metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.

Větší foto
Do Mokřadu se dle nápisu dostanete i lodí. | foto: Tomáš FialaMetro.cz

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Přezdívka vtipálků se uchytila

  9:55
Do fiktivní pražské čtvrti vás podle transparentu odvezou i lodí.

Bájná část metropole s názvem Mokřad, kde se domluvíte pouze místním jazykem, tedy mokřadštinou, vznikla v hlavách šprýmařů především na sociálních sítích.

Obyvatelé Prahy 7 si totiž umějí dělat legraci ze svých holešovických sousedů, a tak si upozorňování na výskyt nutrií v této městské části nenechají nikdy ujít. Jeden ale nedávno zašel ještě dál a umístil u místního přívozu na karlínské straně zbrusu nový transparent. Podle něj vás tak převozník nově odveze nejen na Štvanici, ale také do Mokřadu.

„Původně tam byl banner od radnice, kde se samozřejmě psalo o Holešovicích, ne Mokřadu. Ten byl ale už hodně opelichaný, tak ho pan Klimeš z místních zelených v rámci nějaké akce nahradil,“ říká šéf facebookové skupiny Letenský institut pro urážení Holešovic, kde se fotografie transparentu objevila, Martin Tománek. Tománkova skupina obyvatel Letné o necelých čtyřech stovkách členů si klade za cíl, co nejoriginálněji urazit svou sousední pražskou čtvrť. Zvěčnění názvu Mokřad, který aktivně šíří mezi místními, je tak velmi potěšilo.

Podle Tománka se označení zakořenilo natolik, že se začíná používat i na radnici. „Před časem mi říkal místostarosta sedmičky Pavel Vyhnánek, že měl nějaké oficiální jednání s jakousi holešovickou firmou a ti mu říkali, jak jsou v Mokřadu moc spokojení,“ směje se Tománek.

Podle některých uživatelů je ale pojem Mokřad urážlivý a politicky nekorektní. Vtipálci z Institutu si ale s podobnými názory nedělají těžkou hlavu. „Proč celý život říkám dolní Holešovice, když tu máme tak úžasný jednoslovný název?“píše na Facebooku uživatelka Lucianina Cannella.

Holešovice alias Mokřad žijí na netu svým životem

  • Přezdívka pro Holešovice se vloudila i do švédského obchodu s nábytkem.
  • Název „Mörkrädd“ zde objevil jeden z uživatelů Letenského institutu. Používá se zde pro noční LED osvětlení.
  • Veškeré popichování je dle Tománka míněno v dobrém. Jádro skupiny tvoří kamarádi z Holešovic i z Letné. Často se také potkávají nejen online, ale i ve skutečném životě.
  • Známou facebookovou skupinou je také Letenská parta, kde ostatně Letenský institut pro urážení Holešovic vznikl a trhnul se.
  • V Letenské partě spolu více než sedmnáct tisíc sousedů z Letné a okolí sdílí opravdu vše. Fotografie pověšených podprsenek na semaforech, upozornění na špatně zaparkovaná auta či ztráty a nálezy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy