metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Děti školou povinné | foto: MAFRA

Žákům chybějí místa. Nejvíc se strachují ti z Košíř

  18:30
Šach způsobený údajným střetem zájmů starostky Prahy 5 má podle opozice vyřešit mimořádné zastupitelstvo.

Otázka, kam bude v budoucnu možné umisťovat nové školáky, nyní v páté městské části pořádně vře. Jak deník Metro informoval před měsícem, kvůli zdejší masivní výstavbě nyní chybí lavice zejména pro žáky z Košíř.

Naštvaný magistrát

  • Radnice Prahy 5 před časem vydala tiskovou zprávu, v níž z problému nedostatku míst pro školáky obvinila magistrát. Ten podle slov vedení pětky brzdí stavbu školy v ulici V Cibulkách, kde se nachází pozemek v majetku města. 
  • Tímto tvrzením si ale proti sobě popudila pražské radní. Jak uvedl pro Metro radní pro oblast školství Vít Šimral, radnice Prahy 5 ví, že je pozemek nevhodný. Stojí na něm totiž již jedna škola a obě se tam nevejdou. „Vzájemná důvěra byla poškozena,“ řekl dříve Metru Šimral.

„Aktuální kapacity základních škol v Košířích jsou na hraně a situace se bude v dalších letech zhoršovat. Rodiče předškolních dětí žijící na Praze 5 vnímají nedostatek s obavami, jak ukázala i dubnová demonstrace před radnicí. Reálně hrozí, že rodiče budou muset v následujících letech posílat své děti do školy mimo oblast bydliště. Dokonce se objevuje i varianta možného losování ze spádových žáků,“ říká předseda kontrolního výboru Prahy 5 a opoziční zastupitel Štěpán Rattay.

Kapacita místních škol se má naplnit již za dva roky. Letos se ještě všechny spádové děti z Košíř a okolí na místní Základní školu Nepomucká dostaly. Její prostorová kapacita je však do budoucna vyčerpána, tedy nelze přidat žádné nové třídy. Je tedy teoreticky možné otevřít každý školní rok pouze dvě první třídy na Nepomucké a jednu první třídu ZŠ v Beníškové. Ta je detašovaným pracovištěm školy v Nepomucké.

„Zdá se, že se žáci letos vešli zejména díky většímu počtu odkladů školní docházky a za cenu až 28 prvňáčků v jedné třídě. Vysoký počet odvolání problém jen přesouvá na příští školní rok. Díky mohutné výstavbě bytů se bude situace každým rokem zhoršovat. Obdobná situace je i s umisťováním dětí, které ukončí první stupeň školní docházky v ZŠ Podbělohorská,“ dodává Rattay.

Řešením by podle místních, kteří se obracejí na deník Metro, bylo, kdyby prostory pro další školu poskytlo soukromé Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů v Plzeňské ulici. Pro městskou část by navíc šlo o nejlevnější a nejrychlejší možnost. Školu však vede starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková, která preferuje rozšíření školy v Nepomucké. Zajíčková za tento postoj čelí kritice, protože je v údajném střetu zájmů. Ten se ale nepodařilo prokázat. „Ve střetu zájmů nejsem,“ uvedla na dubnovém zastupitelstvu starostka.

Opozice se marně pokouší svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by se problém řešil. Pro jeho schválení ale podle informací deníku Metro chyběly čtyři hlasy. Místním nezbývá než čekat, zda se bude situace kolem základek řešit na zasedání v červnu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek