metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 18 °C

Sobota 28. května 2022. Svátek má Vilém
Adriana Krnáčová | foto: ANO

Zastupitelé budou rozhodovat o zkrácení doby příspěvku v diskusi

  6:20
Zastupitelé hlavního města by dnes měli kromě obvyklých bodů jednat také o změně jednacího řádu, kterou omezí možnost vystoupení zastupitelů na tři minuty. Návrh této změny již schválili koaliční radní. V metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Příspěvky zastupitelů zatím časově omezeny nebyly.

Proti plánu pražské vládnoucí koalice včera postavila celostátní vedení ODS a TOP 09. Zkrácení doby na příspěvky považují za ohrožení demokracie.

Podle předsedy ODS Petra Fialy vedení hlavního města zneužívá své moci a má pocit, že si může dělat cokoliv. Pokud se o návrzích na změnu programu bude nově hlasovat bez rozpravy, opoziční strany tak podle ODS i TOP 09 ztratí možnost přinášet na jednání zastupitelstva aktuální témata.

„Co se děje v Praze je pozoruhodné, demokracie je diskuse. A když se omezuje diskuse, tak se omezuje demokracie,“ řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle něj diskuse k politice a práci zastupitelů patří. „Vedení Prahy sleduje slova svého bosse, že se musí vést jako podnik, tak sledují jiné postupy. Věřím, že v Kostelci se také nediskutuje, kolik masa se nacpe do párků, přijde rozhodnutí, tolik masa se má cpát do párků a konec. Stejná představa je o vládnutí v Praze,“ dodal v narážce na předsedu hnutí ANO, vicepremiéra Anreje Babiše. Největší zpracovatel masa v Česku Kostelecké uzeniny patří do Babišovy skupiny Agrofert.

„Primátorka prohlásila, že bude transparentní, přitom zavedla náhubkový zákon a odmítá jakoukoliv diskusi. Koalice nechce mluvit o tom, co se jí nedaří, a proto nás omezuje,“ uvedl předseda klubu zastupitelů TOP 09 a bývalý náměstek primátora Václav Novotný.

Záměr zkrátit dobu příspěvků do diskuse schválili radní minulý týden. Chtějí se tak podle svého názoru vyhnout situacím, při nichž zastupitelé debatují i několik hodin, aniž je schválen program jednání.

Několikahodinovou debatu před hlasováním o programu zažili zastupitelé třeba při nedávném mimořádném jednání, které primátorka Adriana Krnáčová (ANO) svolala na žádost opozice. Ta se ji pokusila neúspěšně odvolat.

LKFGMJHV̒l�

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Láska, smrt & roboti. Animované antologie od Finchera a Millera jsou napotřetí ještě temnější

Strážce streamu
vydáno 27. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rok se s rokem sešel, a tak nám oblíbená dvojice filmových režisérů Tim Miller a David Fincher opět servíruje další řadu animovaných převážně...  celý článek

Radnice Prahy 13 se vzpírá. Nové byty na Hůrce nechtějí

vydáno 27. května 2022  13:52

Praha 13 je proti zástavbě Slunečního náměstí. „Neohradila se zatím oficiálně,“ tvrdí městští plánovači.  celý článek

Smutná zpráva od finančníků: Inflaci teď určitě neporazíte. Ani investicí na burze

vydáno 27. května 2022  5:34

Důvěřuj, ale prověřuj. Zní to paradoxně, ale jsou makléři, kteří varují před svými kolegy. Někteří prý totiž kážou vodu, ale sami ji nepijí.  celý článek

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek