metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír

Větší foto
Pohled do skleníku Fata Morgana v noci | foto: Metro.cz

Zajděte v noci do skleníku v Troji

  10:30
Fata Morgana v botanické zahradě nabízí nevšední prohlídky za tmy.

Na procházku do skutečného setmělého pralesa se vypraví opravdu jen ti nejodvážnější. Vy se ale nástrah noční džungle bát nemusíte. Ve skleníku Fata Morgana si tento jedinečný zážitek můžete dopřát, aniž byste museli opustit Prahu a pořizovat náročnou výbavu. Poznat rostliny za tmy můžete po předchozí objednávce od 18. ledna až do konce března.

„Večerní prohlídky jsou u našich návštěvníků velmi oblíbené. Zvlášť velký zájem je o ty, které probíhají v době konání výstavy orchidejí. Každou zimu si skleník Fata Morgana po setmění prohlédne bezmála dva tisíce návštěvníků,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Rostliny, jež jsou opylovány v noci, se vyznačují obvykle poměrně velkými bílými květy. Své opylovače – noční motýly – lákají výraznou vůní. K takovým rostlinám patří i hymenocallisy, vlhkomilné druhy z močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky. Ve skleníku v Troji rostou u tropického jezera v expozici nížinného pralesa. Po setmění se z nich uvolňuje vůně, díky níž je motýl najde.

Jedinečným zážitkem nočního provázení je i hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková. „Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů. Jsou zajímavé svým hlasitým nočním projevem. Z jejich vajíček se na rozdíl od jiných druhů žab nelíhnou pulci, ale rovnou malé žabičky veliké asi jako čočka,“ vysvětluje Martin Dvořák, kurátor tropických rostlin.

Pozornost zajisté přitáhne i velké sladkovodní tropické jezero. Návštěvník může nahlédnout i pod jeho hladinu a obdivovat například masožravé jihoamerické arowany, ale i další druhy ryb.

Přístupové cesty ke skleníku se kvůli stavebním pracím trochu změnily. Sledujte pozorně značení.

Kdy na noční prohlídky

  • Je nutné se předem objednat na webu www.botanicka.cz.
  • V lednu a únoru je skleník Fata Morgana otevřen kromě pondělí od 9 do 16 hodin. V březnu o hodinu déle.
  • Večerní prohlídky se budou konat pravidelně od 18. ledna do 31. března. V lednu vždy v pátek od 18 hodin, v únoru v pátek a v sobotu od 18 hodin a v březnu v pátek a v sobotu od 19 hodin.
  • Vstup do skleníku i venkovní expozice činí 150 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek

Ujíždí ti to? Klánovický „vlakáč“ nafasoval další panel s časy

vydáno 28. června 2022  11:36

Nové tabule s odjezdy se brzy objeví i na dalších zastávkách. Budou ale vypadat spíše jako ty na Palackého náměstí.  celý článek

Řekni, kde ti ptáci jsou? Život jim komplikují třeba dráty i straky

vydáno 28. června 2022  5:13

„Koně orali, šohájek rozséval a na nebi vysokém skřivánek pěkně zpíval.“ Tohle zažijete spíš už jen v lidovkách. Ptactvo z našeho světa mizí.   celý článek