metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Kombinace klasiky a speciálu pro WRC. To je Yaris GRMN.
Větší foto
Kombinace klasiky a speciálu pro WRC. To je Yaris GRMN. | foto: Metro.cz

Zapálený nákupní vozík

26. července 2018  12:04 Petr Holeček Metro.cz
S tímhle jezdí Ďábel pro chilli. Malinký hothatch už ale nekoupíte.

Škoda že jich Toyota pro Evropu vyrobila jenom čtyři stovky. Limitovaná edice nabušeného prcka je už dávno vyprodaná. Jaké štěstí, že nám jej automobilka půjčila na vyzkoušení!

Toyota Yaris GRMN je záležitost staré školy. A v záplavě moderních hothatchů působí jako zjevení – právě tím, že je to oldschool a dělá si věci po svém. Ta zkratka znamená Gazoo Racing Masters of Nürburgring a model má původ ve WRC. Hybrid normálního yarise a závodní verze pro WRC je první v Evropě vyráběné auto nové sportovní divize Toyota Gazoo Racing. 

V normálním případě by totiž nikoho nenapadlo do takového autíčka narvat 1,8litrový přeplňovaný čtyřválec s výkonem 212 koní. Tady to ale jde. A funguje to skvěle.

Ke staré škole: zapomeňte na přibrzďované vnitřní kolo. Tady je samosvorný diferen- ciál, který si se situací v zatáčce poradí po svém. Turbo? Chybí. Místo něj sílu kumuluje kompresor. Zní to jako popis auta z minulé dekády, ale není tomu tak. Je to nově vyrobený model, s motorem od techniků Lotusu, který prostě jenom nezapomněl na staré časy. Zatímco do Evropy se dostalo 400 kusů, Japonci si nechali jen 200. A těch pět zákazníků, kteří si ho koupili v Česku, za něj neváhalo zaplatit 850 tisíc korun. Jednou to bude ještě cennější sběratelský kousek.

Auta, která Toyota vyrábí, nás baví. Yaris GRMN, k tomu geniální zadokolka GT 86 – a už se těšíme na novou 335koňovou supru! 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám