZ) a senátorem, šéfem záchranky Zdeňkem Schwarzem (ODS). V Praze 5 do druhého kola senátních voleb postoupili advokát Václav Láska (SZ) a historik, bývalý ředitel ÚSTR Pavel Žáček (ODS).

Volit senátora bude i prezident

Mezi dnešní voliče bude patřit i prezident Miloš Zeman, který v Praze 5 pomůže zvolit buď advokáta Václava Lásku (za SZ), nebo historika a bývalého šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka (za ODS). Hlasovat se bude ve stejných volebních místnostech, kde lidé před týdnem vybrali nynější finalisty. Hlasovací lístky pro druhé kolo tentokrát voliči nedostali do poštovních schránek, ale vyzvednou si je až u volební komise.

Finále senátních voleb se týká 2,85 milionu voličů v celém Česku, z nichž si minulý pátek a sobotu přišlo senátory vybírat 1,1 milionu lidí. Účast tedy byla 38,62 procenta a ovlivnily ji i souběžně pořádané komunální volby, v senátním finále bývá zájem voličů nižší. Nejvyšší účast ve druhém kole senátních voleb byla zatím v roce 2002, kdy přišlo hlasovat 32,6 procenta voličů. Nejnižší byla o dva roky později, kdy finále rozhodlo jen 18,4 procenta voličů.

Výsledky budeme znát v sobotu večer

Výsledky voleb bude zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu průběžně podle toho, jak je dostane od volebních komisí. Celkové výsledky by podle mluvčího ČSÚ Jana Cieslara mohly být známy v sobotu kolem 18. hodiny. Nejrychleji byly známy kompletní výsledky finále v roce 2008, tedy ze stejných obvodů, kde se volí i letos. Zveřejněny byly za zhruba 2,5 hodiny po uzavření volebních místností, byť tehdy si senátory přišlo vybrat 29,9 procenta voličů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek