metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 9 °C

Sobota, 7. prosince 2019. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz
Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz | foto: Zdeněk Schwarz

Záchranáři: Pražské nemocnice o svátcích odmítaly naše pacienty

27. prosince 2012  17:16 ČTK
Některé pražské nemocnice odmítaly o vánočních svátcích přebírat pacienty, které přivezli pražští záchranáři. Tvrdí to ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz. Záchranáři pak podle něj museli pacienty převézt do jiných zařízení. Nemocnice se brání tím, že akutní případy přijmou vždy. Pokud pacienty jen bolí hlava, může být s rychlostí ošetření problém.

Na špatnou situaci v předávání pacientů si záchranáři dlouhodobě stěžují, podle Schwarze se problém o Vánocích zhoršil. Záchranáři museli podle něj na předání pacientů někdy desítky minut čekat, v jednom případě předání trvalo podle ředitele 80 minut.

"Nemocnice je povinná pacienta od záchranné služby přijmout a nesmí nás vyhodit. Bohužel se to neděje, ostatní nemocnice to za ně odnáší," řekl dnes ČTK Schwarz. "Takovéto situace značně komplikují naši práci, ohrožují provoz nedostatkem kapacit a zvyšují nároky na pacienty i personál, ale mohou ovlivnit i kvalitu péče a ohrozit pacienty," dodal ředitel.

Fakultní nemocnice Motol podle mluvčí Pavlíny Dankové určitě vždy přijme od záchranářů pacienty s mozkovou příhodou, infarktem nebo po autonehodě, tedy když jde o život ohrožující stav. Takový pacient má podle mluvčí na urgentním příjmu přednost přede všemi. Pokud ho ale jen bolí hlava, má teplotu a špatně se mu dýchá, může být s rychlostí ošetření problém. Podle mluvčí je takových případů, kdy si pacienti dělají ze záchranné služby taxi, většina. Případné odmítnutí musí nemocnice vysvětlit, řeší to s inspektorem provozu záchranky. Podle Dankové by nemocnice odmítla jen pacienty, kteří směřují na oddělení, které nemocnice neprovozuje.

Záchranáři řešili tisíc případů

Záchranná služba může kapacitu volných lůžek ověřit telefonicky předem. Podle Schwarze ale dispečerky volají do nemocnic jen v případě, že pacient potřebuje intenzivní péči, tedy na ARO, neurologii, koronární nebo metabolické oddělení.

Záchranáři o vánočních svátcích zaznamenali téměř tisícovku výjezdů, což je zhruba stejně jako loni. Počet výjezdů byl o Vánocích asi o třetinu vyšší než v jiné volné dny. Nejvíce záchranáři zasahovali u seniorů a chronicky nemocných pacientů, šlo například o bolesti na hrudi, poruchy srdečního rytmu, dušnost a zdravotní problémy diabetiků a epileptiků. Podstatnou skupinou pacientů byli také lidé s chřipkovými příznaky a vysokými teplotami. Záchranáři zaznamenali 25 případů úmrtí, z toho tři sebevraždy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pohádka o bahně, mlze a plachetnicích

Zámek s pohnutou historií
vydáno 7. prosince 2019  14:00

Jedeme na sever! Do drsného kraje permoníků. Do země průzračných jezer. Do míst, kde jsou mlhy hustší, než by bylo i Rákosníčkovi milé. Míříme na zámek s...  celý článek

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou
vydáno 6. prosince 2019  13:32

Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu...  celý článek

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu
vydáno 6. prosince 2019  5:03

Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám