metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
Marta Semelová
Větší foto
Marta Semelová | foto: MAFRA

Zavedeme evidenci domů a bytů, posvítíme si na Airbnb, slibuje Semelová

1. října 2018  14:27 Pavel Hrabica Metro.cz
Marta Semelová se uchází za KSČM o nejvyšší funkci v Praze. V minulosti se proslavila řadou kontroverzních výroků, například obhajuje okupaci roku 1968. Jako předchozím kandidátům jsme položili pět shodných otázek. Šestý dotaz vychází z jejího předvolebního programu.

V čem je program vaší strany lepší než ty konkurenční?
KSČM vychází ve svém volebním programu z denního kontaktu s lidmi, z jejich zkušeností a potřeb. Chceme řešit nehorázné ceny bydlení, a to městskou a družstevní výstavbou, odmítáme zahušťování sídlišť, devastaci historického centra a zástavbu zeleně, chceme změnit nesmyslný systém parkování. Prosazujeme bezplatnou MHD. Jsme pro nulovou toleranci hazardu, dealerům drog a vandalismu. Obnovíme síť jeslí, zadotujeme zájmovou činnost dětí a mládeže, aby byla dostupná všem. Podpoříme výstavbu domů pro seniory, ale také terénní sociální služby.

Je něco, za co byste minulé vedení pražského magistrátu pochválila?
To, že na náš dlouhodobý nátlak činí konkrétní kroky k navrácení vody Praze, respektive že dokončilo odkup 49 procent akcií od firmy Veolia. Vítáme i slevy v městské hromadné dopravě, k nimž město, poté co jsme opakovaně požadovali opatření vedoucí k zavedení bezplatné městské hromadné dopravy, přistoupilo, a vytvoření fondu bydlení, z kterého mohou být dotovány projekty výstavby dostupného bydlení.

Jaké by podle vás mělo být hlavní město v roce 2050?
Nechceme čekat až do roku 2050. Již teď musí vedení Prahy sloužit jejím obyvatelům a ne naopak. Chceme město, kde se občané dovolají svých práv a nebudou muset běhat od úředníka k úředníkovi. Město pro všechny generace, město bezpečné, zelené, vzdělané, s dostupnou kulturou a sportem. Město, kde nebudou zacpané silnice a padající mosty a chátrající budovy. Město, kde na ulici nebudeme potkávat bezdomovce a žebráky, ne proto, že je přemístíme jinam, ale proto, že problém budeme řešit.

Kdo byl nejlepším primátorem po roce 1989?
Teprve bude…

Jak daleko jste ochotna jít v kompromisech, abyste prosadila své předvolební cíle, pokud byste se stala pražskou primátorkou?
Nemíním slevovat z našeho volebního programu, ale nabízím spolupráci těm, kdo s námi bude chtít jednotlivé body, prospěšné pro život lidí a rozvoj města, prosazovat. Pochopitelně, že to je o věcné diskusi i o určitých přijatelných kompromisech.

Podle vašich propočtů by měla mít Praha odhadem asi 78 tisíc obecních bytů. Jak byste toho dosáhla?
Výstavbou městských nájemních a družstevních bytů se sníženým nájemným a státem dotovanou výstavbou nízkonákladových bytů. Dále chceme vyjednat, aby developeři předali městu z bytové výstavby určitý počet bytů s nižší cenou pro potřeby města. Provedeme evidenci prázdných bytů a domů se záměrem jejich využití pro bydlení. Zavedeme pravidla pro takzvané sdílené bydlení Airbnb, které v tuto chvíli funguje jako obyčejný byznys za účelem zisku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám