metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 4. srpna 2021. Svátek má Dominik.

Větší foto
Hana Kordová Marvanová | foto: Metro.cz

Zákaz hazardu v metropoli budí emoce

  18:00
Konflikt radní Marvanové s opozicí bude řešit zastupitelstvo. „Nebo právníci,“ tvrdí.

Ten, kdo předkládá vyhlášku o regulaci hazardu v hlavním městě, musí být sám trochu hazardér. O tomhle tvrzení se nás tento týden rozhodli přesvědčit pražští zastupitelé. Podle tvrzení opozice totiž radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová loni v září měla předložit a následně nechat schválit kolegům plošný zákaz automatů a videoloterijních terminálů na území metropole, ale další povinnosti však podle některých zanedbala.

Následně a včas totiž nepředložila zastupitelstvu stanovisko Úřadu pro hospodářskou soutěž v otázce vyhlášky o regulaci hazardu v Praze. Měla tak porušit své povinnosti včetně zákona o hlavním městě.

„Radní Marvanová svým nedůsledným jednáním ohrožuje vážnost funkce, která má sloužit jako garance dodržování práva. Zákon jasně říká, že člen zastupitelstva je povinen plnit úkoly, které jsou mu uloženy, a jednat tak, aby nebyla ohrožena vážnost jeho funkce. Omluvou nemůže být ani nouzový stav. Radní tímto jednáním ztrácí morální a odbornou autoritu,“ říká opoziční zastupitelka za ODS Alexandra Udženija.

Reakce části opozice na Marvanovou nezůstala bez odezvy dlouho. Jak uvedla pro deník Metro obviněná radní, na dnešním jednání zastupitelstva to bude jen lítat. „ODS a paní Udženija nepravdivě tvrdí, že jsem nesplnila úkol ze zastupitelstva projednat obecně závaznou vyhlášku o regulaci hazardu a seznámit s výsledkem zastupitelstvo. Tento úkol jsem splnila a opakovaně o postupu jednání s Úřadem pro hospodářskou soutěž informovala, a to písemně v prosinci loňského roku, v únoru a v březnu letošního roku,“ brání se pro deník Metro Marvanová.

Vyhláška o hazardu, kterou předložila loni Marvanová, zakázala v hlavním městě takzvané technické hry, takže po uplynutí současného přechodného období budou v metropoli existovat už jen kasina s živou hrou, jako je ruleta či poker. Plošná regulace hazardu na území Prahy má množství odpůrců včetně adiktologů, ekonomů i politiků. Podle Marvanové není náhoda, že se útok na její osobu nyní týká právě vyhlášky o hazardu. „Je naprosto zřejmé, že právě paní Udženija a někteří další vlivní členové pražské ODS nepokrytě bojují za zájmy hazardu a provozovatelů heren a kasin, protože někteří ze členů jsou přímo v hazardním průmyslu zainteresováni,“ dodává Marvanová.

Zasedání zastupitelů proběhne již dnes. Pokud z něj Marvanová neodejde jako vítěz, má dle svých slov v plánu obrátit se na právníky. Jak se současný konflikt dotkne zmíněné vyhlášky, není zcela jisté. Plošnou regulaci hazardu ale případné odvolání radní pro legislativu zhatí jen těžko. Místní regulaci hazardu může postavit na hlavu už jen rozhodnutí Evropského soudního dvora, který se v současnosti žalobou v souvislosti s omezením hazardu v tuzemsku zabývá.

Komentáře

Hlavní zprávy

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Virus mění myšlení lidí. Pandemie ukázala zranitelné místo v systému

vydáno 3. srpna 2021  15:36

Čím větší továrna, tím menší sklady, nebo raději vůbec žádné. Díly i suroviny dorazí do fabriky v přesně naplánovaný čas a jdou z kamionu okamžitě na pás.   celý článek

Vyzkoušela si ženskost na třicet způsobů, vzniklé fotografie ukazuje na výstavě

vydáno 3. srpna 2021  11:53

V kavárně a galerii Art-n-Coffee v centru Prahy proběhla v půlce července vernisáž výstavy 30 Shades of Women. Herečka Helena Urban, která za projektem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy