metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír
Budoucí podoba náměstí Jiřího z Poděbrad | foto: MCA ATELIER

Zalesněný Jiřák? Plečnik by se asi dost divil, míní Pražané

  11:08
Množství zeleně je třeba volit s rozmyslem, varuje dendrolog. Kolem návrhu nové zeleně na náměstí Jiřího z Poděbrad se vedou diskuse.

O proměně náměstí Jiřího z Poděbrad se v hlavním městě hovoří již dvacet let. Práce zde mají začít letos. Tento fakt před pár týdny připomněl na Facebooku i primátor Zdeněk Hřib, který sdílel vizualizaci parkového náměstí s dominantou kostela Nejsvětějšího Srdce Páně od architekta Josipa Plečnika. Chrám má být v budoucnu obklopen 150 novými stromy. Podle kritiků je to však vzhledem k proporcím náměstí i historické hodnotě místa příliš.

V případě budoucí podoby náměstí měl sice magistrát poslední slovo, projekt však již loni připravila Praha 3. Jak uvádí sám Hřib, město jej pouze převádí do praxe. „Vznikne tu krásná oáza zeleně v samotném srdci města,“ chválí projekt Hřib. Dendrolog Aleš Rudl ale z proměny nadšený není. „Množství zeleně je třeba volit s rozmyslem, aby nezanikly architektonické hodnoty náměstí. Možností, kam doplnit stromy, je v Praze mnoho. Vše je ale třeba dobře a hlavně dopředu naplánovat,“ říká pro deník Metro Rudl.

Nejen on, ale i další dendrologové v minulosti upozorňovali na to, že se primátor při navyšování počtu stromů v metropoli chová poněkud zběsile. Podle magistrátního webu Zastromujprahu.cz již v metropoli nechal vysázet půl milionu stromů. Pokud však bude znovu zvolen, zavázal se toto numero zdvojnásobit. Podle Rudla Hřib doposud potřebná čísla „naháněl“ hlavně tak, že ve velkém vysazoval takzvané semenáčky na okraji metropole.

Na profilu primátora Hřiba se rozproudila velká debata. Komentující se dají s nadsázkou rozdělit na dva tábory. První připouští, že je stromů možná příliš, ale je rád za více stínu. Druhý naopak štve, že přijde o sluníčko.

Podle uživatele vystupujícího pod přezdívkou Babur Babur chce primátor, případně jeho kolegové, pouze ukázat, jak zeleně smýšlejí. S ním souhlasí také Eugen Kukla. „Nevím, nejsem si jist, zda by Plečnik měl z této lesní scénografie radost, ale budiž,“ komentuje uživatel. Situaci kritizuje také Jan Oprskálek. „Plánovaných 150 stromů totálně zhuntuje už tak dost odvážný, až přehnaný, proporční koncept,“ míní.

Nápadu se naopak zastává Martin Hrabina. „Návrh je sice trochu nudný, zato určitě líp vystihuje aktuální potřeby větší části lidí, kteří se v tom prostoru vyskytují. Kromě toho to tam jako náměstí ani trochu nefunguje, je to jen velký zatravněný plac kolem kostela, odříznutý rušnou dopravou,“ míní Hrabina. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek