metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Zdivočelý nosorožec na safari může zahýbat rodinnou kasou

  14:39
Člověka navyklého na levné české zdravotnictví mohou částky za léčbu v cizině vykolejit.

Nejbanálnější problémy jako ambulantní ošetření úžehu, průjmu nebo bolesti v krku lékařem v cizině – takové případy řeší české pojišťovny nejčastěji.

V Evropě hradí pojištěným klientům většinou částky od pěti do osmi tisíc korun. „Vyžaduje to ale aspoň nejzákladnější cestovní pojištění,“ připomíná Petr Milata, mluvčí ČSOB pojišťovny. Co se četnosti a výše úhrad za ošetření u lékaře týká, je „skokanem roku“ Turecko. Ošetření tam vyjde v průměru na 9400 korun. Naproti tomu v Chorvatsku, kam loni cestovalo 813 tisíc Čechů, platí podle Milaty pojišťovna za úpaly a střevní potíže v průměru jen šestnáct set korun.

Drahé plavky

300

Na tolik tisíc korun se vyšplhala škoda v Rakousku. „Stačilo nechat v umyvadle plavky, které ho ucpaly, a klient vyplavil celý hotel,“ uvádí Jan Marek z Generali. 

25

Tolik tisíc korun je podle údajů pojišťoven průměrná cena za opravu převodovky v Německu (v Rakousku vyjde stejná porucha, stejně jako oprava pneu, na polovinu). 

Trable nemusí v zahraničí přinést jen střevní bakterie, na které nejsme zvyklí. Kdo zanedbá před odjezdem pojištění, může zplakat nad výdělkem. Z některých účtů, jež naše pojišťovny hradí, se protáčejí panenky. „Pád z motocyklu ve Spojených státech se zlomenou stehenní kostí a speciálním leteckým transportem do Česka vyšly na víc než dva miliony korun,“ komentuje pojistnou událost Eva Svobodová z Uniqy. „Mezi neobvyklá zranění patřilo například opaření vřícím bahnem v thajském pralese, kdy převoz do nemocnice, prvotní léčba a transport domů stály pojišťovnu 1,3 milionu korun,“ popisuje událost Eva Svobodová.

Kuriózní zranění evidují také další české pojišťovací společnosti. „Klient byl na procházce v africké rezervaci. Zpoza křoví na něho zničehonic zaútočil nosorožec,“ popisuje exotický případ Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny. Divoký těžkooděnec klienta srazil k zemi a pak po něm ještě jednou přeběhl. Výsledkem bylo rozdrcené rameno. Muž absolvoval první ošetření ještě v Africe a poté ihned odletěl domů na operaci. Letenka mimo pořadí byznys třídou stála téměř sedmdesát tisíc korun. „Náklady na lékařskou péči v cizině ještě nemáme vyčíslené,“ doplňuje Bálek. Nákladnější byla podle něho léčba a doprava české dívky, která se na Tchaj-wanu zranila na skútru. V nemocnici ležela 32 dnů a domů cestovala speciálem. Pojišťovna hradila více než dva a půl milionu korun.

„Naši turisté si ve Vietnamu půjčují motorky, jezdí jen v kraťasech, tričku a žabkách. Výsledkem takových jízd bývají nejen banální odřeniny, ale také vážná zranění,“ říká Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny. Příkladem je havárie českého motorkáře. Po pádu stroje ve Vietnamu si způsobil několik vážných poranění. „Celkové náklady na převoz do tamní nemocnice, operace, hospitalizace a následná repatriace leteckým speciálem se vyšplhaly na více než čtyři miliony korun,“ sumarizuje riskantní aktivity Buriánková.

Skončí-li pobyt v zahraničí tragicky, například smrtí na horské túře, převoz těla do Česka není levná záležitost ani v Evropě. „Z Francie a Itálie stojí téměř devadesát tisíc korun, ze Slovenska vyjde asi na polovinu,“ doplňuje údaje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek