metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 22 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Strakonická dostane pruh navíc směrem do centra. | foto: TSKMetro.cz

Zácpy na Komořanské. Praha nás neposlechla, tvrdí radnice Prahy 12

  12:00
Řidiči jedoucí od Zbraslavi do Modřan musejí kvůli opravě volit cestu třeba přes zúženou Strakonickou.

Už je to tu zase. Vedení hlavního města, respektive jeho dopravní odbor, čelí kritice kvůli špatné koordinaci oprav. Tentokrát podle zástupců Prahy 12 tlučou práce na opěrné zdi v Komořanské ulici s těmi na Strakonické. Práce probíhají na dohled Mostu Závodu míru.

„V pondělí byl v tomto úseku zaveden jednosměrný provoz z centra, a to až do 1. dubna 2022. Automobily přijíždějící opačným směrem od Zbraslavi mají navrženou objízdnou trasu. Magistrát i přes odmítavý postoj radnice vydal rozhodnutí o objízdných trasách, které buď vedou přes rovněž rekonstruovanou Strakonickou na Barrandovský most, tedy po levém břehu Vltavy, nebo přes Břežanské údolí. Zde je ale již několik let střídavý provoz kvůli spadlé skále,“ štve místostarostu Prahy 12 Vojtěcha Kosa. 

Řidiči mají možnost pokračovat přes Točnou a Cholupice. Ovšem i v oblasti Cholupic je na dvou místech střídavý provoz z důvodu výstavby kanalizace. Navíc zde magistrát, podle zástupců Prahy 12 zcela nepochopitelně, navrhl cestujícím využívajícím autobusovou linku 165, aby jezdili do Modřan přívozem po Vltavě. Ta ale není zrušena. Pouze může nabírat zpoždění. „Chápeme, že se opěrná zeď musí opravit, ale odmítáme tyto nesmyslné objízdné trasy, které pro řidiče znamenají značné zdržení a komplikace provozu. Navrhovali jsme daleko vhodnější objízdnou trasu ulicí K Přehradám a přes Pražský okruh s využitím technického sjezdu z okruhu na Komořanskou, který nyní slouží jen pro Ředitelství silnic a dálnic. Znamenalo by to minimální úpravy a hlavně téměř žádné zdržení pro řidiče a cestující linkou 165. Magistrát však náš návrh zamítl,“ dodává Kos.

Příkladů, kdy mělo město, co se uzavírek týče, jednat buďto přímo proti přání jednotlivých radnic, či bez jejich souhlasu, lze nalézt hned několik. V poslední době si na chování magistrátních koordinátorů stěžovali zástupci Prahy 2, 3 a 5. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr se proti této kritice pro deník Metro několikrát ohrazoval. Oslovili jsme ho proto i nyní. Náměstek se však nevyjádřil a dotaz předal k vyřízení Technické správě komunikací (TSK).

„Na řešeném dopravním opatření a následně vydaném dopravně inženýrském rozhodnutí se velmi usilovně pracovalo od konce října 2021. Vycházelo se z aktivních osobních projednávání, která 7. prosince vyvrcholila společným jednáním všech přímých účastníků,“ vysvětluje pro deník Metro Lišková.

Výsledné řešení bylo podle ní z pohledu všech přímých účastníků to nejšetrnější. „Nejméně se odchyluje od standardního provozu. Objízdné trasy jako takové, s výjimkou obchozí trasy pro chodce, navíc nejsou stanovené. Jde pouze o sofistikované širší dopravní vztahy, které v dostatečném předstihu řidiče upozorňují na omezení,“ dodává pro Metro Lišková.

Pracovníci TSK ve spolupráci se zástupci magistrátu dopravní situaci kolem Komořanské sledují. Jejich poslední šetření podle Liškové neprokázala dopravní komplikace. O opaku ale svědčí komentáře řidičů na sociálních sítích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek