metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

  6:07
Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a tipovali místa, kde by bylo nejlepší umístit solární panely. První instalace se tedy plánuje na střechu ZŠ Weberova v Košířích. Radnice také sestavila odborný energetický tým, který analyzuje spotřebu energií a iniciuje podněty, jak ji snížit.

„Jsme zase o kus blíže energetické soběstačnosti,“ říká radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). Pracuje na tom se svým týmem skoro rok.

„Vidíme, jak bylo včasné zahájení profesionální práce s energiemi prozíravé. Nyní budeme nejen snižovat spotřebu energií, ale také snížíme energetickou náročnost budov páté městské části,“ říká radní Kavalírek.

U základní školy ve Weberově to ale nekončí. Radnice chce pokračovat v přípravě dalších fotovoltaických elektráren a zahájit projekt komunitní energetiky. „Chceme také posoudit všechny naše budovy a vyhodnotit, jak bychom snížili jejich spotřebu energií,“ dodává.

Spořivá Weberova

  • Solární panely dostane ZŠ Weberova ve spolupráci s městskou příspěvkovou organizací Pražské společenství obnovitelné energie.
  • Ve Weberovce se podle plánů veškerá vyrobená energie ihned spotřebuje na její provoz a také na ohřev vody ve školním bazénu s nákladným provozem.
  • Zároveň se chod solárů bude monitorovat a po elektronické analýze dat se rozhodne o dalších budovách, kde by panely měly být instalovány.

Co se týká dodávek energií páté městské části pro příští rok, zřizované organizace včetně základních a mateřských škol své dodávky zajištěné podle Kavalírka mají.

Praha 5 navíc sportovním klubům a školám pomůže podle vyjádření radnice s jejich zaplacením. „Mohu ubezpečit, že všechny naše školy a školky mají na rok 2023 zajištěné dodavatele energií. Nikde tedy nehrozí, že bychom měli s dodávkami problém. Navíc jsme se rozhodli v této situaci finančně pomoci, a proto jsme přistoupili k mimořádným dotacím pro sportovní kluby na energetický provoz sportovišť a hal. Posilujeme i rozpočty základních a mateřských škol, aby mohla probíhat výuka ve standardních podmínkách. Naštěstí si to můžeme jako městská část, a to i díky dobrému hospodaření na provozu úřadu, dovolit,“ říká Kavalírek.

Praha 5 prozatím uvolnila dva miliony korun na aktuální pomoc sportovním klubům a bezmála čtyři a půl milionu jako posílení rozpočtu škol a školek na úhradu energií do konce roku.

Školy by měly dostat podporu na úhradu energií i od státu, slíbil v srpnu ministr školství Vladimír Balaš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek