metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Hana Kordová Marvanová | foto: Metro.cz

Zákaz hazardu v metropoli budí emoce

  18:00
Konflikt radní Marvanové s opozicí bude řešit zastupitelstvo. „Nebo právníci,“ tvrdí.

Ten, kdo předkládá vyhlášku o regulaci hazardu v hlavním městě, musí být sám trochu hazardér. O tomhle tvrzení se nás tento týden rozhodli přesvědčit pražští zastupitelé. Podle tvrzení opozice totiž radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová loni v září měla předložit a následně nechat schválit kolegům plošný zákaz automatů a videoloterijních terminálů na území metropole, ale další povinnosti však podle některých zanedbala.

Následně a včas totiž nepředložila zastupitelstvu stanovisko Úřadu pro hospodářskou soutěž v otázce vyhlášky o regulaci hazardu v Praze. Měla tak porušit své povinnosti včetně zákona o hlavním městě.

„Radní Marvanová svým nedůsledným jednáním ohrožuje vážnost funkce, která má sloužit jako garance dodržování práva. Zákon jasně říká, že člen zastupitelstva je povinen plnit úkoly, které jsou mu uloženy, a jednat tak, aby nebyla ohrožena vážnost jeho funkce. Omluvou nemůže být ani nouzový stav. Radní tímto jednáním ztrácí morální a odbornou autoritu,“ říká opoziční zastupitelka za ODS Alexandra Udženija.

Reakce části opozice na Marvanovou nezůstala bez odezvy dlouho. Jak uvedla pro deník Metro obviněná radní, na dnešním jednání zastupitelstva to bude jen lítat. „ODS a paní Udženija nepravdivě tvrdí, že jsem nesplnila úkol ze zastupitelstva projednat obecně závaznou vyhlášku o regulaci hazardu a seznámit s výsledkem zastupitelstvo. Tento úkol jsem splnila a opakovaně o postupu jednání s Úřadem pro hospodářskou soutěž informovala, a to písemně v prosinci loňského roku, v únoru a v březnu letošního roku,“ brání se pro deník Metro Marvanová.

Vyhláška o hazardu, kterou předložila loni Marvanová, zakázala v hlavním městě takzvané technické hry, takže po uplynutí současného přechodného období budou v metropoli existovat už jen kasina s živou hrou, jako je ruleta či poker. Plošná regulace hazardu na území Prahy má množství odpůrců včetně adiktologů, ekonomů i politiků. Podle Marvanové není náhoda, že se útok na její osobu nyní týká právě vyhlášky o hazardu. „Je naprosto zřejmé, že právě paní Udženija a někteří další vlivní členové pražské ODS nepokrytě bojují za zájmy hazardu a provozovatelů heren a kasin, protože někteří ze členů jsou přímo v hazardním průmyslu zainteresováni,“ dodává Marvanová.

Zasedání zastupitelů proběhne již dnes. Pokud z něj Marvanová neodejde jako vítěz, má dle svých slov v plánu obrátit se na právníky. Jak se současný konflikt dotkne zmíněné vyhlášky, není zcela jisté. Plošnou regulaci hazardu ale případné odvolání radní pro legislativu zhatí jen těžko. Místní regulaci hazardu může postavit na hlavu už jen rozhodnutí Evropského soudního dvora, který se v současnosti žalobou v souvislosti s omezením hazardu v tuzemsku zabývá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy