metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.
Adriana Krnáčová | foto: ANO

Zastupitelé budou rozhodovat o zkrácení doby příspěvku v diskusi

  6:20
Zastupitelé hlavního města by dnes měli kromě obvyklých bodů jednat také o změně jednacího řádu, kterou omezí možnost vystoupení zastupitelů na tři minuty. Návrh této změny již schválili koaliční radní. V metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Příspěvky zastupitelů zatím časově omezeny nebyly.

Proti plánu pražské vládnoucí koalice včera postavila celostátní vedení ODS a TOP 09. Zkrácení doby na příspěvky považují za ohrožení demokracie.

Podle předsedy ODS Petra Fialy vedení hlavního města zneužívá své moci a má pocit, že si může dělat cokoliv. Pokud se o návrzích na změnu programu bude nově hlasovat bez rozpravy, opoziční strany tak podle ODS i TOP 09 ztratí možnost přinášet na jednání zastupitelstva aktuální témata.

„Co se děje v Praze je pozoruhodné, demokracie je diskuse. A když se omezuje diskuse, tak se omezuje demokracie,“ řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj diskuse k politice a práci zastupitelů patří. „Vedení Prahy sleduje slova svého bosse, že se musí vést jako podnik, tak sledují jiné postupy. Věřím, že v Kostelci se také nediskutuje, kolik masa se nacpe do párků, přijde rozhodnutí, tolik masa se má cpát do párků a konec. Stejná představa je o vládnutí v Praze,“ dodal v narážce na předsedu hnutí ANO, vicepremiéra Anreje Babiše. Největší zpracovatel masa v Česku Kostelecké uzeniny patří do Babišovy skupiny Agrofert.

„Primátorka prohlásila, že bude transparentní, přitom zavedla náhubkový zákon a odmítá jakoukoliv diskusi. Koalice nechce mluvit o tom, co se jí nedaří, a proto nás omezuje,“ uvedl předseda klubu zastupitelů TOP 09 a bývalý náměstek primátora Václav Novotný.

Záměr zkrátit dobu příspěvků do diskuse schválili radní minulý týden. Chtějí se tak podle svého názoru vyhnout situacím, při nichž zastupitelé debatují i několik hodin, aniž je schválen program jednání.

Několikahodinovou debatu před hlasováním o programu zažili zastupitelé třeba při nedávném mimořádném jednání, které primátorka Adriana Krnáčová (ANO) svolala na žádost opozice. Ta se ji pokusila neúspěšně odvolat.

LKFGMJHV̒l�

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy