metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 15 °C

Čtvrtek, 28. října 2021. Den vzniku samostatného československého státu.

Další 2 fotografie v galerii
Michal Kadaník při práci. K ní potřebuje přesné ruce a zrak chirurga. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Zásnubní guru má rád zlato, ale i kyberpunk

  9:30
Z punkové dílny u Berouna se dostal mezi designérskou elitu. Šperkař Michal Kadaník je zásnubním guru.

Před čtyřmi lety jste si na jaře v magazínu Metro mohli přečíst reportáž o tom, jak se vyrábí prsteny. Redaktoři si to v malé dílně ve středočeské vesničce u Berouna dokonce sami vyzkoušeli. Designér a šperkař Michal Kadaník tehdy zaujal svým přístupem k práci – naslouchal zákazníkům a konzultoval s nimi, jak má prsten vypadat.

Fotogalerie

Tento přístup společně s jeho novátorstvím nakonec udělal díru do světa a Michal po několika vítězstvích na designérských přehlídkách otevřel novou dílnu v pražské Haštalské ulici. V domě, kde je hned několik dalších zlatníků a šperkařů.

Nyní k němu chodí páry a Michal s nimi konzultuje jejich snubní i zásnubní prsteny, které mohou stát klidně i šedesát tisíc korun.

„V Česku se rozmohl trend zásnubních prstenů,“ říká Michal. „Stal jsem se jakýmsi zásnubním rádcem. Radím chlapům, jak je vybírat, ale i jak darovat,“ říká s tím, že ho design osmdesáti procent tvorby napadá už ve vlaku, kterým jezdí od Berouna.

Michalovi je čtyřiatřicet, ale první šperk vyrobil už v šestnácti letech. „Byl to přívěsek pro moji mámu. Na střední škole jsem potají vyráběl na soustruhu místo matek šperky pro holky, které jsem chtěl sbalit. První prsten jsem vyrobil v sedmnácti,“ vzpomíná.

Paralelně začal kreslit, ať už to byly nákresy modelů, nebo graffiti. „Postupem času jsem to vše spojil: lásku, šperky i kresby,“ směje se. Vystudoval zlatnický obor u Leoše Lambeitla a od roku 2005 začal produkovat své vlastní autorské šperky včetně snubních a zásnubních prstenů.

„A ono je vlastně vše stále vše při starém: dělám převážně ženám ve svém okolí radost. Jen už to není na soustruhu, ale v mé šperkařské dílně. Jen už je nezískávám pro sebe, ale pomáhám stovkám mužů získat srdce té, před kterou si jednou pokleknou. Já už tu svou našel, teď je řada na vás,“ píše na svých stránkách www.reklaano.cz.

Posun v módě vidí v tom, že dnes ženy chtějí, aby mohly nosit zásnubní i snubní prsten společně. Tomu se podřizuje i design: někdy se mohou prsteny doplňovat a jeden bez druhého není kompletní. Samozřejmostí je, že jsou často osazeny nějakým drahým kamenem, nejčastěji briliantem.

Postup výroby vypadá tak, že Michal nejdřív vymyslí design, nakreslí ho ve speciálním softwaru a nechá vytisknout na 3D tiskárně. Pak model obtiskne do formy z vulkanické gumy. Do ní se stříkne vosk a výsledek spolu s jinými modely nechá vsadit do kyvety. Vznikne polotovar z bílého či červeného zlata, ten pak vyleští a osadí kameny. Nakonec prsten projde galvanickým pokovením.

„Ve svých designech chci zhmotnit především harmonii a stabilitu svazku. Ušlechtilé materiály, které volím, jsou zase symbolem odolnosti a nerozlučnosti páru,“ dodává. Cenu zásnubních prstenů ovlivňuje velikost kamene, snubní prsteny zejména jejich váha. Začínají zhruba na osmnácti tisících korun za prsten a zahrnují osobní konzultaci a zkoušku.

Michal Kadaník nedávno představil řadu prstenů, která osloví i mnohé muže s rockerskou duší. Jmenuje se Cyberpunk a promítá se v ní fantaskní svět blízké budoucnosti a hi-tech. Inovativní je i samotný způsob výroby. Prsteny vznikají přímým 3D tiskem tzv. sintrováním neboli spékáním ocelového či titanového prachu pomocí laserového paprsku. „Chtěl jsem navrhnout atypické prsteny pro lidi, kteří chtějí výběrem šperku vybočit z řady a neberou zas až tak vážně zajeté svatební tradice. Do své nové kolekce jsem promítl nálady a motivy kyberpunkových filmů a knih, sám jsem jejich velkým fanouškem. Prsteny jsem proto také pojmenoval Blade Runner, Neo, Trinity nebo Tron,“ dodává Michal.

Výběr z tvorby

  • Všechny kameny mají certifikát pravosti, zlato je puncováno na Puncovním úřadě.
  • Zásnubní prsten Mol z bílého a červeného zlata je osazený briliantem obklopeným perličkami z červeného zlata. Cena od 17 640 Kč.
  • Zásnubní prstenLucidakorunuje třpytivý briliant, který dodá žádosti o ruku náležitý lesk. Cena od 19 400 Kč.
  • Cena páru kolekceCyberpunkvyrobeného z ocelizačíná na 15 000 korunách, titanové provedení vyjde na 20 000 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Xindl X: Na koncertě se těším hlavně na šedesátičlenný sbor

vydáno 27. října 2021  8:56

Písničkář Ondřej Ládek, známý jako Xindl X, vypouští v pátek novou desku s názvem Terapie. V rozhovoru pro Metro mluvil nejen o netradičním vzniku alba,...  celý článek

Fotili jste zarostlé značky. Už jsou také díky vám opět viditelné

vydáno 27. října 2021  6:55

Je to pár týdnů, co jsme čtenáře deníku Metro vyzvali, aby nám zasílali fotografie špatně viditelných dopravních značek. Následně k nám do redakce...  celý článek

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Vaše fotky z Prahy