metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Radní pro kulturu Václav Novotný
Radní pro kulturu Václav Novotný | foto: ČTK

Zbavme se městských divadel, vyzývá radní pro kulturu Novotný

4. února 2013  16:18 ČTK
Radní Václav Novotný chce, aby Studio Ypsilon a Divadlo Spejbla a Hurvínka v budoucnu nebyly příspěvkovými organizacemi města. Mohly by si ale žádat o městský grant. Praha připravuje transformaci svých divadel. Podle Novotného by při nejširší reorganizaci mohla městu zůstat jen divadla Na Vinohradech a Minor.

Některé organizace s transformací nesouhlasí. Záležet bude na analýze stavu divadel, kterou v současnosti zpracovává divadelní ústav. Hotova by mohla být na přelomu března a dubna.

Praha je v současnosti zřizovatelem deseti divadel a chtěla by některé přeměnit na obecně prospěšné společnosti. Organizace by si pak musely žádat o grantovou podporu a neměly by zajištěný každoroční příspěvek od města jako dosud. Záměr už v minulosti vyvolat kritiku části divadelníků.

"Nejméně dvě divadla by se měla transformovat. To je můj názor, který ale nemusím prosadit," řekl Novotný. Podle Novotného by město nemělo být zřizovatelem Studia Ypsilon a Divadla Spejbla a Hurvínka.

Ypsilonka špatně hospodaří s našimi penězi, říká Novotný

V případě "ypsilonky" je podle radního jedním z hlavních důvodů špatné hospodaření organizace. Město podle něj nechce platit jakoukoliv ztrátu, která divadlu vznikne, což ale z titulu zřizovatele musí. V případě Divadla Spejbla a Hurvínka vidí radní hlavní problém v tom, že vedení divadla je zároveň vlastníkem veškerých autorských práv k loutkám a jejich jménům. "Je to rodinný podnik. Není normální, aby byl příspěvkovou organizací města," uvedl Novotný. Radní tvrdí, že divadla by i po transformaci mohla dostávat stejně vysoké dotace od města jako nyní. Musela by ale uspět v grantovém řízení.

V současné době se čeká, jaká doporučení vyplynou z analýzy Institutu umění - Divadelního ústavu, který se stavem městem zřizovaných divadel zabývá. Šéf řešitelského týmu Ondřej Černý nechtěl možná doporučení analýzy předjímat. "Máme za sebou rešeršní práce a dílčí analýzy a začínáme pracovat na předfinální fázi dokumentu. V žádném případě ovšem nebudeme navrhovat redukci divadelních aktivit v Praze, jak v médiích zaznělo," řekl Černý.

Divadelníci transformaci kritizují

Proti transformaci už dříve vystoupila ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová. Pokud by divadlo přišlo o současnou dotaci ve výši 12 milionů korun, muselo by podle ní několikanásobně navýšit vstupné. S přeměnou divadla na obecně prospěšnou společnost nesouhlasí také opoziční zastupitel Lukáš Kaucký. Podle něj je divadlo výkladní skříní hlavního města a reprezentuje Prahu v Česku i v zahraničí.l

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám