metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 19 °C

Úterý, 22. června 2021. Svátek má Pavla.

Větší foto
Děti školou povinné | foto: MAFRA

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

  18:30
Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.

Otázka, kam bude v budoucnu možné umisťovat nové školáky, nyní v páté městské části pořádně vře. Jak deník Metro informoval před měsícem, kvůli zdejší masivní výstavbě nyní chybí lavice zejména pro žáky z Košíř.

Naštvaný magistrát

  • Radnice Prahy 5 před časem vydala tiskovou zprávu, v níž z problému nedostatku míst pro školáky obvinila magistrát. Ten podle slov vedení pětky brzdí stavbu školy v ulici V Cibulkách, kde se nachází pozemek v majetku města. 
  • Tímto tvrzením si ale proti sobě popudila pražské radní. Jak uvedl pro Metro radní pro oblast školství Vít Šimral, radnice Prahy 5 ví, že je pozemek nevhodný. Stojí na něm totiž již jedna škola a obě se tam nevejdou. „Vzájemná důvěra byla poškozena,“ řekl dříve Metru Šimral.

„Aktuální kapacity základních škol v Košířích jsou na hraně a situace se bude v dalších letech zhoršovat. Rodiče předškolních dětí žijící na Praze 5 vnímají nedostatek s obavami, jak ukázala i dubnová demonstrace před radnicí. Reálně hrozí, že rodiče budou muset v následujících letech posílat své děti do školy mimo oblast bydliště. Dokonce se objevuje i varianta možného losování ze spádových žáků,“ říká předseda kontrolního výboru Prahy 5 a opoziční zastupitel Štěpán Rattay.

Kapacita místních škol se má naplnit již za dva roky. Letos se ještě všechny spádové děti z Košíř a okolí na místní Základní školu Nepomucká dostaly. Její prostorová kapacita je však do budoucna vyčerpána, tedy nelze přidat žádné nové třídy. Je tedy teoreticky možné otevřít každý školní rok pouze dvě první třídy na Nepomucké a jednu první třídu ZŠ v Beníškové. Ta je detašovaným pracovištěm školy v Nepomucké.

„Zdá se, že se žáci letos vešli zejména díky většímu počtu odkladů školní docházky a za cenu až 28 prvňáčků v jedné třídě. Vysoký počet odvolání problém jen přesouvá na příští školní rok. Díky mohutné výstavbě bytů se bude situace každým rokem zhoršovat. Obdobná situace je i s umisťováním dětí, které ukončí první stupeň školní docházky v ZŠ Podbělohorská,“ dodává Rattay.

Řešením by podle místních, kteří se obracejí na deník Metro, bylo, kdyby prostory pro další školu poskytlo soukromé Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů v Plzeňské ulici. Pro městskou část by navíc šlo o nejlevnější a nejrychlejší možnost. Školu však vede starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková, která preferuje rozšíření školy v Nepomucké. Zajíčková za tento postoj čelí kritice, protože je v údajném střetu zájmů. Ten se ale nepodařilo prokázat. „Ve střetu zájmů nejsem,“ uvedla na dubnovém zastupitelstvu starostka.

Opozice se marně pokouší svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by se problém řešil. Pro jeho schválení ale podle informací deníku Metro chyběly čtyři hlasy. Místním nezbývá než čekat, zda se bude situace kolem základek řešit na zasedání v červnu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Tmavý ležák bych rád ladil do flekovské třináctky, říká sládek litoměřického pivovaru

vydáno 21. června 2021  16:01

Dvě desetiletí. Tak dlouho se v pivovaru v Litoměřicích nevařilo pivo. Část zchátralého objektu získala předloni do pronájmu rodina místních vinařů a...  celý článek

Škola u Cibulky je znova ve hře. Problém, kam umístit školáky, má vyřešit směna pozemků

vydáno 21. června 2021  10:00

Kvůli masivní výstavbě bude za pár let na území páté městské části nedostatek školních lavic. Zástupci radnice se již několik měsíců přou o to, jak tuhle...  celý článek

Komerční sdělení

Práci u nás bych svým známým doporučila, říká zaměstnankyně Novavax CZ

vydáno 21. června 2021

Rozhovor s Lucií B. o tom, jaké je to pracovat pro globální farmaceutickou společnost Novavax CZ.  celý článek

Vaše fotky z Prahy