metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Zdivočelý nosorožec na safari může zahýbat rodinnou kasou

  14:39
Člověka navyklého na levné české zdravotnictví mohou částky za léčbu v cizině vykolejit.

Nejbanálnější problémy jako ambulantní ošetření úžehu, průjmu nebo bolesti v krku lékařem v cizině – takové případy řeší české pojišťovny nejčastěji.

V Evropě hradí pojištěným klientům většinou částky od pěti do osmi tisíc korun. „Vyžaduje to ale aspoň nejzákladnější cestovní pojištění,“ připomíná Petr Milata, mluvčí ČSOB pojišťovny. Co se četnosti a výše úhrad za ošetření u lékaře týká, je „skokanem roku“ Turecko. Ošetření tam vyjde v průměru na 9400 korun. Naproti tomu v Chorvatsku, kam loni cestovalo 813 tisíc Čechů, platí podle Milaty pojišťovna za úpaly a střevní potíže v průměru jen šestnáct set korun.

Drahé plavky

300

Na tolik tisíc korun se vyšplhala škoda v Rakousku. „Stačilo nechat v umyvadle plavky, které ho ucpaly, a klient vyplavil celý hotel,“ uvádí Jan Marek z Generali. 

25

Tolik tisíc korun je podle údajů pojišťoven průměrná cena za opravu převodovky v Německu (v Rakousku vyjde stejná porucha, stejně jako oprava pneu, na polovinu). 

Trable nemusí v zahraničí přinést jen střevní bakterie, na které nejsme zvyklí. Kdo zanedbá před odjezdem pojištění, může zplakat nad výdělkem. Z některých účtů, jež naše pojišťovny hradí, se protáčejí panenky. „Pád z motocyklu ve Spojených státech se zlomenou stehenní kostí a speciálním leteckým transportem do Česka vyšly na víc než dva miliony korun,“ komentuje pojistnou událost Eva Svobodová z Uniqy. „Mezi neobvyklá zranění patřilo například opaření vřícím bahnem v thajském pralese, kdy převoz do nemocnice, prvotní léčba a transport domů stály pojišťovnu 1,3 milionu korun,“ popisuje událost Eva Svobodová.

Kuriózní zranění evidují také další české pojišťovací společnosti. „Klient byl na procházce v africké rezervaci. Zpoza křoví na něho zničehonic zaútočil nosorožec,“ popisuje exotický případ Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny. Divoký těžkooděnec klienta srazil k zemi a pak po něm ještě jednou přeběhl. Výsledkem bylo rozdrcené rameno. Muž absolvoval první ošetření ještě v Africe a poté ihned odletěl domů na operaci. Letenka mimo pořadí byznys třídou stála téměř sedmdesát tisíc korun. „Náklady na lékařskou péči v cizině ještě nemáme vyčíslené,“ doplňuje Bálek. Nákladnější byla podle něho léčba a doprava české dívky, která se na Tchaj-wanu zranila na skútru. V nemocnici ležela 32 dnů a domů cestovala speciálem. Pojišťovna hradila více než dva a půl milionu korun.

„Naši turisté si ve Vietnamu půjčují motorky, jezdí jen v kraťasech, tričku a žabkách. Výsledkem takových jízd bývají nejen banální odřeniny, ale také vážná zranění,“ říká Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny. Příkladem je havárie českého motorkáře. Po pádu stroje ve Vietnamu si způsobil několik vážných poranění. „Celkové náklady na převoz do tamní nemocnice, operace, hospitalizace a následná repatriace leteckým speciálem se vyšplhaly na více než čtyři miliony korun,“ sumarizuje riskantní aktivity Buriánková.

Skončí-li pobyt v zahraničí tragicky, například smrtí na horské túře, převoz těla do Česka není levná záležitost ani v Evropě. „Z Francie a Itálie stojí téměř devadesát tisíc korun, ze Slovenska vyjde asi na polovinu,“ doplňuje údaje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Vaše fotky z Prahy