metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Neděle, 29. března 2020. Svátek má Taťána.
Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
Další 1 fotografie v galerii
Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže. | foto: Prázdné domyMetro.cz

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

17. února 2020  5:55 Marek Peška Metro.cz
Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.

Když projíždíte kolem Barrandovských teras, vaše oči zamíří nahoru k právě opravované restauraci a výstavbě hotelu. Pod skálou jen kousek od zaniklého bazénu je ale místo, kde se děje něco mnohem zajímavějšího. Přitahuje nadšence kolem iniciativy Prázdné domy a zájemců o netradiční aktivity přibývá. Nachází se tady dříve zarostlá a zdevastovaná kaple Panny Marie Bolestné. Díky prodeji sklíček, takzvaných tesserů, se jí pomalu vrací život.

Fotogalerie

„Náš spolek pořádá vycházky, kde si povídáme o historii, architektuře a samozřejmě také o problematice prázdných domů. A naše nejvíc žádaná vycházka je právě po Barrandově. A my bychom se Barrandovu chtěli revanšovat, proto jsme si vybrali tuto kapličku,“ říká pro deník Metro spoluzakladatel iniciativy Prázdné domy, která mapuje budovy bez využití, Petr Zeman. Rekonstrukce beuronské mozaiky je střípkem do celkové opravy této zajímavé kaple. Právě mozaika je dílem známého mozaikáře Viktora Foerstera, který je autorem například mozaikového obrazu Madony na kostelu Panny Marie Sněžné nebo dalších děl v Emauzích nebo na Vyšehradském hřbitově.

Iniciativě Prázdné domy se díky prodeji sklíček podařilo vybrat přes 114 tisíc korun z celkových 200 tisíc. Proto sbírka pokračuje, a to nejen přes takzvanou adopci tesserů, peníze na opravy jdou také z výtěžků procházek, které spolek pořádá. Zlaté sklíčko stojí jako jedno kafe nebo pivo, zelené třeba jako pět rohlíků.

Zachraň mozaiku

  • Poté, co se spolek Prázdné domy v minulosti zapojil do adopce slavných hrobů, přichází s pomocí kapličky pod Barrandovem.
  • Kaplička a její okolí se v budoucnu stane dalším turistickým cílem. Kolem vede cyklostezka, v plánu jsou nejrůznější akce.
  • Adopce tesserů je od 10 korun. Sbírka je vedena přes transparentní účet 2401688482/2010.
  • Kapli nepomáhá jen sbírka samotná. Peníze do oprav putují i z výtěžků komentovaných procházek po netradičních a zajímavých místech, které spolek Prázdné domy pořádá.
  • Díky němu se můžete vypravit třeba ke slavným a prázdným domům na Vinohradech (24. února), ocitnout se v místech mizejícího Karlína (22. dubna), poznat krásné vily na Hanspaulce (25. dubna). Více informací a přehled vycházek najdete na webu Prazdnedomy.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zažijte Slovensko očima malých cestovatelů

Přímo z ruky můžete krmit sysly na Muráňské planině.
vydáno 29. března 2020  12:20

Pohladili jsme si medvěda a krmili sysly. S dvouletou dcerou jsme otestovali turistické atrakce, odkud nebudete chtít odejít. Ačkoli dovolenou s malými...  celý článek

Kolik třešní, tolik višní. Tlumočníci v evropském parlamentu si musí poradit se vším

Ivana Hlaváčová, vedoucí českých tlumočnic
vydáno 28. března 2020  12:44

„Je to takový překladatelský oříšek!“ Známá věta z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, kterou zná snad každý český tlumočník. Patří k nim také Ivana...  celý článek

Tvůrci filmu Amnestie se vrací k Leopoldovu

Amnestie
vydáno 28. března 2020  5:57

Dnes uběhlo přesně třicet let od vyřešení vzpoury vězňů v Leopoldově. Nejen o této „bitvě“ vznikl i film Amnestie, s jehož tvůrci jsme se k událostem roku...  celý článek

ČVUT vyvíjí „předpověď“ na plánování bezpečného pohybu

Ilustrační snímek
vydáno 27. března 2020  16:44

V rekordně krátkých časech se hledají účinné zbraně proti koronaviru.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám