metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Zdivočelý nosorožec na safari může zahýbat rodinnou kasou

21. června 2019  14:39 Pavel Hrabica Metro.cz
Člověka navyklého na levné české zdravotnictví mohou částky za léčbu v cizině vykolejit.

Nejbanálnější problémy jako ambulantní ošetření úžehu, průjmu nebo bolesti v krku lékařem v cizině – takové případy řeší české pojišťovny nejčastěji.

V Evropě hradí pojištěným klientům většinou částky od pěti do osmi tisíc korun. „Vyžaduje to ale aspoň nejzákladnější cestovní pojištění,“ připomíná Petr Milata, mluvčí ČSOB pojišťovny. Co se četnosti a výše úhrad za ošetření u lékaře týká, je „skokanem roku“ Turecko. Ošetření tam vyjde v průměru na 9400 korun. Naproti tomu v Chorvatsku, kam loni cestovalo 813 tisíc Čechů, platí podle Milaty pojišťovna za úpaly a střevní potíže v průměru jen šestnáct set korun.

Drahé plavky

300

Na tolik tisíc korun se vyšplhala škoda v Rakousku. „Stačilo nechat v umyvadle plavky, které ho ucpaly, a klient vyplavil celý hotel,“ uvádí Jan Marek z Generali. 

25

Tolik tisíc korun je podle údajů pojišťoven průměrná cena za opravu převodovky v Německu (v Rakousku vyjde stejná porucha, stejně jako oprava pneu, na polovinu). 

Trable nemusí v zahraničí přinést jen střevní bakterie, na které nejsme zvyklí. Kdo zanedbá před odjezdem pojištění, může zplakat nad výdělkem. Z některých účtů, jež naše pojišťovny hradí, se protáčejí panenky. „Pád z motocyklu ve Spojených státech se zlomenou stehenní kostí a speciálním leteckým transportem do Česka vyšly na víc než dva miliony korun,“ komentuje pojistnou událost Eva Svobodová z Uniqy. „Mezi neobvyklá zranění patřilo například opaření vřícím bahnem v thajském pralese, kdy převoz do nemocnice, prvotní léčba a transport domů stály pojišťovnu 1,3 milionu korun,“ popisuje událost Eva Svobodová.

Kuriózní zranění evidují také další české pojišťovací společnosti. „Klient byl na procházce v africké rezervaci. Zpoza křoví na něho zničehonic zaútočil nosorožec,“ popisuje exotický případ Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny. Divoký těžkooděnec klienta srazil k zemi a pak po něm ještě jednou přeběhl. Výsledkem bylo rozdrcené rameno. Muž absolvoval první ošetření ještě v Africe a poté ihned odletěl domů na operaci. Letenka mimo pořadí byznys třídou stála téměř sedmdesát tisíc korun. „Náklady na lékařskou péči v cizině ještě nemáme vyčíslené,“ doplňuje Bálek. Nákladnější byla podle něho léčba a doprava české dívky, která se na Tchaj-wanu zranila na skútru. V nemocnici ležela 32 dnů a domů cestovala speciálem. Pojišťovna hradila více než dva a půl milionu korun.

„Naši turisté si ve Vietnamu půjčují motorky, jezdí jen v kraťasech, tričku a žabkách. Výsledkem takových jízd bývají nejen banální odřeniny, ale také vážná zranění,“ říká Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny. Příkladem je havárie českého motorkáře. Po pádu stroje ve Vietnamu si způsobil několik vážných poranění. „Celkové náklady na převoz do tamní nemocnice, operace, hospitalizace a následná repatriace leteckým speciálem se vyšplhaly na více než čtyři miliony korun,“ sumarizuje riskantní aktivity Buriánková.

Skončí-li pobyt v zahraničí tragicky, například smrtí na horské túře, převoz těla do Česka není levná záležitost ani v Evropě. „Z Francie a Itálie stojí téměř devadesát tisíc korun, ze Slovenska vyjde asi na polovinu,“ doplňuje údaje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrajte si ve fantasy seriálu, zvou filmaři do Stodůlek

Pavel Nový si čte scénář.
vydáno 24. července 2019  8:26

Chcete se stát součástí natáčení a máte doma oblečení připomínající středověký kostým? Dorazte v neděli dopoledne do skanzenu Řepora ve Stodůlkách a...  celý článek

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám