metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Čtvrtek, 5. srpna 2021. Svátek má Kristián.

Dalších 30 fotografií v galerii
Místnost velitele čety ve velitelské části objektu hasičské stanice v Argentinské ulici. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Začíná se stavět nová stanice v Holešovicích. Hasiči budou zatím v provizoriu

  5:00
Dřevěná hasičská stanice v­ holešovické ­Argentinské ulici slouží už 77 let. Včera na jejím dvoře poklepali na základní kámen stanice nové. Měla by stát 353­ milionů korun a s jejím dokončením se počítá za 104 týdnů, tedy na konci léta 2021. O tom, jak bude vše probíhat, řekl deníku Metro ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský.

Jaké budou mít hasiči podmínky při stavbě stanice?
Toto je naprosto strategické místo ne jenom pro Prahu ­7. Naše hasební obvody jsou významně větší. Dohodli jsme se proto s městskou částí Praha-Letňany, že jedno ze­ zdejších našich dvou družstev bude působit na stanici tamních dobrovolných hasičů. Druhé bude tady v provizorním buňkovišti. Podmínky budou hodně skromné a ­ani více neumožní. Zůstane tu velitel a 5 nebo 7­ hasičů. Tady to bude hodně tvrdé, zvláště v počátku, když se bude kopat do země.

Po dobu 104 týdnů bude velitel zdejší stanice rozkročen na dvou místech?
Bohužel ano, bude si hlídat jedno družstvo tady a druhé v­ Letňanech.

Hasební obvod

  • Hasičská stanice č. 3 má na starosti území městských částí Praha 7, 8 a část Prahy 9. V hasebním obvodu se nachází rozlehlá sídliště uvedených městských částí, ale i výrobní zařízení, sklady, malé i velké provozy, kancelářské komplexy, zařízení pro bydlení a ubytování, nemocnice, školy a školky, nádraží, úřady, stadiony jako je O2, Tipsport nebo Generali Aréna, historické budovy, Výstaviště, Holešovická tržnice aj.
  • Z požárního hlediska je zde zajímavý např. komplex tří kancelářských budov Lighthouse, kterému vévodí dvě na sebe přiléhající devatenáctipodlažní budovy o výšce 80 metrů, nebo rozsáhlý nemocniční komplex Bulovka, jehož součástí je rokokový zámeček Rokoska i soukromé Protonové centrum.

Jak se změní kapacita a působnost nové stanice?
Ze stanice v Sokolské se sem přesune technika a jedno družstvo. Je to dané páteřní komunikací a­ dobrou dostupností částí města pomocí tunelů. Trochu se uleví centrále, která nebyla dimenzována na takový počet lidí. Každá stanice má hasební obvod. Nezáleží to jen na počtu lidí, která stanice chrání, ale také na komunikacích. Dostat se v­ Praze v ­některých denních hodinách z místa A do místa B není úplně jednoduché. Není to o subjektivních pocitech, ale výpočtu ověřeném skutečným dojezdem. Centrální hasičská stanice kromě toho, že má Prahu 1, 2 a přilehlé okolí, tak to třetí družstvo dost často jezdí pomáhat i dalším jednotkám.

V následující fázi výstavby má vyrůst i další budova?
Máme několik oddělení prevence, ta slouží pro různé části Prahy, tak aby si občané mohli vyřídit například podklady ke kolaudacím. Abychom šli lidem trochu blíže, vytvoříme tu moderní zázemí pro preventisty a pro lidi.

Jaký je časový horizont výstavby druhé budovy?
Jsme ve fázi, kdy máme připravenou studii, máme odhadované náklady a bude to na jednání na našem resortu, jaké prostředky se podaří sehnat a vysoutěžit.

Počítá se v Argentinské také se záchrankou?
Záchranka tady má právo stavby. Má už částečně připravený projekt a bude tu výjezdové stanoviště. S městem jsme podepsali memorandum o spolupráci a rádi bychom, aby na každé hasičské stanici bylo výjezdové stanoviště záchranné služby.

Fotogalerie

Kolik z deseti pražských stanic potřebuje výraznější investice?
Řeknu všechny. Hasičský záchranný sbor České republiky, nejenom ten pražský, nemá přibližně devět let zásadní finanční prostředky na investice nejenom stavební, ale i na techniku. To, co máme my – až na jednu stanici v Modřanech – jsou stanice, které mají něco za sebou. Je to 20, 50, 70 let, ale i téměř 100 ­let. Bavíme se o ­areálech, které už něco zažily a několik let se do nich nedávají žádné finanční prostředky, a to je vidět.

Když jste do Prahy v dubnu 2015 nastupoval, o Argentinské jste věděl. Tušil jste, „jak to bude bolet“?
Do Prahy jsem přišel v ­době, kdy byl projekt rozběhnutý. Musel jsem pak reagovat na vývoj, který následoval, na změny podmínek. Projekt se přepracovával. Jednali jsme i s městskou částí, protože bychom tu rádi zapadli do urbanistického řešení.

Nedávno jste říkal, že vám přibyly šediny. Z čeho nejvíc?
Přišel jsem z prostředí, které je standardizované v rámci 14 hasičských krajů, do prostředí, které dlouhá léta vyrůstalo trochu izolovaně. Tohle město má své odlišnosti, je tu hustá zástavba, vysoká koncentrace lidí a vysoký stupeň nebezpečí a některé postupy jsou uzpůsobeny tomu, co děláme. Mým úkolem je tam, kde je to možné a vhodné, což není úplně jednoduché, přiblížit se „normálnímu kraji“. Pořád to nějak rovnáme a trošku se vyvíjíme.

Na začátku října budete hasičem už 31 let. Co vám to dalo a co vzalo?
Změnilo mi to život. Je to práce, která přitahuje lidi, kteří o ní přemýšlí a nějakým způsobem mají i ­určitý životní styl. Hasiči musí dělat práci v místech, kde normální lidé nechtějí být. Určitě mě to ovlivnilo, hodně tím žiju. A ­co mi to vzalo? Někdy volný čas, ne vždycky jsem viděl vyrůstat svoje děti. Asi už se to ale nějak srovnalo.

Když se na vás dívám, uniforma vám ani po letech ve funkci není malá.
Snažím se běhat, jezdím na bruslích, trochu cvičím. Když po svých klucích něco chci, tak jim sám musím jít přece příkladem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Königsmühle. Do krajiny u zaniklé horské osady opět vstoupí land art

vydáno 5. srpna 2021  7:18

O víkendu se v krušnohorském Königsmühle uskuteční v Česku stále netradiční festival.  celý článek

Šotoušův sen? S foťákem jej pouštějí do zákulisí metra

vydáno 4. srpna 2021  18:45

Nápis „Vstup pro zaměstnance“ novináře Borise Koguta nezastavil v pražských, pařížských, vídeňských, moskevských ani lisabonských tunelech podzemní dráhy.  celý článek

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Vaše fotky z Prahy