metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
Pražský okruh | foto: MF DNES

Žaloba má pozdržet plánovaný Pražský okruh. Magistrát už stavbu neovlivní

  18:30
Starosta Horních Počernic versus primátor. Oba chtějí obchvat, ani jeden ale nedokáže zabránit obstrukcím.

„Škoda, že se magistrátní zastupitelé nezajímali o výstavbu okruhu v uplynulých čtyřech letech. Přestože tvrdí, že chtějí o okruhu věcně jednat a nejsou proti tomuto záměru, dělají přesný opak,“ prohlašoval minulý týden starosta Prahy 20 Petr Měšťan (ODS).

Reagoval tak na jednání části radních z Horních Počernic. Ti mají v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. A to i přesto, že plánovaná dopravní stavba Horními Počernicemi přímo neprochází. V praxi to znamená další zdržení stavby úseku s číselným označením 511.

Na jednání zastupitelstva byli pozváni i primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Ti mohli podle starosty výsledek jednání o magistrátem podporované dopravní stavbě zvrátit. Tento fakt ale nyní vyvrací sám primátor, který měl v té době povinnosti jinde.

„Chování pana starosty Měšťana za ODS je zvláštní, protože nám poslal vlastnoručně podepsané odvolání městské části, kterou vede, právě proti stavbě 511, které způsobilo výrazné zdržení této klíčové stavby. To odvolání bylo založené na údajné podjatosti magistrátu dané tím, že Hřib o stavbu okruhu příliš usiluje. A k tomu byly připojené fotky z mých sociálních sítích, kde jsem psal o potřebnosti dostavby okruhu,“ vysvětluje primátor Hřib a dodává: „Nepovažoval jsem proto za vhodné mu ani dávat další záminky k vytváření obstrukcí této klíčové dopravní stavby.“

Magistrát už teď navíc nemá podle Hřiba na tuto stavbu žádný vliv. „Investorem celé stavby je Ředitelství silnic a dálnic pod ministerstvem dopravy v odpovědnosti ODS a z důvodu údajné podjatosti teď stavbu povolují až na stavebním úřadě v Jižních Čechách. Praha se nyní soustředí na výkup pozemků pro zelené pásy, aby se zmírnil dopad stavby na lidi v okolí, což ale se stavebním povolením nijak nesouvisí,“ popisuje Hřib.

Primátorovi vadí ještě jedna věc. Podání žaloby mají totiž v plánu členové politického uskupení Místní pro Horní Počernice, respektive jeho zastupitelka a předkladatelka usnesení Jana Hájková. O tomto uskupení ale část zastupitelů z Horních Počernic včetně Měšťana tvrdí, že působí ve dvacáté městské části s podporou Pirátů. Podání žaloby proti územnímu rozhodnutí pak měli místní pirátští zastupitelé podle nich přímo iniciovat. Podle Hřiba je to ale jinak.

„V zastupitelstvu městské části Praha 20 – Horní Počernice není ani jeden člen Pirátské strany. V roce 2018 Hnutí občanů Počernic dostalo naši podporu v záměru dělat transparentní politiku. Letos už sdružení podporu Pirátů nezískalo, právě z důvodu rozdílných názorů na klíčové dopravní stavby,“ doplňuje primátor Hřib.

Modernizace zmiňované části okruhu měla Horním Počernicím přinést převážně výstavbu protihlukových zábran, na které místní obyvatelé čekají. A také vyřešit každodenní kolaps dopravy. Soutěž na zhotovitele zdí přitom byla již zahájena.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek