metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Další 2 fotografie v galerii
Káně s otočenou hlavou | foto: Správa NP a CHKO Šumava

Záhada gumového ptáka s hlavou vzhůru nohama. Žije, ale utopí se i v misce vody

  11:27
Převrácený pohled na svět mělo divoké káně ze Šumavy, kterému se hlava otočila o 180 stupňů, a na měsíc ji mělo mezi koleny špičkou zobáku nahoru. Metro.cz zjistilo, že stejné případy se odehrávají i v Praze. Mohou za to úrazy i viry.

Mládě káněte bylo vyčerpané, možná přiotrávené, nemohlo létat. Hlavu ještě mělo v pořádku. V takovém stavu se dostalo na začátku října do Stanice pro handicapovaná divoká zvířata v Klášterci u Vimperka poté, co ho někdo našel a zavolal záchranáře.

"Káně jen muselo nabrat síly. Normálně několik dní žralo a plánoval jsem, že ho za týden vypustíme zpátky do přírody," popisuje Petr Juha, vedoucí záchranné stanice. Jaké ale bylo jeho překvapení, když měl pták druhý den hlavu mezi koleny a krk obrácený o 180 stupňů.

Nad překrouceným ptákem kroutili hlavami

Nad celým případem kroutili hlavou zvěrolékaři i zkušení šumavští ošetřovatelé. "Vůbec jsme nevěděli, co se děje. Obvolal jsem několik známých záchranných stanic v republice, ale nikdo nám neporadil," řekl Juha. Zvláštní podle něj bylo, že káně i v této obrácené životní poloze normálně fungovalo.

Snažilo se chodit a také žralo. "Samozřejmě mu ta chůze nešla a často se převracelo na záda," podotkl Juhův kolega Petr Toman. Tento stav trval zhruba jeden měsíc. Minulý týden došla Petru Juhovi trpělivost - i z toho důvodu, že káněti docházely síly i chuť do života.

Pomohla také masáž krku v rukavicích?

Káně dnes
Káně dnes

Nasadil si rukavice, krk malého dravce promnul a snažil se ho opatrně vrátit nahoru. Nepodařilo se a vypadalo to, že je s kánětem konec. Když šel druhý den káně krmit, čekal na něj v kleci zcela normální pták s narovnaným a vzpřímeným krkem.

"Od té doby normálně žere, má se čile k světu, všechno je jak má být. Přitom jsem nic zvláštního neudělal. Každopádně to vypadá, že káně i vypustíme zpátky do přírody," dodal Juha.

Obrácené ptačí hlavy v pražských Jinonicích

Ptačí medicína toho stále neví o nemocech opeřenců dost. Tvrdí to Věra Přibylová, která se v Praze stará o nemocná zvířata už třicet let. Když ji Metro.cz oslovilo kvůli tomuto případu, okamžitě věděla, o co se jedná. Sama se s podobnými ptáky s otočeným krkem mnohokrát setkala.

"Ve většině případů za to může zánět mozku kvůli otravě. Často jde o botulismus u labutí a kachen nebo paramixovirus u holubů. Ale měla jsem tady poštolku, které se podobný případ stal po nárazu auta," říká zkušená zachránkyně, které prošly rukama tisíce zvířat od ptáků, včetně dravců, přes psy, lišky i vlka.

K utopení stačí obyčejná miska vody k napití

Ptákům se podle Věry Přibylové zkroutí krk podle typu otravy. Buď jen do strany, nebo se otočí zcela jako v případě šumavského káněte. "Problém je, že se pták stane dezorientovaným. Točí se do kolečka, není schopen letět, pak už ani chodit," zmiňuje.

"Děsivé je, že se nejsou schopni nažrat ani napít. Musíme jim pomáhat. Mohou se utopit v misce vody, stačí jeden nádech," podotýká. Nejčastějšími oběťmi „nemoci otočených krků“ jsou holubi. Sami nemoc nezvládnou a stávají se kořistí predátorů, kolem Vltavy třeba potkanů.

Naděje pro velké ptáky a schovávání se

"Holuby také necháváme humánně utratit veterinářem. Zjistili jsme, že tento nemocný pták se sice může vyléčit, ale stane se přenašečem nemoci na ostatní," vysvětluje Věra Přibylová. Naopak velkou šanci na přežití i bez pomoci člověka mají labutě.

"Mohou se sice vzhledem k otočenému krku utopit, když plavou v řece, ale zase mají velké zásoby a energie a vydrží bez potravy i deset dní," dodává žena ze záchranné stanice v pražských Jinonicích.

Tvrdí, že sama má málo informací a neumí ani odhadnout, kolika případům se ve volné přírodě podaří přežít: "Divoké zvíře po svém zranění udělá vše, aby ho nikdo neviděl. Aby se nestalo kořistí predátora. Nevíme, kolik se jich otráví a zemře."

Komentáře

Hlavní zprávy

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek