metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Eva Samková | foto: MAFRA

Začátky snowboardingu? Byla to asi pěkná doba, říká Eva Samková

  12:47
Na soustředění v Itálii jsem zastihl historicky nejúspěšnější českou snowboardistku, olympijskou vítězku a mistryni světa ve snowboardcrossu Evu Samkovou. A potvrdily se moje obavy, že filozofovat s Evou o kořenech českého snowboardingu nebo o image snowboardingu jako takového nebude snadné. Ještěže byl rozhovor vedený na dálku a neseděli jsme vedle sebe. Jen tak jsem si mohl dovolit klást Evě záměrně fádní otázky a čekat, jak na ně zareaguje. Vypořádala se s nimi rychle a ty nejhloupější prostě smetla ze stolu.

Evo, sama jezdíte na snowboardu i na lyžích – co je větší zábava?
Snowboard si asi dokážu víc užít, protože to umím. Ale lyže mě baví zase jinak. Třeba o Vánocích si vždycky ráda zajezdím, a je to fakt zábava.

Co je v úplných začátcích těžší: lyžování, nebo snowboarding? Já lyžuju celkem dobře, ale na prkně neudělám oblouk…
Asi hodně záleží na tom, kdy se to člověk učí. Já se na lyžích i na snowboardu učila už jako malé dítě, vlastně si to ani nepamatuju. Takže to prostě šlo tak nějak samo. Úplně něco jiného to asi bude, když se na prkně začnete učit v padesáti, to bude asi trochu složitější. Je pravda, že na lyžích je zpočátku jednodušší držet rovnováhu. Přece jen člověk má dvě lyže, každá může fungovat samostatně, tak to trochu pomáhá.

Existují ale minimálně dvě podoby snowboardingu, alpine a freestyle… Mají něco společného? A co je vlastně snowboardcross, něco mezi?
Alpský snowboarding a freestyle… Jsou to dva zimní sporty, to je společné. Vlastně ještě to prkno, jinak asi nic. A snowboardcross je možná něco mezi. Ale nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlela. Pravda je, že na snowboardcross máme freestylové boty a vlastně i vázání, i když je o něco pevnější, prkna zase máme přizpůsobená na rychlou jízdu. No a jsou to boule, zatáčky, skoky… Tak možná je to fakt něco mezi freestylem a alpským snowboardingem.

A kdybyste se musela rozhodovat, tak alpine, nebo freestyle?
No, já už mám rozhodování naštěstí za sebou, rozhodla jsem se pro snowboardcross. Dřív jsem dělala freestyle, to jo. Alpský snowboarding mě nikdy nelákal.

Hulila jste někdy trávu?
No comment.

Snowboarďáci, to jsou přece huliči, volnomyšlenkáři… Je tahle image snowboardingu vlastně ještě dneska in?
Snowboarding, to je dnes ohromně široký pojem. Jak už jsme se bavili, je tady freestyle, je tu alpský snowboarding, je tady snowboardcross… A vlastně to nemá nic moc společného. Jestli má někdo pocit, že snowboardisti jsou nějaký velký volnomyšlenkáři, tak za sebe můžu říct, že jsem profesionální sportovec a podle toho se chovám. My, co jezdíme snowboardcross, fakt hodně trénujeme. Já mám posilovnu, vytrvalostní trénink, atletický trénink, gymnastiku… Dohromady šestkrát týdně trénink. To je normální život profesionálního sportovce.

Ještě pořád je ve snowboardingu cosi jako vzdor, potřeba odlišit se, možná dokonce překračovat zavedená pravidla?
O tom nic nevím. Je asi normální, že když se člověk pohybuje v nějaké partě a baví ho to, má rád to prostředí, prostě přijímá nějaké způsoby chování. Ale překračovat pravidla? To si nemyslím. No, možná chodíme na kopec o něco později než lyžaři.

Uznává pravý snowboardista olympiádu?
Ten, kdo se na olympiádu dostane, ten ji uznává, kdo se tam nedostane, pro toho nic neznamená. Ale snowboarding jako takový je hezký právě v tom, že má víc podob a každý si může vybrat, co ho baví. Můžeš jenom točit videa, můžeš jezdit exhibice, nebo závodit. A samozřejmě preference můžeš měnit. Freestyle je exhibice, předvádíš triky a dostáváš za ně body. Ale snowboardcross je samozřejmě o závodění, my chceme být první dole. Takže my se účastníme svěťáků a olympiád a jsou pro nás důležité. A myslím si, že taky olympiáda snowboardcrossu hodně pomohla, dost ho zpopularizovala.

Ovlivnila vás v dětství některá osobnost české snowboardové scény?
Já, když jsem byla malá, jsem nikoho moc nesledovala. Ale později můj juniorský trenér Jakub Flejšar.

Jsou vám blízké začátky snowboardingu v Česku, historie českého snowboardingu? Máte o nich nějaké povědomí?
Dost mých starších kamarádů u začátků bylo, takže hlavně jejich prostřednictvím o tom povědomí mám. Když dnes vidím ta stará videa, je to vtipný. Byla to asi pěkná doba.

Která značka měla na snb komunitu největší vliv?
To já vůbec nevím. Snad Burton? Ale o značky přece nejde, jde o lidi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek