metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Úterý, 17. září 2019. Svátek má Naděžda.
Letos pořadatelů připravil mnoho novinek.
Další 2 fotografie v galerii
Letos pořadatelů připravil mnoho novinek. | foto: MAFRA

Začíná 23. knižní veletrh a literární festival Svět knihy

10. května 2017  16:37 Metro.cz
Mezinárodní akce proběhne od čtvrtka do neděle na Výstavišti v Holešovicích.

V letošním, již 23. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy se chystá mnoho novinek. Ke stávajícím vystavovatelům přibude celý pavilon menších specializovaných nakladatelství.

Pro návštěvníky

● Otevřeno bude od čtvrtka do soboty vždy 9.30–19.00, v neděli pak 9.30–16.00.

● Vstupné: čtvrtek–sobota za 120 Kč jednodenní vstupné, 60 Kč snížené vstupné

250 Kč rodinné vstupné (dva platící dospělí, jedno až dvě děti do 15 let zdarma)

neděle za 60 Kč jednotné zlevněné vstupné bez nároku na slevy

● V prodeji je i jednodenní supervstupenka za 250 korun zahrnující vstup na veletrh

i do DOX a na loď Gulliver.

Festivalová část se rozšíří také do reprezentativních prostor Lapidária a bude oživena i plocha před Průmyslovým palácem, kde příchozí na veletrh kromě nových možností občerstvení naleznou kreativně pojatý infopoint s minigalerií a čítárnou.

Program bude probíhat rovněž v nové literární vzducholodi Gulliver, kam budou moci zájemci přijít i díky supervstupence, jež propojí návštěvu veletrhu a Centra současného umění DOX. Prahu budou moci návštěvníci veletrhu objevovat formou sedmi literárních procházek.

Loňské téma akcentující město v literatuře se letos objeví v hlavním tématu Genius loci v literatuře s podtitulem „M(ě/í)sto v hlavní roli“. Ve speciální expozici se představí devět Kreativních měst literatury UNESCO – Barcelona, Dublin, Edinburgh, Heidelberg, Krakov, Lublaň, Lvov, Nottingham a Óbidos. Zároveň z těchto měst přijíždějí na veletrh i autoři či literární vědci.

Noc literatury

● V předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu, tedy už dnes, probíhá tradičně projekt Noc literatury.

● Čtení z překladů evropských literatur, jež pořádá České centrum Praha ve spolupráci s kulturními organizacemi sdruženými v projektu EUNIC. V letošním roce se uskuteční na devatenácti místech v Praze 4 – Nuslích.

Druhým stěžejním tématem je Kniha jako objekt. V rámci tématu budou prostřednictvím řady výstav představeny historické edice, limitovaná vydání, bibliofilie, autorské knihy. V rámci spolupráce s Národním muzeem bude pro návštěvníky veletrhu zdarma otevřen prostor Lapidária, kde kromě řady programů mohou také zhlédnout expozici nejkrásnějších knih světa, objekty Elišky Čabalové, práci vítěze kategorie nejlepší ilustrátor Czech Grand Design Michala Bačáka a v neposlední řadě i výstavu Na křídlech múzy – Umělci a knihy ze sbírek Národního muzea.

Třetí tematický celek tvoří Audioknihy. Na veletrhu bude přichystán speciální prostor, kde se návštěvníci budou moci zaposlouchat do nejzajímavějších knižních titulů načtených známými českými herci. Zároveň bude v sále audioknih probíhat nepřetržitý program pořádaný Asociací vydavatelů audioknih.

Křest Husitské epopeje

Tento týden vyšla kniha Vlastimila Vondrušky s názvem Husitská epopej V s podtitulem Za časů Ladislava Pohrobka 1450–1460. V rámci Světa knihy proběhne i autogramiáda autora, a to v pátek od 16 hodin na stánku nakladatelství MOBA.

Pavel Vondruška

Tematické bloky: mládež i vaření

Kromě tří hlavních okruhů se v programu objeví i pět dalších.Na holešovické Výstaviště můžou vyrazit i celé rodiny či milovníci vaření nebo sci-fi.

Pořady pro děti a mládež

Jeden z nejrozsáhlejších programových okruhů je připravován ve spolupráci s nakladateli dětské literatury, profesními sdruženími a organizacemi, jež se věnují podpoře vztahu dětí a mládeže k četbě knih.

Pod názvem celorepublikové kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou je každoročně představována literatura pro děti a mládež, jsou oceňováni účastníci literárních soutěží, zároveň se formou vlastních pořadů mají možnost prezentovat partneři kampaně.

Fantasy & sci-fi

Veletrh v číslech

396
Takový je počet vystavovatelů. Na ploše 3412 m2 bude 205 stánků a je registrováno 682 odborných návštěvníků.

31

Tolik je vystavujících zemí a regionů. Kromě ČR jsou mezi nimi třeba Bělorusko, Čína, Dánsko, Finsko, Francie, Indonésie, Island, Izrael, Japonsko, Peru či Tchaj-wan. Celkem na veletrh a festival přijíždějí hosté ze 33 zemí světa.

Pořadům zaměřeným na fantasy a sci-fi bude tradičně vyhrazen speciální prostor v pravém křídle Průmyslového paláce, ve kterém se budou střídat po čtyři dny zajímaví autoři žánru. Programová část je tradičně realizována zejména ve spolupráci s časopisem Pevnost a XB-1.

Das Buch

Jde o 11. ročník projektu představujícího tvorbu současných německy píšících autorů. Společně jej připravují tři instituce: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v Praze.

Vaříme s knihou

Téma, jež získává stále větší okruh fanoušků. Návštěvníci budou moci sledovat přípravu pokrmů popisovaných v kuchařkách, které jsou k dostání na knihkupeckých pultech, včetně prezentace zdravého životního stylu.

Poláčkovo Bylo nás pět ve francouzské verzi

Martin Daneš (vpravo) u sousoší Bylo nás pět v Poláčkově rodném Rychnově nad Kněžnou.

Martin Daneš (vpravo) u sousoší Bylo nás pět v Poláčkově rodném Rychnově nad Kněžnou.

Spisovatel Martin Daneš přeložil již druhý autorův román.Po románu Muži v ofsajdu, který vyšel v roce 2013, vydává Martin Daneš další překlad Karla Poláčka do francouzštiny.

Autorův nejslavnější román Bylo nás pět vychází pod názvem Nous étions cinq v pařížském nakladatelství La Différence. Nejde jen o druhý překlad Danešův, ale i o historicky druhý překlad Poláčkova díla do francouzštiny. Vyšel nákladem 2000 výtisků.

Literární festival

638

Takový je počet účinkujících. Celkem se uskuteční 487 programů a 20 výstav, kde se představí 27 zemí a regionů.

16

Tolik bude filmových představení Ponrepo. Další tři proběhnou v letním kině.

K tomu uvedl sám autor při své druhé návštěvě Rychnova nad Kněžnou před Vánocemi, že ve Francii je Karel Poláček neznámý autor, vydavatel však označil jeho dílo Bylo nás pět výrazem „velký evropský román“ a zmínil, že mu museli dát větší publicitu.

V rámci veletrhu Svět knihy bude mít spisovatel Martin Daneš v pátek od 15 hodin prezentaci knihy u stánku Francouzského institutu v Praze.

Další prezentaci naplánoval na 27. května večer, tehdy ukázky ze svého překladu včetně představení autora uvede v prostorách nakladatelství La Différence v pařížské čtvrti Bellevile v rámci pásma Noc literatury.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám