metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Sobota, 25. ledna 2020. Svátek má Miloš.
Anastasia Chocholatá a Lukáš Pavlásek v pohádce Zakleté pírko
Větší foto
Anastasia Chocholatá a Lukáš Pavlásek v pohádce Zakleté pírko | foto: CinemartMetro.cz

Zakleté pírko. Do kin vstoupila již devátá Troškova pohádka

5. ledna 2020  5:53 Metro.cz
Zkušený režisér se po divácky úspěšné pohádce Čertoviny vrátil po dvou letech znovu k tomuto žánru. Jeho nový snímek je k vidění od čtvrtka.

Zdeněk Troška podle scénáře, který napsal společně s Markem Kališem, natočil svou devátou pohádku Zakleté pírko. „Jde opět o klasickou pohádku, vyprávíme příběh chudé dívky, která se vydá do světa vysvobodit zakletého prince,“ naznačuje děj nového filmu režisér Zdeněk Troška. „Pohádkový žánr je to nejkrásnější, co vůbec existuje,“ říká režisér. „Pohádky jsou věčné, dívají se na ně všechny generace od dětí po babičky a dědečky, a když se udělá pohádka s láskou, tak je nesmrtelná,“ říká Zdeněk Troška, proč se nechal zlákat a vrátil se k tomuto žánru.

Troškovy pohádky patří k nejnavštěvovanějším českým filmům. Tu první, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, natočil v roce 1987 a v kinech ji tehdy vidělo na 450 tisíc diváků. Prozatím poslední pohádka Čertoviny je třetím divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 2018, v kinech ji vidělo 356 132 diváků, při televizní premiéře v průběhu velikonočních svátků 2019 ji pak na obrazovkách televize Prima ve dvou uvedeních zhlédlo téměř 1,3 milionu diváků. Všechny Troškovy pohádky si připisují další statisíce diváků při televizních uvedeních. Přestože se režisér na počátku natáčení dal slyšet, že Zakleté pírko je jeho poslední pohádkou, všichni věří, že tomu tak nebude.

Hlavní nadpřirozenou postavou filmu je vodník v podání Lukáše Pavláska. Aninku, která se vydá do světa najít a zachránit svého milého, hraje Anastasia Chocholatá.

Zakletého prince Vítka vytvořil Petr Urban, v rolích zlých sester Žouželíny a Boubelíny se představí Šárka Vaculíková a Lucie Polišenská, spolupráci s Troškou si zopakují Sara Sandeva jako zlá princezna Ebenie nebo Andrea Hoffmannová v roli kněžny. Mladého knížete, jehož Aninka s Vodníkem také zachrání, vytvoří Marek Lambora ze seriálu Černé vdovy. Další postavy hrají například Martin Stránský, Dana Syslová, Jitka Smutná nebo Václav Svoboda.

Zakleté pírko vzniká stejně jako pohádka Čertoviny, v produkci společnosti Fénix Film Dany Volákové a Michaely Flenerové. „Fenomén filmové pohádky je v naší kinematografii tradiční, nicméně doba se průběžně mění a nároky na příběh, který by pobavil nejen děti, ale i jejich rodiče, se neustále stupňují. Zdeněk Troška sází na žánrové pohádkové principy, na typologické rysy. Funkční a osvědčené kombinuje s přitažlivou výtvarnou stylizací a žánrovou jasnou definici s polarizací dobra a zla. Prostě to je klasická pohádka,“ říká producentka Dana Voláková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mezi Prahou a Dobříší možná přestěhují zastávky do obcí

Ze zastávky Řitka, hlavní silnice je výjezd příliš krátký.
vydáno 25. ledna 2020  5:53

D4 je jedinou tuzemskou dálnicí, u níž už čtyři roky protizákonně stavějí autobusy. Jiné řešení zatím neexistuje.  celý článek

Na Černém Mostě si můžete zalézt v ledu

Aneta Loužecká
vydáno 24. ledna 2020  16:14

Máte rádi adrenalin? Pokud ano, tak lze již od zítřka doporučit 10 metrů vysokou ledovou stěnu, kterou postavili před Centrem Černý Most. Své ledolezecké...  celý článek

Dvojnásobný ministr Karel Havlíček může oprášit morseovku

Budova dnešního ministerstva dopravy se pro veřejnost otevře poprvé od sametové
vydáno 24. ledna 2020  12:58

Někteří ministři a ministryně ve své nové kanceláři nestačí vybalit z aktovky ani rodinnou fotku a už zase odcházejí. Jejich životnost se totiž v...  celý článek

Holí všude. U domu ztraceného chlapce, v nákupáku i v pasáži

Kolem holičství v pasáži mohou lidé chodit z obou stran.
vydáno 24. ledna 2020  5:51

Pánských holičství alias barber shopů vzniká v Praze pomalu více než kaváren. Sídlí i na zvláštních místech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám