metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Záchranka (ilustrační foto) | foto: praha.eu

Záchranka lže, pacienty normálně přijímáme, zlobí se šéfové nemocnic

  18:19
Ředitelé pražských nemocnic viní šéfa pražské záchranné služby a senátora zvoleného za ODS Zdeňka Schwarze z toho, že problém s umísťováním pacientů do nemocnic zkresluje, zveličuje a dělá si reklamu před podzimními volbami. Schwarz si stojí na svém a z překrucování skutečnosti obviňuje naopak autory otevřeného dopisu.

Otevřený dopis podepsali ředitelé a ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice, vinohradské nemocnice, Thomayerovy Nemocnice, Motola, IKEM, nemocnice Na Bulovce, Nemocnice Na Homolce, Ústřední vojenské nemocnice a nemocnice sester boromejek.

Ministr situaci v Praze prošetří

Pražská záchranná služba ve středu upozornila na svém webu na opětovný problém s předáváním pacientů. V noci prý měly její posádky potíže umístit tři lidi s příznaky mozkové příhody a muže se srdečními problémy. O problémech s údajnou neochotou některých nemocnic přijímat rychle pacienty s akutními zdravotními problémy hovořili záchranáři už letos na jaře.

Situace se nyní opakuje. Zatímco záchranáři tvrdí, že vozili jednoho nemocného po Praze skoro dvě hodiny, podle záznamů nemocnic péči dostal zhruba do půl hodiny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zřídil kvůli sporům vyšetřovací komise, žádá potrestání případných viníků, spory pražských zdravotníků ho už prý „přestávají bavit“.

Nejde o politiku, možná ani nebudu kandidovat, říká Schwarz

„Ujišťujeme pacienty, že záchrana života či zdraví každého člověka je pro každého lékaře, tedy i pro lékaře pražských nemocnic, naprostou prioritou. Proto žádáme pana Zdeňka Schwarze, aby zastavil bezohledné zneužívání strachu obyvatel hlavního města Prahy a aby se přestal mediálně zviditelňovat za pomoci jejich zastrašování informacemi o nepravdivém nedostatku kvalitní akutní zdravotní péče v Praze,“ uvedli signatáři dopisu.

Schwarz, kterému letos končí mandát senátora, řekl, že v dopise je několik nepravd. Ke své politické budoucnosti poznamenal, že ještě vůbec neví, zda bude na podzim znovu do horní komory kandidovat. Obvinění, že se snaží spor kolem předávání pacientů medializovat, aby se politicky zviditelnil, označil za nesmysl. Záchranáři jsou podle něj naopak schopni doložit, že problém s umístěním pacienta tento týden opravdu znovu nastal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek