metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Pohled do skleníku Fata Morgana v noci
Větší foto
Pohled do skleníku Fata Morgana v noci | foto: Metro.cz

Zajděte v noci do skleníku v Troji

3. ledna 2019  10:30 Pavel Urban Metro.cz
Fata Morgana v botanické zahradě nabízí nevšední prohlídky za tmy.

Na procházku do skutečného setmělého pralesa se vypraví opravdu jen ti nejodvážnější. Vy se ale nástrah noční džungle bát nemusíte. Ve skleníku Fata Morgana si tento jedinečný zážitek můžete dopřát, aniž byste museli opustit Prahu a pořizovat náročnou výbavu. Poznat rostliny za tmy můžete po předchozí objednávce od 18. ledna až do konce března.

„Večerní prohlídky jsou u našich návštěvníků velmi oblíbené. Zvlášť velký zájem je o ty, které probíhají v době konání výstavy orchidejí. Každou zimu si skleník Fata Morgana po setmění prohlédne bezmála dva tisíce návštěvníků,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Rostliny, jež jsou opylovány v noci, se vyznačují obvykle poměrně velkými bílými květy. Své opylovače – noční motýly – lákají výraznou vůní. K takovým rostlinám patří i hymenocallisy, vlhkomilné druhy z močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky. Ve skleníku v Troji rostou u tropického jezera v expozici nížinného pralesa. Po setmění se z nich uvolňuje vůně, díky níž je motýl najde.

Jedinečným zážitkem nočního provázení je i hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková. „Jedná se o malé nenápadné žabky pocházející z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů. Jsou zajímavé svým hlasitým nočním projevem. Z jejich vajíček se na rozdíl od jiných druhů žab nelíhnou pulci, ale rovnou malé žabičky veliké asi jako čočka,“ vysvětluje Martin Dvořák, kurátor tropických rostlin.

Pozornost zajisté přitáhne i velké sladkovodní tropické jezero. Návštěvník může nahlédnout i pod jeho hladinu a obdivovat například masožravé jihoamerické arowany, ale i další druhy ryb.

Přístupové cesty ke skleníku se kvůli stavebním pracím trochu změnily. Sledujte pozorně značení.

Kdy na noční prohlídky

  • Je nutné se předem objednat na webu www.botanicka.cz.
  • V lednu a únoru je skleník Fata Morgana otevřen kromě pondělí od 9 do 16 hodin. V březnu o hodinu déle.
  • Večerní prohlídky se budou konat pravidelně od 18. ledna do 31. března. V lednu vždy v pátek od 18 hodin, v únoru v pátek a v sobotu od 18 hodin a v březnu v pátek a v sobotu od 19 hodin.
  • Vstup do skleníku i venkovní expozice činí 150 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám