metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Strakonická dostane pruh navíc směrem do centra. | foto: TSKMetro.cz

Zácpy na Komořanské. Praha nás neposlechla, tvrdí radnice Prahy 12

  12:00
Řidiči jedoucí od Zbraslavi do Modřan musejí kvůli opravě volit cestu třeba přes zúženou Strakonickou.

Už je to tu zase. Vedení hlavního města, respektive jeho dopravní odbor, čelí kritice kvůli špatné koordinaci oprav. Tentokrát podle zástupců Prahy 12 tlučou práce na opěrné zdi v Komořanské ulici s těmi na Strakonické. Práce probíhají na dohled Mostu Závodu míru.

„V pondělí byl v tomto úseku zaveden jednosměrný provoz z centra, a to až do 1. dubna 2022. Automobily přijíždějící opačným směrem od Zbraslavi mají navrženou objízdnou trasu. Magistrát i přes odmítavý postoj radnice vydal rozhodnutí o objízdných trasách, které buď vedou přes rovněž rekonstruovanou Strakonickou na Barrandovský most, tedy po levém břehu Vltavy, nebo přes Břežanské údolí. Zde je ale již několik let střídavý provoz kvůli spadlé skále,“ štve místostarostu Prahy 12 Vojtěcha Kosa. 

Řidiči mají možnost pokračovat přes Točnou a Cholupice. Ovšem i v oblasti Cholupic je na dvou místech střídavý provoz z důvodu výstavby kanalizace. Navíc zde magistrát, podle zástupců Prahy 12 zcela nepochopitelně, navrhl cestujícím využívajícím autobusovou linku 165, aby jezdili do Modřan přívozem po Vltavě. Ta ale není zrušena. Pouze může nabírat zpoždění. „Chápeme, že se opěrná zeď musí opravit, ale odmítáme tyto nesmyslné objízdné trasy, které pro řidiče znamenají značné zdržení a komplikace provozu. Navrhovali jsme daleko vhodnější objízdnou trasu ulicí K Přehradám a přes Pražský okruh s využitím technického sjezdu z okruhu na Komořanskou, který nyní slouží jen pro Ředitelství silnic a dálnic. Znamenalo by to minimální úpravy a hlavně téměř žádné zdržení pro řidiče a cestující linkou 165. Magistrát však náš návrh zamítl,“ dodává Kos.

Příkladů, kdy mělo město, co se uzavírek týče, jednat buďto přímo proti přání jednotlivých radnic, či bez jejich souhlasu, lze nalézt hned několik. V poslední době si na chování magistrátních koordinátorů stěžovali zástupci Prahy 2, 3 a 5. Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr se proti této kritice pro deník Metro několikrát ohrazoval. Oslovili jsme ho proto i nyní. Náměstek se však nevyjádřil a dotaz předal k vyřízení Technické správě komunikací (TSK).

„Na řešeném dopravním opatření a následně vydaném dopravně inženýrském rozhodnutí se velmi usilovně pracovalo od konce října 2021. Vycházelo se z aktivních osobních projednávání, která 7. prosince vyvrcholila společným jednáním všech přímých účastníků,“ vysvětluje pro deník Metro Lišková.

Výsledné řešení bylo podle ní z pohledu všech přímých účastníků to nejšetrnější. „Nejméně se odchyluje od standardního provozu. Objízdné trasy jako takové, s výjimkou obchozí trasy pro chodce, navíc nejsou stanovené. Jde pouze o sofistikované širší dopravní vztahy, které v dostatečném předstihu řidiče upozorňují na omezení,“ dodává pro Metro Lišková.

Pracovníci TSK ve spolupráci se zástupci magistrátu dopravní situaci kolem Komořanské sledují. Jejich poslední šetření podle Liškové neprokázala dopravní komplikace. O opaku ale svědčí komentáře řidičů na sociálních sítích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy