metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 22. listopadu 2019. Svátek má Cecílie.

Ze Žita dvorním skladatelem. Landa píše hymnu pro oslavy Karla IV.

  14:51aktualizováno  14:51
Výročí narození Karla IV. připomenou v metropoli velkolepé akce. Národní oslavy 700. let od narození Otce vlasti přijdou stát možná až na 250 milionů korun, řada akcí plánovaných na příští rok se odehraje právě v hlavním městě.

V domě U Zlatého prstenu, kousek od Staroměstského náměstí, vznikne nová expozice Karla IV., město plánuje opravit kostel na Karlově, který císař vybudoval, ale konat se budou i akce mnohem nenápadnější.

A tohle všechno se bude možná dít v rytmu znělky, kterou složí kontroverzní zpěvák. „Oslovil jsem Daniela Landu. Chci přiblížit oslavy i jiné části populace, než se obvykle podobných akcí účastní,“ vysvětluje radní pro kulturu Jan Wolf.

Oslavy by ale podle Wolfa neměly být jen v rytmu rocku, tematické představení se chystá také v Divadle Spejbla a Hurvínka nebo v planetáriu.

Zakladatel a mecenáš Karel IV.

Podle radního neexistuje v Česku žádná expozice věnovaná Karlu IV. Do nového Muzea Lucemburků proto zapůjčí své exponáty až čtyři desítky institucí ze všech čtrnácti krajů i ze zahraničí.

„Expozice má představit Karla IV. jako zakladatele a mecenáše,“ řekl Jan Royt, prorektor Univerzity Karlovy, která chystá k výročí také vlastní akce.

Univerzita spolu s Hradem do Prahy také zve potomky Lucemburků, příslušníky panovnických rodin z Lucemburska, Španělska, Británie, Lichtenštejnska nebo Habsburků.

Organizátoři slibují, že se návštěvníci možná dočkají i některých historických překvapení.

Kromě muzea bude Praha organizovat například také korunovační slavnosti, připravuje se i otevření novoměstských kostelů. K oslavám se připojí další instituce zřizované Prahou, jako jsou turisticky přístupné věže.

Další akce budou probíhat pod záštitou ministerstva kultury. Korunovační klenoty přislíbil na Hradě mimořádně vystavit prezident Miloš Zeman.

 

Autor:

Hlavní zprávy

Lahve i jednorázové obaly už nejsou nezbytnost. Ekologické mohou být i pomůcky pro ženy

Snuggs jsou menstruační kalhotky vyvinuté tak, že dobře absorbují i silnou...
vydáno 22. listopadu 2019  12:06

Ačkoli devadesát procent všech plastů se do oceánů dostalo z osmi asijských a dvou afrických řek, evropské země nejsou bez viny. Společně se Spojenými...  celý článek

Cirque du Soleil a Letní Letná osídlí pláň o prázdninách

Cirque du Soleil budou mít opět velkou výpravu.
vydáno 22. listopadu 2019  9:05

Jste-li milovníky nového cirkusu a máte dost peněz, můžete se radovat. Příští léto totiž budou v Praze hody.  celý článek

Chytil vlnu z Mácháče až do exotického ráje

Marek Vaňura
vydáno 22. listopadu 2019  5:16

Jako kluk s dědečkem plachtil na Mácháči, nyní šéfuje ostrovnímu resortu v tropickém Hondurasu. Marek Vaňura mezitím vystudoval vysokou školu a stal se i...  celý článek

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám