metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 17. prosince 2018. Svátek má Daniel.
Zahrádkářská kolonie Pod Šancemi v pražských Hrdlořezích
Větší foto
Zahrádkářská kolonie Pod Šancemi v pražských Hrdlořezích | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zahrádkáři stále nemají zákon a přišli už o statisíce pozemků

18. září 2018  13:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Zázraky se dějí. V Brně se schyluje k založení zahrádkářské „kolonie“. Je to ovšem rarita.

Před třiceti lety patřili zahrádkáři mezi spolkovou velmoc. Dnes jich zbyla asi třetina, ubylo totiž kolem dvou set tisíc zahrádek v koloniích po celé republice. Zájem přesto o plahočení se v záhonech na pár metrech čtverečních stále trvá. Jen v Praze je nyní asi deset tisíc čekatelů na volná místa v zahrádkářských osadách.

Situace je všude v republice téměř stejná. Nad lukrativními městskými pozemky, kde se zbývající zahrádkářské kolonie krčí, krouží developerští dravci. Tyto obecní pozemky se ruší nejsnadněji. Leckde jsou oplocené zahrádky, které byly dřív na okraji měst, už léta obestavěné stále víc se rozšiřující novými domy jako poslední ostrůvek živé přírody.

Že ale není vše zcela ztracené, dokazuje brněnský příklad. Ve vnitrobloku v Merhautově ulici by už v následujících týdnech mohla vzniknout nová zahrádkářská organizace.

„Lidé z okolních domů se rozhodli nejdřív založit jen komunitní zahradu,“ řekl deníku Metro Martin Říha, zástupce brněnského svazu zahrádkářů. „Pak sami přišli s tím, že chtějí založit organizaci a kromě úpravy prostoru chtějí na volném prostoru založit i záhony na pěstování,“ dodává Říha.

Také v jiných městech už přemýšlejí, že začnou hledat lokality, i když cena stavebních parcel se dnes vyvažuje zlatem. Například v Ostravě, kde od roku 1989 zmizela polovina zahrádek. V Karviné se dokonce magistrát spojil se zahrádkářskou organizací a uvažují o nové „kolonii“.

Obecně je ale situace kolem zahrádkaření v Česku komplikovaná. „Stále čekáme na zahrádkářský zákon, který najdeme jak ve všech sousedních zemích, tak i jinde v Evropě,“ řekla deníku Metro Marta Pawlicová, tajemnice Českého zahrádkářského svazu. Podle ní by pomohl lépe čelit tlaku developerských skupin. O zákonu se mluví už třicet let. Nejblíž od jeho schválení byli zahrádkáři v roce 2010. Zákon prošel úspěšně Poslaneckou sněmovnou, ale tehdejší prezident Václav Klaus ho vetoval.

V roce 1990 bylo v zemi přes čtyři sta tisíc zahrádkářů, teď 134 tisíc. „Částečně za to mohla změna životního stylu, lidé tráví volný čas jinak,“ uvádí Pawlicová. Další odliv přišel s rušením osad kvůli výstavbě bydlení. Osady mizí i tam, kde si z nich postupně udělali lidé „chatové“ oblasti pro celoroční bydlení, mají zde trvalé bydliště a obce je nakonec přeměnily na pozemky pro výstavbu. To je třeba případ kolonie v pražské Točné.

Evropa jim přeje

  • Zatímco u nás nemají nadšenci oporu v zákoně, jinde je zahrádkaření „svaté“.
  • Dánové nařídili zakládání zahrádek královským výnosem už v roce 1826. Nový zákon z roku 2001 zavedl pojem „trvalé zahrádkářské zákony“.
  • Ve Švédsku se uzavírají nájemní smlouvy na zahrádku na minimálně 25 let.
  • Francie má zákon na ochranu zahrádkářských osad před urbanizací již od 1976.
  • Rakušané se řídí spolkovým zákonem o úpravě zahrádkářských vztahů od roku 1958.
  • Zákon o zahrádkaření mají také ve zbylých sousedních zemích v Polsku, Německu a od roku 1997 také na Slovensku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Malou arénu za 1,3 miliardy dokončí v létě. Pojme 10 tisíc lidí

Nová hala.
vydáno 17. prosince 2018  8:53

Hala ještě nestojí, ale už jsou v ní naplánované akce. Například koncert Ewy Farne.  celý článek

Na Pražský Semmering se vrací vlaky. Podívejte se, jak vypadal bez kolejí

Nejprve bylo nutno odtěžit původní zásypy.
vydáno 17. prosince 2018  6:41

Místo motoráčků se po hlubočepských viaduktech několik měsíců projížděl bagr. Mosty z roky 1870 prošly náročnou opravou, která končí právě v těchto dnech....  celý článek

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám