metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 13 °C

Čtvrtek 29. září 2022. Svátek má Michal

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Začíná topná sezona. Jak co nejvíce ušetřit za energie? Přinášíme vám pár tipů

  19:18
Pokud chodíte doma bosi, dejte šanci bačkorám, jsou dobrým izolantem chladu od podlahy. Stejně tak pomůže doplnit prostory huňatými koberci. Taková řešení navíc nestojí majlant.

To, že začíná topná sezona, není důvod k panice, pokud s teplem a energiemi umíte efektivně hospodařit. Přinášíme pár tipů, jak na to.

Připravte se
Předtím, než otočíte ventilem a začnete topit, je potřeba odvzdušnit radiátory. Odvzdušňování by se mělo provádět před začátkem topné sezony i v jejím průběhu. „Doporučuje se začít od nejníže umístěných radiátorů a skončit u těch nejvýše instalovaných,“ radí Ondřej Číž, produktový specialista společnosti Korado.

Kromě toho topení také očistěte od nánosu prachu. Na zeď za radiátor také můžete umístit hliníkovou fólii, která bude teplo odrážet do místnosti. Neméně důležité je utěsnit místa, kterými by teplo mohlo unikat. Správně těsnící okna a dveře dokážou zvýšit teplotu v místnosti až o dva stupně Celsia. „V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené,“ vysvětluje Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend.

Prokrvte se
Pravidelné sportování, saunování a otužování úzce souvisí s osobním pocitem tepla. Těmito způsoby zvýšíte prokrvenost těla i odolnost proti nemocem.

Pokud doma nenosíte pantofle nebo bačkory, dejte jim tuto zimu šanci, jsou dobrým izolantem chladu od podlahy. Stejně tak pomůže doplnit prostory huňatými koberci, poslouží obzvlášť, máte-li doma chladnou dlažbu.

Že méně znamená více, bude tuto zimu platit i pro vnitřní teploty. Na 25 stupňů bylo v chladných měsících zvyklých přes 60 procent populace. Optimální teplotou v obývacích místnostech je přitom 21 stupňů, v ložnici pak 18 stupňů. V kuchyni s vytápěním pomůže vaření a pečení, během něhož můžete teplotu na topení snížit.

Větrejte krátce
Pokud se v létě ochlazujete větrákem, poslouží vám i v zimě. Postavte ho do blízkosti topení, horký vzduch bude po místnosti proudit efektivněji. Ušetřit se dá i během větrání. Stačí párkrát denně otevřít na několik minut okna dokořán. Starý vzduch se vyvětrá, ale neztratí se tolik tepla, jako když necháte okno jen pootevřené.

Ti, kteří mají instalované větrací jednotky s rekuperací, mohou jásat. Vzduch je současně odváděn i přiváděn a díky zabudovanému výměníku jsou jednotky schopny předávat teplo zpět do interiéru s účinností v rozmezí 60 až 90 procent.

Buďte chytří
Jste-li příznivcem technologií, ušetřit spotřebu elektřiny a plynu vám pomohou chytré zásuvky nebo termostaty, které umožňují třeba dálkově nastavit intenzitu vytápění.

„V případě plynu je zájem o inteligentní termostaty a hlavice. Velkým pomocníkem jsou také produkty pro zónové vytápění, které dokážou v různých modelech ušetřit 20 až 50 procent spotřeby energie,“ uvádí David Fuchs, předseda představenstva Agora DMT.

Energetická soběstačnost

  • Snížit celkové náklady za elektřinu mohou pomoci i fotovoltaické panely. Jejich pořizovací náklady jsou vyšší, investice by se měla vrátit do 10 let.
  • „V létě lze ze solárních panelů zdarma napájet většinu spotřebičů i ohřívat vodu,“ říká Bohumil Plachý, specialista na tepelná čerpadla ze společnosti Ariston. Podle něj je v zimě potřeba využívat i jiné zdroje energie, třeba kombinaci s tepelným čerpadlem, která může přinést výrazné úspory.
  • Na obojí lze od státu v rámci programu Nová zelená úsporám zažádat o dotace, které pokryjí až polovinu vstupních nákladů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zasněžená Praha i v červnu. Prohlédněte si město pěkně zblízka a ze všech úhlů

vydáno 29. září 2022  4:53

Městští plánovači spustili webovou aplikaci, díky níž si lze prohlédnout 3D model Prahy z nejrůznějších vyhlídkových bodů.  celý článek

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek