metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Větší foto
Ve snímku Yesterday zapomněl i zpěvák Ed Sheeran. | foto: CINEMART

Zapomínání mívá na plátnech mnoho kreativních podob

  11:00
Komedie, mysteriózní thriller i akčňák. Filmy, kde je ústředním dějovým bodem amnézie, diváky baví.

Ještě včera všichni znali jednu z nejslavnějších kapel všech dob – Beatles. Dneska si ale jejich písničky pamatuje jediný člověk, a tak se rozhodne tuhle skutečnost vytěžit na maximum, přivlastnit si jejich songy a dobýt s nimi pódia. Tak zní stručný popis děje komediálního snímku Yesterday, který příští týden vstoupí i do českých kin. Deník Metro se o dojmy z tohoto filmu dělí se čtenáři v textu níže. Ústředním bodem děje je jakýsi druh amnézie, která postihne celý svět. A jak všichni dobře víme, motiv ztráty paměti baví filmové diváky už od dob Hitchcocka.

Filmy s amnézií

  • Mysteriózně si s motivem ztráty paměti pohrávají například tvůrci snímků Třinácté patro, Smrtihlav, Annihilation či Rozdvojená duše.
  • Komediální žánr si motiv amnézie půjčil do snímků Muži v černém, Hledá se Nemo či 50x a stále poprvé. V tomto snímku přitom tvůrci amnézii využívají velmi kreativně. Hlavní hrdinka totiž každou noc zapomene a probouzí se tak zdánlivě stále znovu v tentýž den. Vše ale změní láska.

Tento žánr se dá totiž pojmout nejen komediálně jako ve filmech 50x a stále poprvé či animáku Hledá se Dory, ale také mysteriózně, jako je tomu ve snímcích Věčný svit neposkvrněné mysli s v té době netradičně vážným Jimem Carreym či Memento režiséra Christophera Nolana.

„Memento je zajímavý a dnes již kultovní mysteriózní snímek. Protože je však odvyprávěn pozpátku (což ho činí originálním), divák si nemůže vychutnávat žádnou ze scén naplno, protože nezná spojitosti a souvislosti případu – a tím vyprchává i napětí,“ napsal o snímku na filmovém webu csfd.cz uživatel s přezdívkou clintestwood. Pojmenoval tak asi jedinou slabinu, která je tomuto snímku vyčítána.

Faktem zůstává, že si amnézie na filmových plátnech vždy rozuměla nejlépe právě s mysteriózními thrillery. Tento motiv se ale tvůrcům daří (především finančně) vytěžovat i v komediích. Typickým příkladem je Pařba ve Vegas a její dvě následná pokračování.

„I já, čerstvě osmnáctiletý, jsem jednou zažil situaci – What happened last night? Co na tom, že jsem neměl tygra v koupelně, nevzal jsem si prostitutku nebo mi nezmizel kamarád. Stejně to nebylo příjemné,“ okomentoval film na csfd.cz uživatel viperblade.

Ztráta paměti je podle odborníků ve skutečném životě, na rozdíl od filmového, sice zničující, ale ne vždy definitivní událostí. Proto není divu, že se stala ústředním motivem spousty filmů posledních desetiletí. Lidé, kteří si projdou nehodou nebo traumatickou událostí a trpí amnézií, jsou obvykle zcela odkázáni na pomoc okolí. Pokud se ale motiv použije v ryze akčním snímku, je obvykle zaděláno na dobrodružství. Hrdina Jason Bourne (hraje ho herec Matt Damon) svou paměť dokonce odkrýval na plátně hned ve čtyřech filmech. „Jakkoli by se mohlo zdát, že Matt Damon zestárl a pokračování úspěšné akční filmové série je zbytečné, není tomu tak. Tvůrci nám přinesli perfektní akcí nabitý thriller,“ napsal o posledním pokračování s názvem Jason Bourne filmový web Nafilmu.cz. 

Recenze: Svět na Beatles zapomněl, na Eda Sheerana však nikoli

Neúspěšný písničkář Jack (Himesh Patel) baví v britském filmu Yesterday na pódiu vesměs jen svoji manažerku a kamarádku Ellie (Lily Jamesová). Když se hlavní hrdina rozhodne pověsit neúspěšnou kariéru na hřebík, srazí ho autobus a začnou se dít věci. Tou vůbec nejmarkantnější je fakt, že celý svět zapomněl na písně od Beatles. Nu a když je začne Jack vydávat za své, jde o nakopnutí kariéry správným směrem.

Za Yesterday, jenž dorazí do kin příští čtvrtek, stojí režisér Danny Boyle a scenárista Richard Curtis. Poselství snímku je prosté. Písně od liverpoolských brouků mají i po letech sílu. Komediální scenárista Curtis film popisuje jako předvídatelně nepředvídatelnou komedii plnou skvělé muziky. Nejsem si ale jistý, zda to nejsou jen vykalkulované propagační řeči.

U filmu, jako je Yesterday, je celkem jednoduché se při jeho popisu nejprve zaměřit na pozitiva. Tím vůbec největším je samotný námět kolektivní ztráty paměti, který je tu také perfektně vytěžen. Nechci zbytečně obírat diváky o překvapení, a tak jen zdůrazním, že svět nezapomněl jen na Beatles, ale také na jiné kapely i věci z běžného života. Když se k tomu přidají sympatičtí herci i citace z textů legendární liverpoolské kapely nenápadně rozstrkané do filmových dialogů, příjemný snímek je na světě.

Yesterday ale nelze pouze chválit. Až v sále na novinářské projekci jsem si uvědomil, že jsem nebyl na téměř ryze romantickém snímku již mnoho let. Film mi dal následně odpověď na to, proč. Režisér Boyle, který má Oscara za Milionáře z chatrče, totiž sice děj snímku nechává postupně gradovat, v poslední třetině to však vypadá, jako by se tohoto stylu vzdal. Divákovi tu servíruje na můj vkus několik stupidních zvratů a také romantické klišé, které se již objevilo v desítkách filmů. Mě tenhle dojezd na volnoběh vlastně zas tolik nebavil. Je otázkou, co na to řeknou běžní diváci.

Zvláštní kapitolou je zpěvák Ed Sheeran, který si v Yesterday střihl jednu z hlavních rolí. Osobně jeho zapojení považuji za herecký reparát za relativně nedávný štěk v seriálu Hra o trůny. Zároveň vás jeho zapojení nutí k zamyšlení nad tím, zda byste chtěli žít ve světě, kde si nikdo nepamatuje skupinu Beatles, ale Eda Sheerana ano. 

Filmu dávám 60 %.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek