metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

  10:39
Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.

České platy za vyspělými zeměmi Evropské unie stále zaostávají. I přesto, že v posledních dvou letech v některých profesích rostou až dvouciferně. Ekonomové se neshodnou, jestli je to dobře, nebo špatně. Někteří varují, že sbližováním platů se Západem přijdeme o výhodu nižších výrobních nákladů, kterými konkuruje náš export.

Varuje před tím například prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Mohlo by se stát, že firmy začnou říkat, že musí platit na mzdách tolik, až přestanou mít na investice. A jestli naše země potřebuje něco ještě více než nárůst mezd, tak je to investování,“ říká Dlouhý. Vadí mu především tlak odborářů, kteří požadují platy zvýšit o osm až deset procent.

Určité obavy má v tomto směru také makroekonomický analytik České spořitelny Jiří Polanský. „Naše ekonomika je pro domácí i zahraniční investory velmi zajímavá kvůli relativně nízkým mzdách v porovnání s vysoce kvalifikovanou a vzdělanou pracovní silou,“ argumentuje analytik Polanský. Tvrdí, že by v případě přílišného tlaku zaměstnanců na růst platů mohly velmi rychle a relativně levně přesunout výrobu do jiné země. „To se ale neděje, firmy jsou zatím ochotné velmi vysoký růst mezd svých zaměstnanců akceptovat,“ říká Polanský.

„Jsem opačného názoru, že by konkurenceschopnost našeho hospodářství poměrně vysoký růst mezd ohrozil a podlomil,“ tvrdí naopak hlavní ekonom skupiny ČSOB Martin Kupka. Podle něho jak firmy, tak stát, který také přidává, jen dohání manko vůči zaměstnancům, které vzniklo během krize po roce 2008. „V tomto směru máme ještě dostatečné rezervy,“ říká hlavní ekonom ČSOB. Svůj optimismus dokládá i statistikami. „Jednak zpracovatelský průmysl využívá své kapacity na necelých devadesát procent, jednak počet pracovních míst roste stejně rychle, jako roste zaměstnanost,“ uvádí Kupka. Podle něj mohou mít problémy ti podnikatelé, kteří se příliš spolehli na slabou korunu v důsledku několikaletých intervencí České národní banky. „Kdo v té době neinvestoval do nových technologií a postupů, může mít nyní problémy,“ dodává Kupka.

Růst platů netrápí ale jen Česko. „Až padesátiprocentní zvyšování mezd v některých regionech začíná zbržďovat také čínskou ekonomiku,“ připomíná Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace. „Vede to k odlivu některých výrob, které sem kdysi přesunuly evropské firmy, zpět do domovských zemí,“ dodává Zámečník. 

Česká mzda

31 851

To je podle Českého statistického úřadu průměrná nominální mzda v České republice ve druhém čtvrtletí letošního roku. „Pokud by světovou a českou ekonomiku nezasáhla v letech 2008 a 2009 hospodářská krize, brali bychom podle našich odhadů v této době kolem čtyřiceti tisíc korun měsíčně,“ říká Jiří Polanský, makroekonomický analytik České spořitelny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy