metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zásadním nástrojem k oživení ekonomiky je rychlá vakcína

  12:08
Šetřílci se radují, čeští ekonomové však spíše pláčou. Peníze totiž moc neobíhají a spíše leží na účtech.

Blíží se konec roku, ale obchodními centry nezní veselé rolničky a koledy. Lidé sice nakupují, ale spíš na e-shopech. Podobně se chovají podnikatelé. Jsou ve střehu.

České podniky se totiž dostaly již třetí měsíc za sebou do ojedinělé situace, tu ekonomika nepamatuje. Na firemních účtech je totiž více peněz, než kolik podniky a organizace dluží. Saldo objemu jejich vkladů a úvěrů ke konci září dosahovalo téměř 27 miliard korun. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky (ČNB), na které upozornila Česká bankovní asociace (ČBA).

Málo nakažených, hodně utrácejících
Podle statistiky ČNB září přineslo další vzestup korunových úložek i depozit v cizí měně jak u firem, tak i v domácnostech a u živnostníků. „Nadále se tak projevuje snaha o hromadění pohotových finančních rezerv,“ uvedl analytik asociace Miroslav Zámečník. Převis vkladů domácností (bez živnostníků) nad úvěry je nadále vysoký a jenom v září překročil jeden bilion korun.

Našetřené peníze

  • Více než čtyři biliony korun mají nyní na kontech české firmy (kromě bank a dalších finančních institucí), domácnosti a živnostníci v Česku. 
  • O jednačtyřicet miliard korun vzrostly v září úspory firem, domácností i drobných živnostníků. Domácnosti odložily přes 20 miliard korun, firmy 18 miliard a živnostníci dvě a půl miliardy korun. 

Analytik České spořitelny Michal Skořepa se domnívá, že například za šetřením v případě domácností nejsou obavy z budoucnosti, ale spíše zdravotní obavy a protipandemické zákazy. „Lidé méně utráceli za zahraniční dovolenou, za návštěvy v restauracích, za oděvy a podobně,“ říká Skořepa. Pokud se restrikce zmírní už před Vánocemi, lidé začnou peníze opět vydávat. Důležité bude, jak se vyvinou data o nákaze. „V této souvislosti ale nelze vyloučit hrozbu vyprodání některých druhů zboží,“ uzavírá analytik České spořitelny Skořepa.

Ekonomiku resuscitují vědci, pak záleží na vládě
O důležitosti zdravotního vývoje nepochybuje ani Zámečník, analytik z bankovní asociace. Recept na to, aby firmy a lidé přestali „sedět na penězích“, vidí poměrně jasně. „Oživení nastane v okamžiku, kdy se objeví použitelná vakcína,“ říká Zámečník. Řešení tak mají v rukách především vědci. Vzestup může být podle Zámečníka v ten okamžik velice rychlý. „Je to silný psychologický moment. Vkladů je nyní dostatek, i když netvrdím, že je mají všichni a že jich mají všichni hodně. Pokud se ale k objevu spolehlivé vakcíny přidají vhodné podpůrné nástroje, a to je nyní na vládě, lze s rychlým oživením počítat,“ doplňuje Zámečník.

Kdo si může nyní alespoň mnout ruce, to jsou poskytovatelé úvěrů na bydlení. Navzdory tomu, že díky překvapivě vysokému zájmu o hypotéky je rekordní i objem půjček bankovní soustavy domácnostem. Jenom v září uzavřeli Češi hypoteční úvěry za více než 22 miliard korun. Letos by tak mohl padnout absolutní roční hypoteční rekord. „Nemovitosti představují z dlouhodobého hlediska jedny z nejbezpečnějších investic, což se projevuje právě při nejrůznějších krizích, jako je ta současná,“ komentuje situaci developer Evžen Korec z Ekospolu.

Rodiče myslí na potomky, ukládají pravidelně
Jak ukázal průzkum investiční platformy Portu, co se domácností týká, dvě třetiny rodičů ukládají svým dětem peníze na účty nebo jiným způsobem investují pro své potomky. Nejčastěji se jedná o částku od 500 do 1500 korun měsíčně. Z těch, kteří dětem spoří či investují, to 74 procent činí pravidelně. Zbývající zhruba čtvrtina tak činí nepravidelně, podle aktuálních možností. „Pravidelnost je to, co se v delším časovém horizontu počítá a vyplácí,“ říká šéf Portu Radim Krejčí. 

Dovolená? Češi brzdí

  • Zima bude jiná. Necelé dvě třetiny z nás v tuto chvíli vůbec neplánují vánoční a vůbec zimní odpočinek. A ti, co s ním počítají, mají velmi střízlivý přístup, nákup nechávají na poslední chvíli a drtivá většina bude trávit dovolenou v českých zimních střediscích. Zodpovědnost Čechů se projevuje i snahou snížit náklady a financovat dovolenou z běžného platu či úspor. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Equa bank.
  • Protiepidemická opatření změnila letos řadu pracovních i soukromých plánů. Češi si při zvažování letošní zimní dovolené proto drží střízlivý přístup – a moc dopředu neplánují. „Důvodem je nejen nejistota ohledně možnosti cestování, a to nejen do zahraničí, ale i v rámci ČR, ale i zodpovědný přístup. Češi nyní více spoří, nárůst zůstatků na spořicích účtech je o dvacet procent vyšší v porovnání se začátkem letošního roku,“ říká Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank.
  • Podle výzkumu Equa bank 60 procent Čechů proto zimní dovolenou v tuto chvíli raději vůbec neplánuje. Obezřetní jsou však i ti, kdo s dovolenou stále počítají a nijak s investicí do dovolené nespěchají. Nákup pobytu v dovolenkové destinaci nechává takřka polovina dotazovaných na dobu kratší než měsíc před odjezdem. Šestnáct procent si pak chce koupit ubytování dokonce jen týden před možným odjezdem. 
  • Větší příklon Čechů k obezřetnosti je vidět na předpokládaných dovolenkových výdajích. Nejvíc (60 procent) je těch, kteří hodlají za zimní rekreaci vydat maximálně pět tisíc korun. Loni to bylo o dvacet procent lidí méně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Vaše fotky z Prahy