metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Bezdomovec (ilustrační snímek) | foto: freeimages

Zájemci si zkusí život lidí bez domova. Koná se akce Noc venku

  16:13
Ve 14 městech republiky si budou zájemci v noci ze čtvrtka na pátek moci vyzkoušet, jak se žije v zimě na ulici lidem bez přístřeší. Koná se akce Noc venku, která má upozornit na problém bezdomovectví. V Česku se uskutečnila poprvé v roce 2012 v Ostravě, každý rok se postupně rozšiřuje do více měst.

Podle sčítání lidu z roku 2011 žilo v Česku kolem 11 500 lidí bez přístřeší, kteří vyhledávali pomoc a stáli o ni. Podle vládních dokumentů je v zemi ale zhruba 30 tisíc bezdomovců a bezdomovectví pak hrozí až 100 tisícům lidí. Na ulici se mohou ocitnout kvůli ztrátě práce, dluhům, po rozpadu rodiny, nízkému důchodu, po propuštění z vězení či po odchodu z dětského domova.

Noc na ulici může změnit pohled na bezdomovectví

Akci pořádají Sdružení azylových domů ČR, Armáda spásy, Jabok a Společnou cestou. Podle jejich pracovníků teprve ti, kteří na vlastní kůži poznají, co znamená spát v noci na zemi na ulici, můžou změnit pohled na bezdomovectví a začít ho vnímat jako celospolečenský problém. Organizátoři připomínají, že o střechu nad hlavou může shodou nešťastných okolností přijít kdokoliv.

„Chudoba je nemocí každé společnosti a bezdomovectví je u nás její nejdrastičtější formou. To, že člověk nemá kde spát, nemá se z čeho radovat, na co se těšit a ještě si v takové chvíli připadá naprosto opuštěný, je nejhorší možnost vyloučení ze společnosti,“ uvedl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan Krupa.

Kdo vydrží do rána, začne den horkým čajem

V Praze akce začne v 18 hodin mší v kostele Panny Marie Sněžné. Po ní před chrámem na Jungmannově náměstí následuje program, v němž vystoupí mimo jiné Muzikanti bez domova a další kapely. Zájemci se budou moci seznámit s prací organizací, které lidem bez přístřeší pomáhají. Pořadatelé připravili i výtvarný workshop. Armáda spásy nabídne guláš. Účastníci a účastnice si s sebou mohou vzít spací pytel, karimatku a také kartony. Na místě se budou moci utábořit. Ti, kteří vydrží do rána, začnou pak den horkým čajem. Vstupenkou na akci je nové spodní prádlo a ponožky aspoň za 50 korun.

V Praze se Noc venku konala loni poprvé. Zúčastnilo se jí kolem 250 lidí. Z nich 15 venku pak přenocovalo. Na jejich nerušený spánek dohlíželi lidé bez domova. Vcítit se do situace osob bez přístřeší budou moci i zájemci v Ostravě, Brně, Břeclavi, Olomouci, Chomutově, Opavě či Českých Budějovicích. Zapojí se také Liberec, Litoměřice, Dvůr Králové nad Labem, Hodonín, Beroun a Znojmo. Na Slovensku se pak akce koná v Bratislavě a v Košicích. Nápad se zrodil v Británii. Přišli s ním v 70. letech minulého století studenti. Před třemi lety pak v Londýně a dalších místech venku spalo na 650 lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek