metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Kongresové centrum je už mnoho let zadlužené. | foto: Praha.eu

Záchrana Kongresového centra začala. Praha podepsala smlouvu s ministerstvem financí

  16:46
Primátor Prahy Tomáš Hudeček a ministr financí Jan Fischer podepsali akcionářskou smlouvu Kongresového centra Praha. Stát tak na sebe převezme zhruba dvoumiliardový dluh, který musí KCP zaplatit do dubna 2014. Za to stát získá ve společnosti majoritní podíl. Pokud by vláda do majetkové struktury centra nevstoupila, podle vedení Prahy by zkrachovalo.

"Jsme toho názoru, že dává smysl, aby stát vstoupil a spolurozhodoval o osudu budovy, která je pro rozvoj kongresové turistiky významná," řekl před podpisem smlouvy Fischer. KCP ročně vydělá 460 milionů, z toho zhruba 70 procent připadne státu. Smlouva upravuje vlastnický vztah mezi oběma akcionáři. Vláda souhlasila s nabytím majetkové účasti upsáním akcií ve jmenovité hodnotě dvě miliardy korun. Bude tak vlastnit podíl 70 procent, přesně kolik činí dluh KCP.

Město si zachová většinu v představenstvu

Akcionářská smlouva rovněž řeší rozdělení řízení a vedení společnosti, počet členů představenstva a právo navrhování členů jednotlivými akcionáři. Město si zachová majoritu v představenstvu, stát v dozorčí radě. Smlouva rovněž řeší podmínky, za nichž může dojít k převodu akcií obou akcionářů, nebo předkupní právo na akcie na základě převodní výzvy.

Radní hlavního města na začátku října snížili základní kapitál KCP o 526,3 milionu korun na 880 milionů. Zároveň rozštěpili akcie na 88 kusů při jmenovité hodnotě deset milionů korun. Na svém úterním jednání by pak měli schválit upsání 200 kusů nových akcií o jmenovité hodnotě deset milionů korun na jméno Česká republika, zastoupené ministerstvem financí. Podle náměstka primátora Václava Novotného se 9. prosince sejde představenstvo KCP a schválí upsání akcií. V polovině prosince pak stát a KCP podepíší smlouvu. V tu chvíli se stane stát spoluvlastníkem KCP i jeho dluhu.

 V příštích čtyřech letech Praha svůj podíl opět navýší

Peníze, které stát do centra dá, nebude smět společnost použít na nic jiného než na umoření dluhu. Splatit ho má zřejmě v dubnu příštího roku. V příštích čtyřech letech Praha svůj podíl opět navýší tím, že bude investovat do modernizace budovy - v letech 2014 až 2017 to má být až 750 milionů korun. Následně se poměr vlastnictví ustálí na 55 procentech vlastněných státem, zbylých 45 procent by drželo město. Praha chce v prvním čtvrtletí 2014 převést na rozvoj KCP 800 milionů kroun.

Stát je ručitelem peněz, které si KCP půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světového banky před zhruba 13 lety. Polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Dalších 1,85 miliardy korun musí zaplatit do dubna příštího roku. Právě proto magistrát začal na jaře jednat s vládou. KCP loni vykázalo zisk 61,1 milionu korun, v roce 2011 hospodařilo s účetní ztrátou 97,3 milionu korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek