metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Větší foto
Anastasia Chocholatá a Lukáš Pavlásek v pohádce Zakleté pírko | foto: CinemartMetro.cz

Zakleté pírko. Do kin vstoupila již devátá Troškova pohádka

  5:53
Zkušený režisér se po divácky úspěšné pohádce Čertoviny vrátil po dvou letech znovu k tomuto žánru. Jeho nový snímek je k vidění od čtvrtka.

Zdeněk Troška podle scénáře, který napsal společně s Markem Kališem, natočil svou devátou pohádku Zakleté pírko. „Jde opět o klasickou pohádku, vyprávíme příběh chudé dívky, která se vydá do světa vysvobodit zakletého prince,“ naznačuje děj nového filmu režisér Zdeněk Troška. „Pohádkový žánr je to nejkrásnější, co vůbec existuje,“ říká režisér. „Pohádky jsou věčné, dívají se na ně všechny generace od dětí po babičky a dědečky, a když se udělá pohádka s láskou, tak je nesmrtelná,“ říká Zdeněk Troška, proč se nechal zlákat a vrátil se k tomuto žánru.

Troškovy pohádky patří k nejnavštěvovanějším českým filmům. Tu první, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, natočil v roce 1987 a v kinech ji tehdy vidělo na 450 tisíc diváků. Prozatím poslední pohádka Čertoviny je třetím divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 2018, v kinech ji vidělo 356 132 diváků, při televizní premiéře v průběhu velikonočních svátků 2019 ji pak na obrazovkách televize Prima ve dvou uvedeních zhlédlo téměř 1,3 milionu diváků. Všechny Troškovy pohádky si připisují další statisíce diváků při televizních uvedeních. Přestože se režisér na počátku natáčení dal slyšet, že Zakleté pírko je jeho poslední pohádkou, všichni věří, že tomu tak nebude.

Hlavní nadpřirozenou postavou filmu je vodník v podání Lukáše Pavláska. Aninku, která se vydá do světa najít a zachránit svého milého, hraje Anastasia Chocholatá.

Zakletého prince Vítka vytvořil Petr Urban, v rolích zlých sester Žouželíny a Boubelíny se představí Šárka Vaculíková a Lucie Polišenská, spolupráci s Troškou si zopakují Sara Sandeva jako zlá princezna Ebenie nebo Andrea Hoffmannová v roli kněžny. Mladého knížete, jehož Aninka s Vodníkem také zachrání, vytvoří Marek Lambora ze seriálu Černé vdovy. Další postavy hrají například Martin Stránský, Dana Syslová, Jitka Smutná nebo Václav Svoboda.

Zakleté pírko vzniká stejně jako pohádka Čertoviny, v produkci společnosti Fénix Film Dany Volákové a Michaely Flenerové. „Fenomén filmové pohádky je v naší kinematografii tradiční, nicméně doba se průběžně mění a nároky na příběh, který by pobavil nejen děti, ale i jejich rodiče, se neustále stupňují. Zdeněk Troška sází na žánrové pohádkové principy, na typologické rysy. Funkční a osvědčené kombinuje s přitažlivou výtvarnou stylizací a žánrovou jasnou definici s polarizací dobra a zla. Prostě to je klasická pohádka,“ říká producentka Dana Voláková.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Vaše fotky z Prahy