metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Šmoulové v pobočce městské knihovny v Záhřebské ulici. | foto: Hana VališováMetro.cz

Zanikne na Vinohradech městská knihovna? Radnice prodala dům, kde sídli

  15:15
Oblíbená pobočka Městské knihovny v Záhřebské ulici je podle opozičních zastupitelů před zánikem. Radnice Prahy 2 prodala dům, v níž sídlí. Proti zrušení pobočky vznikly přitom již dvě petice, které podepsal téměř tisíc lidí.

„Knihovnu v Záhřebské ulici každoročně navštíví tisíce obyvatel Prahy 2 a to především dětí a seniorů. Ročně se jedná o téměř 60 tisíc výpůjček. To zcela odporuje tvrzení městské části, že knihovna není zapotřebí a že za ukončením fungování této pobočky může magistrát. Možná by se konšelé na Praze 2 měli zamyslet a přiznat chybu a především by měli začít tuto chybu řešit,“ říká Petra Mazanová, členka Komise výchovy a vzdělávání při Radě městské části Prahy 2.

Podle rady mohou lidé chodit do pobočky ve Vinohradské ulici, která je vzdálená jen deset minut pěšky. Opozice ale namítá, že cesta k ní vede rušným centrem přes několik dopravních tepen a že pro děti je tato trasa složitá. Prodej prostor, kde Městská knihovna v Záhřebské sídlí, přinesl radnici na Praze 2 odhadem 10 milionů korun. I proto chtějí noví vlastníci budovy po knihovně výrazně vyšší nájemné, než platila doposud a hrozí tedy její zánik. Fungování knihovny v budově přitom mohlo podle ČSSD být vyřešené věcným břemenem. „Nejdůležitější teď ale je knihovnu v lokalitě zachránit, to by mělo být primárním cílem nás všech, “ říká zastupitel Prahy 2 za ČSSD Michal Tobrman.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek