metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Sobota, 29. února 2020. Svátek má Horymír.
Eva Samková
Větší foto
Eva Samková | foto: MAFRA

Začátky snowboardingu? Byla to asi pěkná doba, říká Eva Samková

23. listopadu 2019  12:47 Ondřej Katz
Na soustředění v Itálii jsem zastihl historicky nejúspěšnější českou snowboardistku, olympijskou vítězku a mistryni světa ve snowboardcrossu Evu Samkovou. A potvrdily se moje obavy, že filozofovat s Evou o kořenech českého snowboardingu nebo o image snowboardingu jako takového nebude snadné. Ještěže byl rozhovor vedený na dálku a neseděli jsme vedle sebe. Jen tak jsem si mohl dovolit klást Evě záměrně fádní otázky a čekat, jak na ně zareaguje. Vypořádala se s nimi rychle a ty nejhloupější prostě smetla ze stolu.

Evo, sama jezdíte na snowboardu i na lyžích – co je větší zábava?
Snowboard si asi dokážu víc užít, protože to umím. Ale lyže mě baví zase jinak. Třeba o Vánocích si vždycky ráda zajezdím, a je to fakt zábava.

Co je v úplných začátcích těžší: lyžování, nebo snowboarding? Já lyžuju celkem dobře, ale na prkně neudělám oblouk…
Asi hodně záleží na tom, kdy se to člověk učí. Já se na lyžích i na snowboardu učila už jako malé dítě, vlastně si to ani nepamatuju. Takže to prostě šlo tak nějak samo. Úplně něco jiného to asi bude, když se na prkně začnete učit v padesáti, to bude asi trochu složitější. Je pravda, že na lyžích je zpočátku jednodušší držet rovnováhu. Přece jen člověk má dvě lyže, každá může fungovat samostatně, tak to trochu pomáhá.

Existují ale minimálně dvě podoby snowboardingu, alpine a freestyle… Mají něco společného? A co je vlastně snowboardcross, něco mezi?
Alpský snowboarding a freestyle… Jsou to dva zimní sporty, to je společné. Vlastně ještě to prkno, jinak asi nic. A snowboardcross je možná něco mezi. Ale nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlela. Pravda je, že na snowboardcross máme freestylové boty a vlastně i vázání, i když je o něco pevnější, prkna zase máme přizpůsobená na rychlou jízdu. No a jsou to boule, zatáčky, skoky… Tak možná je to fakt něco mezi freestylem a alpským snowboardingem.

A kdybyste se musela rozhodovat, tak alpine, nebo freestyle?
No, já už mám rozhodování naštěstí za sebou, rozhodla jsem se pro snowboardcross. Dřív jsem dělala freestyle, to jo. Alpský snowboarding mě nikdy nelákal.

Hulila jste někdy trávu?
No comment.

Snowboarďáci, to jsou přece huliči, volnomyšlenkáři… Je tahle image snowboardingu vlastně ještě dneska in?
Snowboarding, to je dnes ohromně široký pojem. Jak už jsme se bavili, je tady freestyle, je tu alpský snowboarding, je tady snowboardcross… A vlastně to nemá nic moc společného. Jestli má někdo pocit, že snowboardisti jsou nějaký velký volnomyšlenkáři, tak za sebe můžu říct, že jsem profesionální sportovec a podle toho se chovám. My, co jezdíme snowboardcross, fakt hodně trénujeme. Já mám posilovnu, vytrvalostní trénink, atletický trénink, gymnastiku… Dohromady šestkrát týdně trénink. To je normální život profesionálního sportovce.

Ještě pořád je ve snowboardingu cosi jako vzdor, potřeba odlišit se, možná dokonce překračovat zavedená pravidla?
O tom nic nevím. Je asi normální, že když se člověk pohybuje v nějaké partě a baví ho to, má rád to prostředí, prostě přijímá nějaké způsoby chování. Ale překračovat pravidla? To si nemyslím. No, možná chodíme na kopec o něco později než lyžaři.

Uznává pravý snowboardista olympiádu?
Ten, kdo se na olympiádu dostane, ten ji uznává, kdo se tam nedostane, pro toho nic neznamená. Ale snowboarding jako takový je hezký právě v tom, že má víc podob a každý si může vybrat, co ho baví. Můžeš jenom točit videa, můžeš jezdit exhibice, nebo závodit. A samozřejmě preference můžeš měnit. Freestyle je exhibice, předvádíš triky a dostáváš za ně body. Ale snowboardcross je samozřejmě o závodění, my chceme být první dole. Takže my se účastníme svěťáků a olympiád a jsou pro nás důležité. A myslím si, že taky olympiáda snowboardcrossu hodně pomohla, dost ho zpopularizovala.

Ovlivnila vás v dětství některá osobnost české snowboardové scény?
Já, když jsem byla malá, jsem nikoho moc nesledovala. Ale později můj juniorský trenér Jakub Flejšar.

Jsou vám blízké začátky snowboardingu v Česku, historie českého snowboardingu? Máte o nich nějaké povědomí?
Dost mých starších kamarádů u začátků bylo, takže hlavně jejich prostřednictvím o tom povědomí mám. Když dnes vidím ta stará videa, je to vtipný. Byla to asi pěkná doba.

Která značka měla na snb komunitu největší vliv?
To já vůbec nevím. Snad Burton? Ale o značky přece nejde, jde o lidi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

Napadený smrk
vydáno 29. února 2020  5:46

Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.  celý článek

Co je tajemný biohacking?

Biohacking
vydáno 29. února 2020  5:40

Pokud se zajímáte o různé moderní a inovativní přístupy k životnímu stylu, možná jste už zaslechli zvláštně znějící pojem biohacking. Jedná se o přístup k...  celý článek

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám