metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.
Budova vinohradské radnice | foto: Praha 2

Zaplaťte včas, za koupi bytu nebo domu v Praze 2 pak dostanete slevu

  18:43
Zastupitelé Prahy 2 schválili nová pravidla pro prodej nemovitostí městské části. Nově při včasné platbě za byt či dům kupujícímu sleví až třináct procent z ceny. Slevy obsahují i dosavadní pravidla, za včasnou platbu pětiprocentní a až 30 procent za desetiletou garanci neprodání bytu. S návrhem na zvýšení včasné slevy nesouhlasí opozice, koalici kvůli tomu opustili tři zastupitelé TOP 09 včetně zástupkyně starostky Jany Duchkové. Strana ale v koalici s ODS a Občany pro spokojené bydlení (OSB) zůstala.

Všechny strany se v koaliční smlouvě shodly, že je třeba přiblížit výhodnost prodeje městských domů bytovým družstvům k méně výhodnému prodeji po bytech. Nově proto pravidla obsahují slevu 13 procent při zaplacení do 60 dnů od podpisu smlouvy a šest procent při platbě do 120 dnů. „Je pravděpodobné, že konečný zisk z prodeje bude vyšší než za současně platných pravidel,“ řekla zástupkyně starostky Michaela Mazancová (OSB). V pravidlech z roku 2014 byla sleva za platbu do 90 dnů pětiprocentní.

Opozice nový systém slev za včasnou platbu kritizovala. „Za šedesát dnů přicházíme o sedm procent hodnoty. V celém několikamiliardovém majetku to jsou desítky milionů,“ argumentoval zastupitel Michal Uhl (SZ). Sleva vadí také zastupitelům za ANO. „Nechápu, jak můžeme dávat někomu slevu za to, že nám zaplatí cenu včas,“ řekl zastupitel Jan Voráček (ANO).

Tři lidé z TOP 09 nesouhlasili a opustili koalici

Kvůli kritizovaným slevám se rozhodli pro odchod z koalice tři zastupitelé za TOP 09. „Sleva bude motivační pro ty, kteří zjistí, že by se na tom dalo vydělat. Při bytu o velikosti 100 metrů čtverečních půjde až o rozdíl 600 tisíc korun,“ uvedl zastupitel Otto Schwarz (TOP 09), který rezignoval na pozici předsedy zastupitelského klubu.

Podle Mazancové ale podobnou slevu za včasnou platbu má hned několik pražských městských částí, pohybuje se od pěti do 30 procent. Nová pravidla zastupitelé schválili 19 hlasy z 31 přítomných zastupitelů, 12 bylo proti.

Prodej domů vynesl Praze 2 už miliardu korun

Téma privatizace domů a bytů v majetku městské části je v Praze 2 silným tématem. V komunálních volbách na podzim loňského roku získalo sdružení OSB, které původně založili občané, kteří si chtěli koupit městské byty, třetí nejlepší výsledek a šest mandátu, stejně jako druhá TOP 09. Prodej majetku po vzniku koalice ODS, TOP 09 a OSB dostalo sdružení do gesce. Podle vyjádření Duchkové po vzniku koalice se tehdy strany dohodly, že se metodika prodeje domů měnit nebude.

Loni Praha 2 prodala 52 bytových domů za více než miliardu korun. Dalších 18 domů po bytových jednotkách je podle Mazancové v různé fázi prodeje. Celkem je schválen prodej 133 bytových domů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy