metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 5 °C

Středa, 3. března 2021. Svátek má Kamil.
Věra Jourová
Větší foto
Věra Jourová | foto: Archiv

Západní „šunty“ pro východní Evropany skončí za dva roky

2. dubna 2019  15:01 Pavel Hrabica Metro.cz
Vypadají stejně, ale chutnají jinak. Na dvojí kvalitu potravin v EU už vyrobili „kladivo“.

Dvouletá bitva o to, aby globální firmy přestaly vyrábět pro střední a východní Evropu celosvětově známé potraviny v nižší kvalitě, než je běžné v tradičních západoevropských státech, se chýlí ke konci. Česká komisařka Věra Jourová dotáhla své snažení do finále.

Kvalitní je levnější

50,2

Tolik procent masa zjistilo už v roce 2017 české ministerstvo zemědělství při testech rybích prstů. Ve stejném výrobku pro německý trh to bylo téměř 64 procent. Navíc byly levnější. Tulip Luncheon Meat z Německa obsahoval vepřové maso, v českém našli kontroloři drůbeží separát. Méně účinných látek měly podle tehdejšího zjištění také některé značkové prací prášky určené pro český trh.

„Do evropské legislativy se poprvé dostane nařízení, že výrobek pod stejnou značkou má mít všude stejnou kvalitu a složení,“ připomíná Jourová. Minulý týden se na hlavních zásadách dodržování pravidel dohodli jednotlivé státy, teď už čeká „jen“ zápas o prosazení legislativních změn ze strany poslanců Evropského parlamentu. Jourová doufá, že sjednocení kvality nejen potravin, ale třeba i drogistického zboží schválí ještě starý parlament před nadcházejícími eurovolbami.

V potravinách určených pro trh ve střední a východní Evropě například nahrazují globální výrobci cukr umělými sladidly, dávají do masných výrobků znatelně méně masa nebo jen náhražkové separáty. I když je jejich výroba s náhražkami levnější, bývají u nás často dražší, než třeba v sousedním Německu nebo Rakousku. Takový přístup vedl podle zastánců rovných pravidel k frustraci spotřebitelů v postižených státech.

Vedle stanovení podmínek pro výrobce zahrnou nová pravidla metodiku testování, aby měly členské státy konkrétní nástroj, jak odhalovat „specifické“ produkty. Velcí producenti se dosud hájili tím, že jen respektují nejrůznější chuťové zvláštnosti spotřebitelů v daných zemích. Producent, který se dosud takto obhajuje, bude muset napříště prokázat důvěryhodnou studií a průzkumem, že si „horší“ složení výrobku lidé z té které země opravdu přejí. Výjimku by tvořily třeba jen akce, například na boj s obezitou a snížení obsahu cukru v nápojích. Muselo by se ale jednat o kampaň, kterou by organizoval stát.

V posledních dvou letech nechala česká eurokomisařka otestovat stovky potravinářských výrobků. „Ukázalo se, že to není okrajový problém, dvojí kvalita se týká asi třetiny z nich,“ řekla Jourová deníku Metro. I díky tomu se podařilo vypracovat konkrétní postupy na prověřování potravinářských výrobků. Snažení na čas zbrzdilo rakouské předsednictví EU. „Považuji za velkou chybu, že Rakousko podlehlo tlaku nadnárodních potravinářských firem místo toho, aby dělalo vše pro ochranu spotřebitelů,“ komentoval letos v únoru skluz prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Na jednání tento bod zařadilo opět Rumunsko, které teď Unii předsedá. Pokud Evropský parlament směrnici o zákazu dvojí kvality potravin schválí, budou pravidla platit od roku 2021. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Pražský realiťák roku: Ceny nemovitostí porostou pořád

Iztok Toplak, Pražský Realiťák roku
vydáno 3. března 2021  16:16

Iztok Toplak je ve svém oboru nejlepší v hlavním městě. Alespoň podle čerstvých výsledků soutěže Realiťák roku, ve které se na základě hlasů zákazníků a...  celý článek

Jak sebou pan Josef Schelinger praštil na ledu a co z toho bylo

Pamětní deska na domě, kde žil zpěvák Jiří Schelinger a na kytaru učil jeho... PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2021  13:42

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Komerční sdělení

Opusťme dobu „pokřídovou” a vstupme do éry interaktivního vzdělávání

Je potřeba opustit dobu „pokřídovou” a vstoupit do éry skutečně interaktivního...
vydáno 3. března 2021  11:57

Po uplynulém roce, kdy byli žáci, studenti i učitelé nuceni přejít na distanční výuku a naučit se pracovat s novými nástroji, by se mohlo zdát, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám