metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš
Záchranka (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Záchranka lže, pacienty normálně přijímáme, zlobí se šéfové nemocnic

  18:19
Ředitelé pražských nemocnic viní šéfa pražské záchranné služby a senátora zvoleného za ODS Zdeňka Schwarze z toho, že problém s umísťováním pacientů do nemocnic zkresluje, zveličuje a dělá si reklamu před podzimními volbami. Schwarz si stojí na svém a z překrucování skutečnosti obviňuje naopak autory otevřeného dopisu.

Otevřený dopis podepsali ředitelé a ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice, vinohradské nemocnice, Thomayerovy Nemocnice, Motola, IKEM, nemocnice Na Bulovce, Nemocnice Na Homolce, Ústřední vojenské nemocnice a nemocnice sester boromejek.

Ministr situaci v Praze prošetří

Pražská záchranná služba ve středu upozornila na svém webu na opětovný problém s předáváním pacientů. V noci prý měly její posádky potíže umístit tři lidi s příznaky mozkové příhody a muže se srdečními problémy. O problémech s údajnou neochotou některých nemocnic přijímat rychle pacienty s akutními zdravotními problémy hovořili záchranáři už letos na jaře.

Situace se nyní opakuje. Zatímco záchranáři tvrdí, že vozili jednoho nemocného po Praze skoro dvě hodiny, podle záznamů nemocnic péči dostal zhruba do půl hodiny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zřídil kvůli sporům vyšetřovací komise, žádá potrestání případných viníků, spory pražských zdravotníků ho už prý „přestávají bavit“.

Nejde o politiku, možná ani nebudu kandidovat, říká Schwarz

„Ujišťujeme pacienty, že záchrana života či zdraví každého člověka je pro každého lékaře, tedy i pro lékaře pražských nemocnic, naprostou prioritou. Proto žádáme pana Zdeňka Schwarze, aby zastavil bezohledné zneužívání strachu obyvatel hlavního města Prahy a aby se přestal mediálně zviditelňovat za pomoci jejich zastrašování informacemi o nepravdivém nedostatku kvalitní akutní zdravotní péče v Praze,“ uvedli signatáři dopisu.

Schwarz, kterému letos končí mandát senátora, řekl, že v dopise je několik nepravd. Ke své politické budoucnosti poznamenal, že ještě vůbec neví, zda bude na podzim znovu do horní komory kandidovat. Obvinění, že se snaží spor kolem předávání pacientů medializovat, aby se politicky zviditelnil, označil za nesmysl. Záchranáři jsou podle něj naopak schopni doložit, že problém s umístěním pacienta tento týden opravdu znovu nastal.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek