metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 27 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Větší foto
Věra Jourová | foto: Archiv

Západní „šunty“ pro východní Evropany skončí za dva roky

  15:01
Vypadají stejně, ale chutnají jinak. Na dvojí kvalitu potravin v EU už vyrobili „kladivo“.

Dvouletá bitva o to, aby globální firmy přestaly vyrábět pro střední a východní Evropu celosvětově známé potraviny v nižší kvalitě, než je běžné v tradičních západoevropských státech, se chýlí ke konci. Česká komisařka Věra Jourová dotáhla své snažení do finále.

Kvalitní je levnější

50,2

Tolik procent masa zjistilo už v roce 2017 české ministerstvo zemědělství při testech rybích prstů. Ve stejném výrobku pro německý trh to bylo téměř 64 procent. Navíc byly levnější. Tulip Luncheon Meat z Německa obsahoval vepřové maso, v českém našli kontroloři drůbeží separát. Méně účinných látek měly podle tehdejšího zjištění také některé značkové prací prášky určené pro český trh.

„Do evropské legislativy se poprvé dostane nařízení, že výrobek pod stejnou značkou má mít všude stejnou kvalitu a složení,“ připomíná Jourová. Minulý týden se na hlavních zásadách dodržování pravidel dohodli jednotlivé státy, teď už čeká „jen“ zápas o prosazení legislativních změn ze strany poslanců Evropského parlamentu. Jourová doufá, že sjednocení kvality nejen potravin, ale třeba i drogistického zboží schválí ještě starý parlament před nadcházejícími eurovolbami.

V potravinách určených pro trh ve střední a východní Evropě například nahrazují globální výrobci cukr umělými sladidly, dávají do masných výrobků znatelně méně masa nebo jen náhražkové separáty. I když je jejich výroba s náhražkami levnější, bývají u nás často dražší, než třeba v sousedním Německu nebo Rakousku. Takový přístup vedl podle zastánců rovných pravidel k frustraci spotřebitelů v postižených státech.

Vedle stanovení podmínek pro výrobce zahrnou nová pravidla metodiku testování, aby měly členské státy konkrétní nástroj, jak odhalovat „specifické“ produkty. Velcí producenti se dosud hájili tím, že jen respektují nejrůznější chuťové zvláštnosti spotřebitelů v daných zemích. Producent, který se dosud takto obhajuje, bude muset napříště prokázat důvěryhodnou studií a průzkumem, že si „horší“ složení výrobku lidé z té které země opravdu přejí. Výjimku by tvořily třeba jen akce, například na boj s obezitou a snížení obsahu cukru v nápojích. Muselo by se ale jednat o kampaň, kterou by organizoval stát.

V posledních dvou letech nechala česká eurokomisařka otestovat stovky potravinářských výrobků. „Ukázalo se, že to není okrajový problém, dvojí kvalita se týká asi třetiny z nich,“ řekla Jourová deníku Metro. I díky tomu se podařilo vypracovat konkrétní postupy na prověřování potravinářských výrobků. Snažení na čas zbrzdilo rakouské předsednictví EU. „Považuji za velkou chybu, že Rakousko podlehlo tlaku nadnárodních potravinářských firem místo toho, aby dělalo vše pro ochranu spotřebitelů,“ komentoval letos v únoru skluz prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Na jednání tento bod zařadilo opět Rumunsko, které teď Unii předsedá. Pokud Evropský parlament směrnici o zákazu dvojí kvality potravin schválí, budou pravidla platit od roku 2021. 

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám