metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada
Opoziční zastupitel Milan Macek | foto: KSČM

Zastupitel Prahy 5 Macek zvažuje trestní oznámení kvůli náhradám

  17:37
Zastupitelstvo Prahy 5 ve čtvrtek v noci na svém jednání opět odmítlo projednat problematické náhrady zastupitelů. Opoziční zastupitel Milan Macek proto zvažuje podat trestní oznámení.

Pobírání náhrad u dvou ze zastupitelů již prověřuje policie, Macek však chce, aby prošetřila vyplácení nejen za nynější volební období, ale až do roku 2004. Radnice Prahy 5 s ohledem na policejní vyšetřování nechce případ komentovat, navíc již prý byla výrazně zpřísněna pravidla vyplácení. Podle některých informací si někteří ze zastupitelů nechali proplatit měsíčně až 36 tisíc korun.

Macek žádá prošetření

"Vzhledem k tomu, že je to již potřetí, co byl materiál zamítnut, tak mám podezření, že může existovat organizovaná skupina," řekl Macek s tím, že vyplácení náhrad navíc již zhruba 20krát takzvaně interpeloval.

Macek žádá prošetření mimo jiné proto, že zastupitelé pouze vykazují, ale neprokazují, že skutečně podnikají. Navrhl proto zařadit do pravidel vyplácení vzoreček, podle kterého by se dalo spočítat, zda ten který zastupitel skutečně podniká. "To by prokázalo, zda nepodniká pouze formálně," řekl Macek.

Vyplácení může být neoprávněné

Dále Macek upozorňuje, že se v médiích objevují informace, podle nichž si někteří zastupitelé nechají vyplácet náhrady neoprávněně. Právě to chce, aby radnice prošetřila, a to zpětně až do roku 2004. Navíc mu vadí, že městská část nechce k problému opozici poskytnout žádané informace.

Zda a kdy trestní oznámení na neznámého pachatele podá, ale zatím neví. Nejdříve si chce sehnat informace k vyšetřování policie. Ta v současnosti prověřuje dva zastupitele, zajímá se údajně ale i o další. "Chci zjistit, v jakém je to stadiu, pak se rozhodnu, zda podám vlastní, nebo se případně připojím ke stávajícímu," řekl.

Radnice podmínky změnila

Radnice Prahy 5 prý již změnila podmínky proplácení. "Zpřísnili jsme je a byla snížena paušální hodinová částka, kterou může zastupitel žádat. Také byla k čestnému prohlášení přiložena informace, co se může stát v případě uvádění zkreslených informací," řekl mluvčí úřadu Ivona Kratochvílová. Radnice se podle ní již přidala k žádosti o náhradu škody a na všech zasedáních výborů musí být vyplněna prezenční listina.

Chybné údaje

  • Z dokumentů vyplývá, že v minulosti kupříkladu minimálně v jednom případě jsou v takzvaných výčetkách uvedeny chybné údaje. 
  • Konkrétně částka za hodinu práce ve výši 900 korun - v době, kdy byla odevzdávána, byla maximální možná sazba 450 korun za hodinu. 
  • Podle dalších výčetek si někteří zastupitelé nechali proplácet jednání s občany, svými kolegy, s úředníky na radnici nebo jednání zastupitelského klubu.
  • Zastupitelé páté městské části již v září snížili maximální možnou výši náhrad na 325 korun za hodinu. 
  • Původně vyplácená částka byla 450 korun.
  • Výměr začal platit 1. října 2013. Maximálně pak pro radnici mohou zastupitelé pracovat 60 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek