metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Ze Žita dvorním skladatelem. Landa píše hymnu pro oslavy Karla IV.

  14:51
Výročí narození Karla IV. připomenou v metropoli velkolepé akce. Národní oslavy 700. let od narození Otce vlasti přijdou stát možná až na 250 milionů korun, řada akcí plánovaných na příští rok se odehraje právě v hlavním městě.

V domě U Zlatého prstenu, kousek od Staroměstského náměstí, vznikne nová expozice Karla IV., město plánuje opravit kostel na Karlově, který císař vybudoval, ale konat se budou i akce mnohem nenápadnější.

A tohle všechno se bude možná dít v rytmu znělky, kterou složí kontroverzní zpěvák. „Oslovil jsem Daniela Landu. Chci přiblížit oslavy i jiné části populace, než se obvykle podobných akcí účastní,“ vysvětluje radní pro kulturu Jan Wolf.

Oslavy by ale podle Wolfa neměly být jen v rytmu rocku, tematické představení se chystá také v Divadle Spejbla a Hurvínka nebo v planetáriu.

Zakladatel a mecenáš Karel IV.

Podle radního neexistuje v Česku žádná expozice věnovaná Karlu IV. Do nového Muzea Lucemburků proto zapůjčí své exponáty až čtyři desítky institucí ze všech čtrnácti krajů i ze zahraničí.

„Expozice má představit Karla IV. jako zakladatele a mecenáše,“ řekl Jan Royt, prorektor Univerzity Karlovy, která chystá k výročí také vlastní akce.

Univerzita spolu s Hradem do Prahy také zve potomky Lucemburků, příslušníky panovnických rodin z Lucemburska, Španělska, Británie, Lichtenštejnska nebo Habsburků.

Organizátoři slibují, že se návštěvníci možná dočkají i některých historických překvapení.

Kromě muzea bude Praha organizovat například také korunovační slavnosti, připravuje se i otevření novoměstských kostelů. K oslavám se připojí další instituce zřizované Prahou, jako jsou turisticky přístupné věže.

Další akce budou probíhat pod záštitou ministerstva kultury. Korunovační klenoty přislíbil na Hradě mimořádně vystavit prezident Miloš Zeman.

 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy