metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 16 °C

Neděle, 5. dubna 2020. Svátek má Miroslava.
Platební karta Visa (ilustrační foto)
Platební karta Visa (ilustrační foto) | foto: VisaMetro.cz

Zapomeňte na placení kartou jedním kliknutím

12. ledna 2017  8:58 Marek Hýř Metro.cz
Nová pravidla pro platby kartou přes internet mají zvýšit bezpečnost.

Nová pravidla budou mít dopad i mimo EU

  • Podle průzkumu, který si dala udělat VISA, by téměř dvě třetiny (61 procent) spotřebitelů nákup vzdaly, pokud by byl proces on-line nákupu rozšířen o další kroky.
  • Návrh Evropského orgánu pro bankovnictví také přináší mezinárodním webovým stránkám povinnost dodržovat při prodeji zboží evropským zákazníkům nová evropská pravidla, jinak bude nákup automaticky zamítnut. To by mohlo podle odhadů společnosti VISA ovlivnit platby v celkové hodnotě přesahující šest miliard eur, což představuje dvě třetiny všech evropských transakcí na mezinárodních webech.
  • Průzkum ukázal, že 51 procent zákazníků nakupuje přes internet u obchodníků mimo Evropskou unii.
  • Nový systém by měl vliv i na řidiče. Ti by stáli v delších frontách a měli by problémy s použitím karty na placených parkovištích či u mýtných bran, kde v současnosti není vyžadováno zadávání PIN kódu. Například jen ve Francii by to ovlivnilo více než 500 milionů cest ročně.

Platit kartou on-line bude složitější. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) chystá nová pravidla. Plán je postaven na přístupu, kdy bude každá transakce nad 10 eur (zhruba 270 korun) vyžadovat při potvrzení platby další ověřovací kroky, jako například zadání hesla či kódu. EBA má finální podobu pravidel zveřejnit právě dnes.

„Tyto návrhy představují vážnou hrozbu narušení způsobu, jakým jsme dnes zvyklí nakupovat on-line,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer VISA pro Českou republiku a Slovensko.

Nová pravidla, která by měla začít platit v lednu 2018, se zavádí kvůli zvýšení bezpečnosti plateb. To je však podle Gajdoše zbytečné. „Míra podvodů na našich kartách je dnes nízká, pohybuje se na úrovni pěti centů na každých utracených 100 eur. Spotřebitelé jsou navíc vůči podobným ztrátám stejně chráněni,“ dodává.

Nyní jde platit jedním kliknutím. Například v e-shopu, kde zákazník nakupuje často, je možné si údaje o kartě uložit a potvrzovací SMS pak není potřeba. Stejně tak jsou mnozí zvyklí na to, že pro nákup využívají mobilní aplikace, kde pro potvrzení platby stačí také jedno kliknutí.

Při fungování nových pravidel by to ale znamenalo, že i když je někdo takzvaně ověřený zákazník, musí projít ještě jedním ověřovacím krokem. Na jedno kliknutí tedy zapomeňte. Pro placení kartou přes internet bude fungovat jediná varianta. Tedy ta, kdy je nutné zadat minimálně kód či například PIN.

Novinka nadělá starosti například Uberu, což je služba pro přepravu cestujících, která využívá mobilní aplikace namísto klasického dispečinku. „Aplikace je založena na jednoduchosti, kdy lze objednat jízdu na jedno kliknutí. Údaje o kartách cestujících jsou již nyní dobře zabezpečeny,“ říká Tomáš Peťovský, generální ředitel Uberu pro ČR. Ten sice snahy o zvýšení bezpečnosti chápe, ale zdůrazňuje, že jakékoliv další ověřovací kroky při placení snižují komfort spotřebitele. Musí být tedy pečlivě zvážen jejich opravdový přínos.

Podobně mluví banky. „Toto opatření nutí účastníky platebního styku, aby své platby zabezpečili. Na druhou stranu může byt platba pro někoho komplikovanější,“ potvrzuje Patrik Šálek z ČSOB.

Komentáře

Hlavní zprávy

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Během nouzového stavu se z revizorů stali rozlévači dezinfekce. Průvodčí jen mávají

Poloprázdná stanice metra Smíchovské nádraží
vydáno 3. dubna 2020  9:19

Více než osmdesátiprocentní propad počtu cestujících v pražské hromadné dopravě a doporučení hygieniků přiměly dopravní podnik i další dopravce „uklidit“...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám