metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 7 °C

Úterý, 19. listopadu 2019. Svátek má Alžběta.
Opoziční zastupitel Milan Macek
Opoziční zastupitel Milan Macek | foto: KSČM

Zastupitel Prahy 5 Macek zvažuje trestní oznámení kvůli náhradám

31. ledna 2014  17:37 ČTK
Zastupitelstvo Prahy 5 ve čtvrtek v noci na svém jednání opět odmítlo projednat problematické náhrady zastupitelů. Opoziční zastupitel Milan Macek proto zvažuje podat trestní oznámení.

Pobírání náhrad u dvou ze zastupitelů již prověřuje policie, Macek však chce, aby prošetřila vyplácení nejen za nynější volební období, ale až do roku 2004. Radnice Prahy 5 s ohledem na policejní vyšetřování nechce případ komentovat, navíc již prý byla výrazně zpřísněna pravidla vyplácení. Podle některých informací si někteří ze zastupitelů nechali proplatit měsíčně až 36 tisíc korun.

Macek žádá prošetření

"Vzhledem k tomu, že je to již potřetí, co byl materiál zamítnut, tak mám podezření, že může existovat organizovaná skupina," řekl Macek s tím, že vyplácení náhrad navíc již zhruba 20krát takzvaně interpeloval.

Macek žádá prošetření mimo jiné proto, že zastupitelé pouze vykazují, ale neprokazují, že skutečně podnikají. Navrhl proto zařadit do pravidel vyplácení vzoreček, podle kterého by se dalo spočítat, zda ten který zastupitel skutečně podniká. "To by prokázalo, zda nepodniká pouze formálně," řekl Macek.

Vyplácení může být neoprávněné

Dále Macek upozorňuje, že se v médiích objevují informace, podle nichž si někteří zastupitelé nechají vyplácet náhrady neoprávněně. Právě to chce, aby radnice prošetřila, a to zpětně až do roku 2004. Navíc mu vadí, že městská část nechce k problému opozici poskytnout žádané informace.

Zda a kdy trestní oznámení na neznámého pachatele podá, ale zatím neví. Nejdříve si chce sehnat informace k vyšetřování policie. Ta v současnosti prověřuje dva zastupitele, zajímá se údajně ale i o další. "Chci zjistit, v jakém je to stadiu, pak se rozhodnu, zda podám vlastní, nebo se případně připojím ke stávajícímu," řekl.

Radnice podmínky změnila

Radnice Prahy 5 prý již změnila podmínky proplácení. "Zpřísnili jsme je a byla snížena paušální hodinová částka, kterou může zastupitel žádat. Také byla k čestnému prohlášení přiložena informace, co se může stát v případě uvádění zkreslených informací," řekl mluvčí úřadu Ivona Kratochvílová. Radnice se podle ní již přidala k žádosti o náhradu škody a na všech zasedáních výborů musí být vyplněna prezenční listina.

Chybné údaje

  • Z dokumentů vyplývá, že v minulosti kupříkladu minimálně v jednom případě jsou v takzvaných výčetkách uvedeny chybné údaje. 
  • Konkrétně částka za hodinu práce ve výši 900 korun - v době, kdy byla odevzdávána, byla maximální možná sazba 450 korun za hodinu. 
  • Podle dalších výčetek si někteří zastupitelé nechali proplácet jednání s občany, svými kolegy, s úředníky na radnici nebo jednání zastupitelského klubu.
  • Zastupitelé páté městské části již v září snížili maximální možnou výši náhrad na 325 korun za hodinu. 
  • Původně vyplácená částka byla 450 korun.
  • Výměr začal platit 1. října 2013. Maximálně pak pro radnici mohou zastupitelé pracovat 60 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Zelené Metro jede na žluté vlně. Čtenáři si hrají. Přidejte se

Vzkaz nemusíte jen psát.
vydáno 18. listopadu 2019  14:23

Každý den v rubrice SERVIS vychází takzvaný #metrotag. Žlutý rámeček mohou čtenáři využít ke vzkazu, který se v dalších dnech objeví v našich novinách.  celý článek

Komerční sdělení

Adidas Runners Prague mění běh na zábavu

Adidas Runners
vydáno 18. listopadu 2019  7:00

- Možná jste už po Praze spatřili běhat větší skupinky lidí, mnoho z nich v černých tričkách. Běh je nejlevnějším sportem a taky přirozeným lidským...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám