metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Větší foto
Jízdné zdraží od srpna. | foto: ROPID

Zbyly vám neplatné jízdenky? Dopravní podnik je od vás koupí zpět

  6:00
Za menší množství lístků cestující získají peníze o něco jednodušeji. Musejí si však pospíšit.

Kvůli tarifním změnám si od počátku srpna připlácejí zejména ti cestující, kteří byli při cestování hromadnou dopravou zvyklí využívat jednorázové jízdenky. Papírové „lístky“ pro jednotlivou jízdu, které si někteří nakoupili do zásoby již před pár týdny či dokonce měsíci, však nemusejí být nutně ztracenou investicí. 

Cestující totiž mohou menší množství lístků během srpna vrátit na prodejních místech dopravního podniku v celkem třiceti stanicích metra. Naopak v infocentrech a trafikách je lidem zpět nevezmou. 

„Výkup na všech prodejních místech bude do maximální výše pěti kusů bločkových jízdenek od jedné nominální hodnoty, a to z důvodu kontroly jejich pravosti. Nad pět kusů je možný výkup pouze v budově Centrálního dispečinku v ulici Na Bojišti,“ uvádí tiskový odbor dopravního podniku.

Trafiky lístky jen prodávají

  • Mysleli jste, že vám nepoužité jízdenky na MHD vezmou zpět také v trafikách například v metru? Chyba lávky. 
  • Deník Metro se také nechal zmást. Dne 6. srpna na straně dvě chybně uvedl, že lze lístky údajně vrátit také na všech předprodejních místech firmy Cross Point, která lze nalézt také v prostorách stanic metra. 
  • S firmou Cross Point ale dopravní podnik nespolupracuje od 1. 9. 2014 a všechna prodejní místa si dopravce od tohoto data provozuje vlastními silami. 
  • Trafiky v metru jsou tedy, stejně jako jinde, pro odkup starších lístků tabu.
  • V ojedinělých případech cestujícím zbyly staré jízdenky, které zakoupili dopředu prostřednictvím mobilní aplikace PID Lítačka. I ty je možné vrátit do 31. ledna. O zpětné proplacení lze žádat na e-mailu info@pidlitacka.cz. 

Budovu dispečinku, jež se nachází jen pár kroků od stanice metra I. P. Pavlova, Pražané dobře znají. Mimo jiné sem totiž chodí platit pokuty černí pasažéři. Nyní je zde tedy jediné místo, kam lze vracet vyšší počty jízdenek se starými cenami. Od září pak půjde již o místo jediné. 

„Od 1. září do 31. ledna 2022 bude zpětný výkup papírových jízdenek pouze v budově Centrálního dispečinku. Jízdenky z prodejních automatů se vykupují rovněž pouze v této budově,“ dodává podnik.

Lístek na půl hodiny již třetí týden stojí nikoli původních 24, ale 30 korun a devadesátiminutový zdražil z 32 na 40 korun. Zdražily také SMS jízdenky. V případě třicetiminutové se jejich cena zvedla z 24 na 31 korun a devadesátiminutové z 32 na 42 korun.

Od začátku srpna se naopak jízdné zlevňovalo těm Pražanům, kteří se nacházejí v takzvané hmotné nouzi. Těm, kteří pobírají příspěvek na živobytí, poskytuje Praha slevu ve výši sedmdesáti procent na předplatní jízdné. Za měsíční jízdné tak zaplatí 165 korun a za čtvrtletní 444 korun.

Zvýšení cen jízdného vyvolalo vlnu nelibosti i u čtenářů deníku Metro. Ti mají vedení hlavního města za zlé, že zdražení schválilo i přesto, že někteří členové pražské koalici hovořili v minulosti o MHD zdarma. „Ať to teď okecávají, jak chtějí, slibovali jízdné po Praze zdarma a sliby se mají plnit,“ stěžuje si na Facebooku Metra uživatel Jiří Pouzar.

Magistrát svůj krok odůvodňuje tím, že se chtěl přizpůsobit Středočeskému kraji. Ten se rozhodl pokrýt výpadek příjmů způsobený pandemií navýšením cen jízdného o zhruba 25 procent. Dopravní systém Prahy a Středočeského kraje je přitom vzájemně propojen.

Komentáře

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek