metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Neděle, 16. června 2019. Svátek má Zbyněk.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

12. listopadu 2018  10:39 Pavel Hrabica Metro.cz
Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.

České platy za vyspělými zeměmi Evropské unie stále zaostávají. I přesto, že v posledních dvou letech v některých profesích rostou až dvouciferně. Ekonomové se neshodnou, jestli je to dobře, nebo špatně. Někteří varují, že sbližováním platů se Západem přijdeme o výhodu nižších výrobních nákladů, kterými konkuruje náš export.

Varuje před tím například prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Mohlo by se stát, že firmy začnou říkat, že musí platit na mzdách tolik, až přestanou mít na investice. A jestli naše země potřebuje něco ještě více než nárůst mezd, tak je to investování,“ říká Dlouhý. Vadí mu především tlak odborářů, kteří požadují platy zvýšit o osm až deset procent.

Určité obavy má v tomto směru také makroekonomický analytik České spořitelny Jiří Polanský. „Naše ekonomika je pro domácí i zahraniční investory velmi zajímavá kvůli relativně nízkým mzdách v porovnání s vysoce kvalifikovanou a vzdělanou pracovní silou,“ argumentuje analytik Polanský. Tvrdí, že by v případě přílišného tlaku zaměstnanců na růst platů mohly velmi rychle a relativně levně přesunout výrobu do jiné země. „To se ale neděje, firmy jsou zatím ochotné velmi vysoký růst mezd svých zaměstnanců akceptovat,“ říká Polanský.

„Jsem opačného názoru, že by konkurenceschopnost našeho hospodářství poměrně vysoký růst mezd ohrozil a podlomil,“ tvrdí naopak hlavní ekonom skupiny ČSOB Martin Kupka. Podle něho jak firmy, tak stát, který také přidává, jen dohání manko vůči zaměstnancům, které vzniklo během krize po roce 2008. „V tomto směru máme ještě dostatečné rezervy,“ říká hlavní ekonom ČSOB. Svůj optimismus dokládá i statistikami. „Jednak zpracovatelský průmysl využívá své kapacity na necelých devadesát procent, jednak počet pracovních míst roste stejně rychle, jako roste zaměstnanost,“ uvádí Kupka. Podle něj mohou mít problémy ti podnikatelé, kteří se příliš spolehli na slabou korunu v důsledku několikaletých intervencí České národní banky. „Kdo v té době neinvestoval do nových technologií a postupů, může mít nyní problémy,“ dodává Kupka.

Růst platů netrápí ale jen Česko. „Až padesátiprocentní zvyšování mezd v některých regionech začíná zbržďovat také čínskou ekonomiku,“ připomíná Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace. „Vede to k odlivu některých výrob, které sem kdysi přesunuly evropské firmy, zpět do domovských zemí,“ dodává Zámečník. 

Česká mzda

31 851

To je podle Českého statistického úřadu průměrná nominální mzda v České republice ve druhém čtvrtletí letošního roku. „Pokud by světovou a českou ekonomiku nezasáhla v letech 2008 a 2009 hospodářská krize, brali bychom podle našich odhadů v této době kolem čtyřiceti tisíc korun měsíčně,“ říká Jiří Polanský, makroekonomický analytik České spořitelny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Důvěryhodnost internetových médií zničili trollové a Rusko

Ilustrační snímek
vydáno 16. června 2019  6:12

Čechy většinou nezajímá, komu patří média. Důvěřují těm veřejnoprávním.  celý článek

Deziluze, Povaleč a NaKaši. Malé festivaly s velkým srdcem

Deziluze
vydáno 15. června 2019  16:15

Pohonem alternativních festivalů jsou hlavně mladí nadšenci.  celý článek

Jak se válčí s příbojem snů

Co narkoleptici ve spánku prožívají? Jejich noční můry zhmotnil v komiksu...
vydáno 15. června 2019  5:12

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na svá noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách spánku se zdá nejvíce...  celý článek

Kyj, betlém, Gabčík i ráj v lázních. To je Rajecká dolina

Lázeňský komplex v Rajeckých Teplicích
vydáno 14. června 2019  17:56

Nádherné prostředí v podhůří Malé Fatry stojí za návštěvu. Do oblasti Rajecké doliny dorazíte od českých hranic za hodinu autem, případně jsou časté spoje...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám