metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Hrabalova zeď v ulici Na Hrázi 24. | foto: Veronika Reicheltová, Metro.cz

Zažijte Hrabalův pivní slalom s přednáškou z historie i s ochutnávkou speciálu Trilobit

  18:25
Romantická Libeň poodhalí perličky z historie.

Pokud ještě nemáte program na dnešní podvečer a chcete si zavzpomínat i svlažit hrdlo zlatavým mokem, vydejte se na komentovanou procházku s názvem S Hrabalem po stopách libeňských hospod. Sraz je v 17 hodin v centru historie a kultury Libeňský svět v Pivovarnické ulici. Akcí, která je zdarma, provede radní Prahy 8 Michal Švarc.

Bude se povídat i pít
„Hospody v Libni mají velkou tradici. Od období padesátých a šedesátých let fungovaly jako kulturně-společenské instituce,“ vysvětluje Švarc. „Libeň byla oblast převážně dělnická, proto se tu mísili lidé od kladiva i pera, s Hrabalem v čele, který právě u piva čerpal inspiraci pro svá věhlasná díla,“ popisuje dobovou atmosféru Švarc.

Procházka začne zhruba půlhodinovou přednáškou o zajímavostech z historie pohostinství a pivovarnictví Prahy 8, následovat bude túra po stopách hospod existujících i zmizelých. Výklad se dotkne také současné situace a snahy místních putyk nesnadné časy přežít.

„Libeňskou historii tvoří nejen konzumace piva, ale také jeho výroba. Dříve proslulý Anglický pivovar před pěti lety znovu ožil, vaří se tam speciál Trilobit, který zajdeme ochutnat,“ říká Švarc.

Svatební perličky
Hrabal a jeho přátelé, ke kterým patřil filozof Egon Bondy, výtvarník Vladimír Boudník nebo devadesátičtyřletý filozof Josef Zumr, byli proslulí takzvaným hospodským slalomem, který zahrnoval desítky podniků. Měl kratší a delší trasu. Ten delší slalom trval několik dnů.

„Hrabalovská společnost pravidelně oslavovala nejen po putykách, ale i u spisovatele doma v ulici Na Hrázi 24,“ upřesňuje návyky slavného autora Švarc, který si pro návštěvníky akce připravil povídání plné perliček.

„Tradiční byly třeba svatby v domě, kdy si šli tito přátelé v pátek přečíst vývěsku, kdo se o víkendu žení, a pak pili na jejich počest, aniž by novomanžele znali,“ vypráví. „Bude to taková vzpomínka na romantickou Libeň plnou začouzených hospůdek,“ láká k procházce Švarc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek