metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Budoucí podoba náměstí Jiřího z Poděbrad | foto: MCA ATELIER

Zalesněný Jiřák? Plečnik by se asi dost divil, míní Pražané

  11:08
Množství zeleně je třeba volit s rozmyslem, varuje dendrolog. Kolem návrhu nové zeleně na náměstí Jiřího z Poděbrad se vedou diskuse.

O proměně náměstí Jiřího z Poděbrad se v hlavním městě hovoří již dvacet let. Práce zde mají začít letos. Tento fakt před pár týdny připomněl na Facebooku i primátor Zdeněk Hřib, který sdílel vizualizaci parkového náměstí s dominantou kostela Nejsvětějšího Srdce Páně od architekta Josipa Plečnika. Chrám má být v budoucnu obklopen 150 novými stromy. Podle kritiků je to však vzhledem k proporcím náměstí i historické hodnotě místa příliš.

V případě budoucí podoby náměstí měl sice magistrát poslední slovo, projekt však již loni připravila Praha 3. Jak uvádí sám Hřib, město jej pouze převádí do praxe. „Vznikne tu krásná oáza zeleně v samotném srdci města,“ chválí projekt Hřib. Dendrolog Aleš Rudl ale z proměny nadšený není. „Množství zeleně je třeba volit s rozmyslem, aby nezanikly architektonické hodnoty náměstí. Možností, kam doplnit stromy, je v Praze mnoho. Vše je ale třeba dobře a hlavně dopředu naplánovat,“ říká pro deník Metro Rudl.

Nejen on, ale i další dendrologové v minulosti upozorňovali na to, že se primátor při navyšování počtu stromů v metropoli chová poněkud zběsile. Podle magistrátního webu Zastromujprahu.cz již v metropoli nechal vysázet půl milionu stromů. Pokud však bude znovu zvolen, zavázal se toto numero zdvojnásobit. Podle Rudla Hřib doposud potřebná čísla „naháněl“ hlavně tak, že ve velkém vysazoval takzvané semenáčky na okraji metropole.

Na profilu primátora Hřiba se rozproudila velká debata. Komentující se dají s nadsázkou rozdělit na dva tábory. První připouští, že je stromů možná příliš, ale je rád za více stínu. Druhý naopak štve, že přijde o sluníčko.

Podle uživatele vystupujícího pod přezdívkou Babur Babur chce primátor, případně jeho kolegové, pouze ukázat, jak zeleně smýšlejí. S ním souhlasí také Eugen Kukla. „Nevím, nejsem si jist, zda by Plečnik měl z této lesní scénografie radost, ale budiž,“ komentuje uživatel. Situaci kritizuje také Jan Oprskálek. „Plánovaných 150 stromů totálně zhuntuje už tak dost odvážný, až přehnaný, proporční koncept,“ míní.

Nápadu se naopak zastává Martin Hrabina. „Návrh je sice trochu nudný, zato určitě líp vystihuje aktuální potřeby větší části lidí, kteří se v tom prostoru vyskytují. Kromě toho to tam jako náměstí ani trochu nefunguje, je to jen velký zatravněný plac kolem kostela, odříznutý rušnou dopravou,“ míní Hrabina. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek