metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Další 1 fotografie v galerii
Všechny výhledy najdete na jednom místě. Více na webu iprpraha.cz. | foto: IPR PRAHA

Zasněžená Praha i v červnu. Prohlédněte si město pěkně zblízka a ze všech úhlů

  4:53
Městští plánovači spustili webovou aplikaci, díky níž si lze prohlédnout 3D model Prahy z nejrůznějších vyhlídkových bodů.

Všechny výhledy na hlavní město teď najdete na jednom místě. Institut plánování a rozvoje (IPR) totiž spustil novou aplikaci, která vám umožní podívat se v Praze kamkoli a prakticky odkudkoli.

„Nastavení pohledů je možné si přizpůsobit dle svých potřeb. Díky tomu bude aplikace přínosná nejen pro úředníky, kteří ji využijí při posuzování navrhovaných změn, ale i pro širokou veřejnost. Ta se v ní seznámí s průběžně aktualizovaným výběrem nejvýznamnějších pohledů na město,“ říká mluvčí IPR Marek Vácha. Praha je specifická svým vrstevnatým terénem, díky němuž má mnoho vyhlídek. „Některá místa jsou klíčová pro kompozici města. Například ta, ze kterých jsou viditelné pro Prahu charakteristické pohledy. A právě těm se věnuje nová webová aplikace IPR Vyhlídkové body. Webová aplikace s prohlížečkou 3D modelu obsahuje celkem 245 vyhlídkových bodů určených pro ověřování stavebních změn ve sledovaných pohledech,“ dodává Vácha.

Lidé mohou v nové aplikaci poprvé snadno porovnat fotografické snímky pohledů s digitálním 3D modelem Prahy. „Aplikaci určitě ocení například projektanti, kteří tak získají přístup k datům určeným pro vkládání návrhů a jejich ověřování ve stanovených pohledech,“ doplňuje náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Appka umožňuje vybírat mezi jednotlivými pohledy a jejich fotografickými záznamy ze seznamu či v mapovém okně. Rozšířené zobrazení okna navíc uživatelům umožňuje zobrazit i vrstvy významných svahů a jejich hran, které spoluutvářejí kompozici pražské krajiny. Zobrazení pohledu ve 3D modelu lze přizpůsobit například i změnou počasí. Uživatel si může upravit oblačnost, mlhu, déšť nebo sníh či změnit čas pohledu a tím ovlivnit dopad stínů i barev denního světla. Ovládače rovněž umožňují upravit šířku záběru i polohu stanoviště.

„Databáze vyhlídkových bodů byla poprvé publikována v Územně analytických podkladech už v roce 2008 a od té doby je průběžné aktualizovaná. Například nejmladších 35 vyhlídkových bodů pochází z roku 2021, z návrhu Metropolitního plánu. Díky přesným údajům o poloze stanoviště a pořízenému snímku máme možnost vyhlídkové body průběžně aktualizovat tak, aby městská krajina mohla být do budoucna průběžně monitorována a hodnocena,“ uzavírá ředitel IPR Ondřej Boháč.

Komentáře

Hlavní zprávy

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek

Pražští strážníci mají vlastní tramvaj, majáky ale nemá. Modrý vůz slouží k náboru

vydáno 29. listopadu 2022  17:44

„Jupíííí, máme svoji tramvaj,“ radují se od začátku tohoto týdne pražští strážníci na svém Facebooku. Tramvaj s tematickým modrým polepem, siluetami...  celý článek