metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Sobota, 18. září 2021. Svátek má Kryštof.
Opoziční zastupitel Milan Macek | foto: KSČM

Zastupitel Prahy 5 Macek zvažuje trestní oznámení kvůli náhradám

  17:37
Zastupitelstvo Prahy 5 ve čtvrtek v noci na svém jednání opět odmítlo projednat problematické náhrady zastupitelů. Opoziční zastupitel Milan Macek proto zvažuje podat trestní oznámení.

Pobírání náhrad u dvou ze zastupitelů již prověřuje policie, Macek však chce, aby prošetřila vyplácení nejen za nynější volební období, ale až do roku 2004. Radnice Prahy 5 s ohledem na policejní vyšetřování nechce případ komentovat, navíc již prý byla výrazně zpřísněna pravidla vyplácení. Podle některých informací si někteří ze zastupitelů nechali proplatit měsíčně až 36 tisíc korun.

Macek žádá prošetření

"Vzhledem k tomu, že je to již potřetí, co byl materiál zamítnut, tak mám podezření, že může existovat organizovaná skupina," řekl Macek s tím, že vyplácení náhrad navíc již zhruba 20krát takzvaně interpeloval.

Macek žádá prošetření mimo jiné proto, že zastupitelé pouze vykazují, ale neprokazují, že skutečně podnikají. Navrhl proto zařadit do pravidel vyplácení vzoreček, podle kterého by se dalo spočítat, zda ten který zastupitel skutečně podniká. "To by prokázalo, zda nepodniká pouze formálně," řekl Macek.

Vyplácení může být neoprávněné

Dále Macek upozorňuje, že se v médiích objevují informace, podle nichž si někteří zastupitelé nechají vyplácet náhrady neoprávněně. Právě to chce, aby radnice prošetřila, a to zpětně až do roku 2004. Navíc mu vadí, že městská část nechce k problému opozici poskytnout žádané informace.

Zda a kdy trestní oznámení na neznámého pachatele podá, ale zatím neví. Nejdříve si chce sehnat informace k vyšetřování policie. Ta v současnosti prověřuje dva zastupitele, zajímá se údajně ale i o další. "Chci zjistit, v jakém je to stadiu, pak se rozhodnu, zda podám vlastní, nebo se případně připojím ke stávajícímu," řekl.

Radnice podmínky změnila

Radnice Prahy 5 prý již změnila podmínky proplácení. "Zpřísnili jsme je a byla snížena paušální hodinová částka, kterou může zastupitel žádat. Také byla k čestnému prohlášení přiložena informace, co se může stát v případě uvádění zkreslených informací," řekl mluvčí úřadu Ivona Kratochvílová. Radnice se podle ní již přidala k žádosti o náhradu škody a na všech zasedáních výborů musí být vyplněna prezenční listina.

Chybné údaje

  • Z dokumentů vyplývá, že v minulosti kupříkladu minimálně v jednom případě jsou v takzvaných výčetkách uvedeny chybné údaje. 
  • Konkrétně částka za hodinu práce ve výši 900 korun - v době, kdy byla odevzdávána, byla maximální možná sazba 450 korun za hodinu. 
  • Podle dalších výčetek si někteří zastupitelé nechali proplácet jednání s občany, svými kolegy, s úředníky na radnici nebo jednání zastupitelského klubu.
  • Zastupitelé páté městské části již v září snížili maximální možnou výši náhrad na 325 korun za hodinu. 
  • Původně vyplácená částka byla 450 korun.
  • Výměr začal platit 1. října 2013. Maximálně pak pro radnici mohou zastupitelé pracovat 60 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 17. září 2021  8:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Sto kroků do nebe. Tip na rychlý výlet

vydáno 17. září 2021  5:24

Z rozhledny Máminka uvidíte klidně i Krkonoše nebo Šumavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy