metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Do Mokřadu se dle nápisu dostanete i lodí.
Větší foto
Do Mokřadu se dle nápisu dostanete i lodí. | foto: Tomáš FialaMetro.cz

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Přezdívka vtipálků se uchytila

22. května 2018  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Do fiktivní pražské čtvrti vás podle transparentu odvezou i lodí.

Bájná část metropole s názvem Mokřad, kde se domluvíte pouze místním jazykem, tedy mokřadštinou, vznikla v hlavách šprýmařů především na sociálních sítích.

Obyvatelé Prahy 7 si totiž umějí dělat legraci ze svých holešovických sousedů, a tak si upozorňování na výskyt nutrií v této městské části nenechají nikdy ujít. Jeden ale nedávno zašel ještě dál a umístil u místního přívozu na karlínské straně zbrusu nový transparent. Podle něj vás tak převozník nově odveze nejen na Štvanici, ale také do Mokřadu.

„Původně tam byl banner od radnice, kde se samozřejmě psalo o Holešovicích, ne Mokřadu. Ten byl ale už hodně opelichaný, tak ho pan Klimeš z místních zelených v rámci nějaké akce nahradil,“ říká šéf facebookové skupiny Letenský institut pro urážení Holešovic, kde se fotografie transparentu objevila, Martin Tománek. Tománkova skupina obyvatel Letné o necelých čtyřech stovkách členů si klade za cíl, co nejoriginálněji urazit svou sousední pražskou čtvrť. Zvěčnění názvu Mokřad, který aktivně šíří mezi místními, je tak velmi potěšilo.

Podle Tománka se označení zakořenilo natolik, že se začíná používat i na radnici. „Před časem mi říkal místostarosta sedmičky Pavel Vyhnánek, že měl nějaké oficiální jednání s jakousi holešovickou firmou a ti mu říkali, jak jsou v Mokřadu moc spokojení,“ směje se Tománek.

Podle některých uživatelů je ale pojem Mokřad urážlivý a politicky nekorektní. Vtipálci z Institutu si ale s podobnými názory nedělají těžkou hlavu. „Proč celý život říkám dolní Holešovice, když tu máme tak úžasný jednoslovný název?“píše na Facebooku uživatelka Lucianina Cannella.

Holešovice alias Mokřad žijí na netu svým životem

  • Přezdívka pro Holešovice se vloudila i do švédského obchodu s nábytkem.
  • Název „Mörkrädd“ zde objevil jeden z uživatelů Letenského institutu. Používá se zde pro noční LED osvětlení.
  • Veškeré popichování je dle Tománka míněno v dobrém. Jádro skupiny tvoří kamarádi z Holešovic i z Letné. Často se také potkávají nejen online, ale i ve skutečném životě.
  • Známou facebookovou skupinou je také Letenská parta, kde ostatně Letenský institut pro urážení Holešovic vznikl a trhnul se.
  • V Letenské partě spolu více než sedmnáct tisíc sousedů z Letné a okolí sdílí opravdu vše. Fotografie pověšených podprsenek na semaforech, upozornění na špatně zaparkovaná auta či ztráty a nálezy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám