metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Andrej Němec má svou práci rád. Jen jí má v posledních dnech málo. | foto: Martin Hoffmann

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

  5:11
Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.

Vládní opatření zavedená proti šíření koronaviru způsobila v minulosti drobným pražským podnikatelům nemalé ztráty. A to zdaleka nejen těm, kteří měli jednu dobu zakázáno pracovat. Mnozí obyvatelé hlavního města se do dnešních dnů často podvědomě drží více doma. A méně než kdy jindy je napadne najít si chvilku na něco tak triviálního, jako je oprava obuvi.

Své o tom ví Andrej Němec, do jehož malé opravny obuvi vedle vchodu do supermarketu na barrandovském Tilleho náměstí zavítá v posledních týdnech jen pár lidí denně.

„Ševcovinu dělám celý život. Na Barrandově působím čtrnáct let. Nezažívám teď úplně ideální časy. Občas jsem rád, že se mi trochu nakupí práce a mám alespoň na nájem. Tento měsíc se to, zdá se, podaří,“ říká pro deník Metro Němec.

Výlet za kvalitou
Sympatický švec s prošedivělým plnovousem a brýlemi je v posledních dnech hitem sociálních sítích. Jeden z jeho zákazníků, který si u něj nechal spravit několik párů bot, byl totiž natolik spokojen s výsledkem, že Němcův příběh sdílel i s jeho fotografií na Facebooku. Vlna solidarity na sebe nenechala dlouho čekat. Sympatický obuvník nasbíral stovky komentářů a lajků v nejrůznějších skupinách. Lidé se v nich také zavazují, že si musejí za šikovným ševcem brzy udělat výlet.

„Za dobrým obuvníkem se určitě zajet vyplatí. Když vidím, jaká sebranka opravuje boty v centru Prahy, tak mi jde z toho hlava kolem. Nejsou mnohdy vůbec vyučení a na jejich práci je to znát. Odfláknutou práci ale někdy pouhým okem na ulici nepoznáte a někomu to holt stačí,“ dodává Němec, který pokud je horší den, vydělá jen několik set korun.

Fundus neopravuje
O opravování bot ztrácejí zájem nejen Pražané, ale i filmaři z nedalekých Barrandovských ateliérů. Oddělení zdejšího kostýmního fundusu totiž sice za běžných okolností nabízí unikátní kolekci více než 350 tisíc kusů kostýmů, obuvi, vlásenek a dalších kostýmních doplňků. Problém je ale podle Němce v tom, že s odlivem filmařů způsobeným pandemií už není tolik bot, které je třeba opravovat.

„Těch bot tam mají tuším stabilně něco okolo deseti tisíc párů. To teď bohužel kleklo,“ kroutí hlavou obuvník.

Zapadlá provozovna
Opravna obuvi a koženého zboží Andreje Němce se nachází na Tilleho náměstí 793 v Praze 5. Provozovna leží pár kroků od zastávky Chaplinovo náměstí nebo také Poliklinika Barrandov. Zhruba někde mezi. Na sociálních sítích lidé píšou, že je zelený nápis „Opravy obuvi“, který krámek zdobí, těžko k nalezení. Podle Němce ale zapadlá provozovna vypadá zcela jinak.

„Je to moje čtvrtá provozovna. Dřív jsem působil v Krkonošské na Vinohradech. Ale dovedete si asi představit ten nekřesťanskej nájem. Pak jsem byl na Floře. To mělo zase vadu tu, že to bylo ve sklepě a zejména důchodci se tam nechtěli po schodech dolů moc hrabat. Nu a před Barrandovem jsem byl chvíli u soudní budovy v Praze 10,“ vzpomíná pro Metro Němec s tím, že by se ze svého současného působiště na Barrandově stěhoval jen nerad. Aktivně se totiž podílel na jeho budování.

„Když jsem si před těmi čtrnácti patnácti lety přivydělával vedle v Bille jako brigádník, napadlo mě si tu udělat jednoduchým přepažením malou dílnu. A to se mi také povedlo uskutečnit. Určitě se u mě zastavte, budu rád a opravím všechno. Třeba i botu napůl sežranou od psa,“ směje se Němec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek