metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Začíná Noc kostelů

24. května 2018  9:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Oblíbená akce, kterou loni navštívilo 450 tisíc lidí, se koná zítra již podesáté.

Tři stovky otevřených kostelů, kaplí a modliteben, desítky koncertů, workshopů, přednášek a komentovaných prohlídek bohoslužebných prostor. To je jubilejní ročník Noci kostelů, který se zítra odehraje v hlavním městě a Středočeském kraji.

„Můžeme doporučit houslový koncert Jaroslava Svěceného v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde návštěvníky přivítá arcibiskup kardinál Dominik Duka, rozhovor s novinářem a bývalým zahraničním zpravodajem České televize Josefem Pazderkou v kostele Panny Marie Královny míru na Lhotce, ikonografický workshop v katedrálním chrámě sv. Cyrila a Metoděje v Praze 2 nebo provedení skladby Leoše Janáčka Otče náš spolu se scénickými obrazy v kostele svatého Fabiána a Šebestiána v Praze 6 – Liboci,“ lákají organizátoři. Během akce si můžete vybrat i z netradiční nabídky, k níž patří ochutnávky vín, prohlídky zvonic či varhanních kůrů. Nedílnou součástí jsou také programy pro děti. Podrobnosti najdete na webu akce www.nockostelu.cz a také v tematické brožurce. Ta je k dispozici v zapojených kostelích a také v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí.

Noc kostelů bude nocí prozářenou světlem

  • Výběr akcí v otevřených pražských kostelích, kaplích a modlitebnách přináší deník Metro.
  • Praha 1 – Hradčany, katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: 19.15 až 19.45 hodin – Houslový koncert Jaroslava Svěceného. Od 20 hodin – Koncert pěveckého sboru Polymnia z Velké Británie.
  • Praha 1 – Nové Město, kostel sv. Michala V Jirchářích: 19.30 až 20 hodin – Přednáška o počátku ČSR: Vojtech Čelko, předseda Spoločnosti generála M. R. Štefánika.
  • Praha 2 – Nové Město, kostel Evangelické církve: 17.30 až 23.30 hodin – Svět jinýma očima – obrazy od umělců na spektru autismu.
  • Praha 3 – Vinohrady, modlitebna Jednoty babtistů: 19.30 až 20.30 hodin – Novodobé čínské křesťanské písně a netradiční workshop.
  • Praha 4 – Lhotka, kostel Panny Marie Královny míru: 18 až 21 hodin – Z pastvin do paneláků. Nahlédnutí do kroniky sídlištní farnosti.
  • Praha 5 – Smíchov, pravoslavný dřevěný chrám sv. Michala, zahrada Kinských: 18.15 až 19.30 hodin – Ukázka techniky ikonopisectví.
  • Praha 8 – Kobylisy, modlitebna Církve bratrské: 20 až 21 hodin – Galileou a Jeruzalémem po stopách Ježíšových: Nové archeologické objevy ve Svaté zemi Přednáška a cestopis – Ondřej Kaprál.
  • Praha 10 – Strašnice, kostel Bét-el: 22.30 až 23.30 – REJBELE – klezmer a jidiš music a písně arménské, romské a balkánské.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám