metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 26. ledna 2022. Svátek má Zora.
Ve škole (ilustrační snímek) | foto: SXC

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, potrvají měsíc

  14:56
Měsíční období zápisů do prvních tříd základních škol začíná právě dnes. Termín i podobu zápisu si školy volí samy. Ministerstvo školství na základě demografického vývoje očekává, že poprvé půjde k zápisu 140 tisíc až 150 tisíc předškoláků. Dalších více než 30 tisíc dětí čekají zápisy po loňském odkladu školní docházky. Největší problémy s umístěním dětí musí již tradičně řešit Pražané.

K zápisu musejí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. A to i v případě, že uvažují o odkladu školní docházky, o něm se totiž definitivně rozhoduje do konce května.

Problém s místem mají hlavně okrajové části metropole

Obce mají povinnost zajistit podmínky pro povinnou školní docházku, mnohde však rozšiřování kapacity zaostává za růstem počtu dětí. V Praze se podle mluvčí magistrátu Petry Hrubé potýkají s nedostatkem míst především okrajové části. Jde například o Kunratice, Uhříněves nebo Zličín.

Obecně navíc platí, že ve většině pražských městských částí základní školy přijímají převážně děti s trvalým bydlištěm v jejich školském obvodu stanoveném vyhláškou. V praxi tak často není možné, aby rodič mohl školu pro své dítě vybrat.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou loni v září vydalo doporučení, jak by měly časově i obsahově vypadat. Předškoláci by podle něj měli komunikovat s učitelem maximálně dvacet minut. Toto doporučení však není závazné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy