metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Zbraslav, Lochkov, Lipence či Radotín. Nejlevnější byty koupíte na jihozápadě metropole

  19:01
Ve druhém letošním čtvrtletí se rozšířila nabídka. K mání jsou víc než čtyři tisíce bytů s průměrnou cenou 152 tisíc za metr čtverečný.
Nových bytů není mnoho. V Klánovicích například nepostavili ani jediný. | foto: SKANSKA

Nejdražší byty nabízí Praha 2, 7 a 6, naopak cenově nejdostupnější byty jsou k dispozici na jihozápadním okraji metropole. Největší výběr nabízí Praha 5, 9 a 3 s více než patnácti sty jednotek. Data vycházejí z analýzy společnosti Skanska.

Nejdražší městskou částí metropole je Praha 2 s průměrnou cenou 207 465 korun za metr čtverečný, přesto je o tuto lokalitu tradičně velký zájem. Meziročně se zde nabídka snížila téměř o polovinu a cena vzrostla o třicet tři procent. Sousední městská část Prahy 1 má omezené možnosti pro nové bydlení a v současné chvíli zde není k dispozici jediný nový byt. Meziroční růst cen v ostatních městských částech je víceméně vyrovnaný a pohybuje se kolem sedmnácti procent,“ uvádí firma v analýze.

Levno je na Zbraslavi
Nejvyšší skok zaznamenala Praha 7, kde průměrná cena vzrostla téměř o polovinu, po přidání nových prémiovějších projektů do nabídky.

„Nejlevněji naopak vychází byty na jihozápadním okraji Prahy, konkrétně lokality Zbraslav, Lochkov, Lipence a Radotín. V těchto městských částech je průměrná cena 116 150 korun za metr čtverečný. Pod hranicí 120 tisíc korun se nachází ještě Praha 19, která má zároveň nejmenší meziroční nárůst průměrné ceny,“ píše se dále v analýze. Ve srovnání s loňským druhým čtvrtletím došlo také ke snížení průměrné ceny, a to v Troji, kde byla dřívější pouze luxusní nabídka doplněna o standardnější jednotky a cenový průměr se tak meziročně snížil o dvanáct procent na 146 982 korun za metr čtverečný.

Boom na pětce
V rámci nabídky zažívá v posledních letech velký boom Praha 5, kde je také v současné době nejvíce nových bytů. Celkově je jich zde 561 a meziročně se počet navýšil pouze o devět procent. Největší změna se odehrála v Praze 14 a 15, kde do nabídky vstoupily nové projekty a celkově je tak v těchto městských částech o 488 bytů více. Naopak největší úbytek meziročně zaznamenala Praha 10, kde se nabídka snížila o 132 bytových jednotek, tedy o 36 procent.

„Nízká nabídka je dlouhodobě jednou z hlavních příčin růstu cen nového bydlení v Praze. Doplnění nabídky nových bytů ve druhém letošním čtvrtletí je pro trh dobrou zprávou. Aby však přineslo skutečně viditelný efekt, musel by být růst dlouhodobý a musel by být generován novými projekty, nikoliv stagnací, která je v současnosti způsobena především nedostupností hypoték,“ komentuje šéfka komunikace Skansky Renata Vildomcová.

Rostou nejen ceny, ale i věk kupujících
Právě převážně horší dostupnost hypoték stojí také za zvyšováním věku lidí, kteří si pořizují nový byt. V Praze je aktuálně průměrné stáří kupujících 45,4, což je o skoro dva roky více než předloni a o šest a půl roku více než před sedmi lety. Vyplývá to z prodejních statistik developerské společnosti Central Group.

Praha má přitom druhou nejmladší populaci mezi českými kraji, z loňského sčítání vyplynulo, že populace hlavního města má průměrný věk 41,4 roku.

„V Praze žije více mladých lidí než ve většině ostatních českých krajů. Na pořízení bytů v důsledku inflace, nedostupnosti bytů a jejích rostoucí ceny jich ale dosáhne stále méně,“ vysvětluje výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

V letošním prvním pololetí společnost evidovala jen necelých třináct procent kupujících mladších třiceti let, přičemž dříve to bylo mezi patnácti a dvaceti procenty. Naopak narostl počet lidí nad šedesát let na patnáct procent, zatímco dříve to bylo jen kolem deseti procent.

Nejvíce kupují nové byty lidé ve skupinách čtyřicet jedna až padesát let, letos šlo o 31,6 procenta takto starých zákazníků, a třicet jedna až čtyřicet let. Letos toto číslo odpovídá 25,6 procenta.

„Za hlavní příčiny zvyšování průměrného věku našich klientů považujeme to, že lidé ukládají úspory do nemovitosti ve snaze uchránit peníze před inflací. A samozřejmě úspory mají spíše ti starší. Na mladší také více dolehly dražší a méně dostupné hypotéky,“ dodává Tomášková.

Úbytek mladších kupujících podle ní odpovídá způsobu financování nového bytu. V minulosti si na něj brala hypotéku zhruba polovina mladých, nyní jsou ale úrokové sazby hypoték téměř třikrát dražší než před rokem. Pro lidi do třiceti šesti let platí mírnější limity České národní banky, ale vyšší úrokové sazby jsou pro ně podle Tomáškové příliš vysoké, navíc se kombinují s všeobecným růstem cen.

„Pro řešení nedostupného bydlení je klíčové odblokovat překážky pro novou rezidenční výstavbu. Prioritou je zásadně zrychlit povolování, zajistit platná pravidla pro stavební rozvoj, dostatek ploch pro výstavbu a více peněz pro městské části a obce, kde se staví,“ uzavírá Tomášková.

Dostupnost bydlení

  • Na výrazné snižování dostupnosti bydlení ukazují i čísla Central Group z června letošního roku. Podle nich by na průměrný nový byt obyvatel Prahy vydělával 17,3 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje.
  • Ve srovnání s loňskem je to téměř o dva a půl roku déle. Ceny bytů totiž dlouhodobě rostou rychleji než mzdy.
  • Od začátku roku 2015 ceny bytových jednotek vzrostly o 136 procent, mzdy jen o 41 procent.
  • Dostupnost bydlení se zhoršila ve všech velkých sousedních zahraničních městech, v Praze ale nejvíce.
  • Naopak v Berlíně, Vídni nebo Varšavě lidé na nový byt dosáhnou nejrychleji, a to zhruba za devět let. Tedy ve srovnání s hlavním městem České republiky skoro za poloviční dobu.
  • Na jeden obydlený byt připadají v Praze v průměru dva lidé. To je nejméně ze všech krajů. V hlavním městě totiž Český statistický úřad (ČSÚ) eviduje nejvíce lidí bydlících samostatně, rozšířené naopak příliš nejsou byty obývané více než čtyřmi osobami.
  • Vůbec nejvíc obydlených bytů v hlavním městě obývá pouze jedna osoba, podle ČSÚ jich je 275 733. Pro zajímavost je to skoro stejný počet jako všech obyvatel Karlovarského kraje (283 tisíc).
  • Dvě osoby žijí v 181 840 pražských bytech a tři pak v 84 671 bytech. Čtyřčlenné domácnosti obývají 65 696 bytů. Pět lidí žije v Praze v 15 104 bytech a šest a více osob pak v 4661 bytech, což je v přepočtu na obyvatele nejméně ze všech krajů.
  • ČSÚ tvrdí, že v Praze žije 1,28 milionu lidí. Pražský institut plánování a rozvoje pak uvádí dokonce 1,6 milionu.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek